Reklama

Reklama

Poslední král

  • Norsko Birkebeinerne (více)
Trailer 2

Píše se rok 1204 a Norsko je rozervané občanskou válkou. Ve víru intrik umírá král a těsně před svou smrtí odhaluje, že má nemanželského syna – Håkona Håkonssona, dědice trůnu. Začíná zuřivý souboj o život malého dítěte. Loajální služebníci trůnu Skjervald (Jakob Oftebro) a Torstein (Kristofer Hivju) se snaží svého budoucího krále udržet naživu ze všech sil. Stojí proti nim neúprosná příroda i dánští nájezdníci, kteří neznají slitování. Obstojí dvojice hrdinů v nerovném souboji a dostane následníka trůnu do bezpečí? (Film Europe)

(více)

Videa (5)

Trailer 2

Recenze (106)

SlecnaSmilly 

všechny recenze uživatele

Ale tak dobrý to bylo. Chvilku mi teda trvalo, než jsem se zorientovala v tom, kdo je na straně dobra a kdo na straně zla, páč všichni ti Vikingové vypadali tak nějak stejně a dokonce nosili hodně podobný oblečení, jakože na sebe hodili pár kožek ze soba a voilá šlo se. No, takže mám pocit, že jsem do poloviny filmu fandila temnu, jelikož za ně bojoval Nikolaj Lie Kaas a to je obyčejně sympaťák, tedy zrovna u něj jsem nepočítala, že se chytne špatný party. Pak se mi to ale ďábelsky pospojovalo a já uzřela pravdu, že ti hodní hoši se snaží zachránit to batole, co je následníkem trůnu, a proradnej Nikolaj Lie Kaas se jim ho snaží uzmout. Hlavním plusem snímku byly bezpochyby parádní honičky na lyžích, to i Alberto Tomba byl proti těmhle Norům vopatrnej sjezdař, co prakticky jenom plužil, tady Vikingové to brali šusem dolů a jen Odin věděl, jak se dokázali vyhnout stromům. Přičemž se tedy dostáváme k dalšímu pozitivu a to je parádně nasnímaná krajina – strom, strom, kopec, strom, ale fakt ve vyvážené kadenci, aby stromů a hor bylo tak akorát, geniální. No, a úplně nejlepší byli ti svalnatí norští muži, protože měli meče, mohutnej vous a nebáli se jít položit život pro dobrou věc, což je dnes, kdy si chlapi vytrhávaj obočí, vopravdová vzpruha. ()

predators 

všechny recenze uživatele

Jako pozvánka na lyžovačku v prašanu do norských velehor dobrý! V té zimě chtěli mít asi všichni všechno za sebou a tak jsou herecké výkony takové neslané, nemastné. Také honění se za miminem, potažmo jeho ochrana, nejsou oskarovou scénáristickou náplní. A tak jedinou radostí je opravdu jen pohled na zasněženou krajinu...což je pastvou pro oči tak pro 10% populace. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Dvě nejznámější norské chůvy pokládají v botách z břízové kůry základy pro současné cross-country závody v běhu na lyžích. Já tam viděl i sjezd, skoky, prvky biatlonu a koňský skijöring, což vysvětluje ten genofond, ze kterého vzešli Northug, Bjørndalen a Kjetil André Aamodt! Když dáme zimní olympiádu stranou, zůstane nám trocha intrik, poutavé exteriéry, sympaticky staromódně pojatá akce a pohádkové rozdělení na svatouše Birkebeinery a tfuj tfuj zlé Baglery. Když už bylo předem jasné, že do cíle nedoběhne, mohl dánský dacan Kaas dostat větší prostor.. ()

LadyPupu 

všechny recenze uživatele

Slabší scénář spolehlivě vyvažuje přesná kamera a obsazení složené z norské herecké špičky. V zásadě to není vůbec špatné, konkrétně milovníci zimních sportů a historických filmů si přijdou na své, ale vzhledem k tomu, že mě moc nebaví ani jedno, ani druhé, a celé jsem to trapně absolvovala jen kvůli Hagenovi, zůstávám u tří hvězd. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Fascinovalo mě jejich mistrovské sjíždění kopců spojené s honbou na koních. Neměli to herci v žádném případě jednoduché, protože ta zima tam skutečně taková byla. Tudíž chválím jejich herecké nasazení, které je mně osobně neznámé. Nechybí tam nic, co k takovým žánrům nahoře vypsaných patří a tudíž nemám důvod nedat vyšší ohodnocení. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (4)

  • Plakát filmu kopíruje stejnojmenný obraz "Birkebeinerne" (anglický název: "Skiing Birchlegs Crossing the Mountain with the Royal Child") malíře Knuda Larsena Bergsliena z roku 1869. Samotný název Birkebeinerne vychází z názvu politické strany "birkebeiner" (březonohí) v norské občanské válce. (Jirka_Šč)
  • Rovanko ako dej filmu tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Nórsku, predovšetkým v Lillehammeri a Songdali. (MikaelSVK)
  • Vo filme sa rozpráva až troma jazykmi. Birkebeinerovci hovoria nórsky, Baglerovci dánsky a kráľovna Margrete (Lia Boysen) používa švédčinu. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama