Poslední král

• Norsko Birkebeinerne (více)

Píše se rok 1204 a Norsko je rozervané občanskou válkou. Ve víru intrik umírá král a těsně před svou smrtí odhaluje, že má nemanželského syna – Håkona Håkonssona, dědice trůnu. Začíná zuřivý souboj o život malého dítěte. Loajální služebníci trůnu Skjervald (Jakob Oftebro) a Torstein (Kristofer Hivju) se snaží svého budoucího krále udržet naživu ze všech sil. Stojí proti nim neúprosná příroda i dánští nájezdníci, kteří neznají slitování. Obstojí dvojice hrdinů v nerovném souboji a dostane následníka trůnu do bezpečí? (Film Europe)

bourec

Nepřipomínalo vám to chvílema Krakonoše a lyžníky.Mě jo.Pomalý,bojůvky statický,děj okoukanej,ale co nejvíc vadí,je chybějící článek-herec mezi divákem a filmem.Tyhle vousatý vikingové jsou všichni bratři.Skoro nudilo.50% ()

Cheeter

Úvod se mi velmi líbil. Na úvod upozornění, že si na nic nehrají a film je pouze inspirován skutečnými událostmi. Dále se mi tu sešli dva staří známí. Ačkoliv jsem se bál, že v Hivju pořád uvidím Tormunda z GoT, tak se to nakonec nestalo. V druhém známém v z Vikings jsem jarla Borga viděl. Naštěstí se tolik neobjevuje. Jinak spokojenost s válečnými lyžemi. ()

laik_60

príjemné nórske ochladenie, celé odohrané v nádhernej zimnej prírode. Nie je to ani príliš dlhé, dobre sa to sleduje, historická sága so "zákulisnými" ťahmi v boji o trón a záchranu malého dediča. Hagen opäť v negatívnej roli ale zato skvelý s tým jeho kamenným pohľadom. ()

majo25

Nejedná sa o žiadne veľkolepé dielko a tvorcovia sa o to ani nesnažili, napriek tomu sa može oprieť o poctivé severoeurópske spracovanie, ktorému prakticky nie je čo vytknúť. Snáď len klišé, kde klaďas može byť pokojne postrelený šípom, pre jeho uzdravenie potom stačí iba šíp z tela vybrať, prípadne napiť sa špiritusu a všetko je v pohode. Atraktívne zasadenie do zasneženej severskej krajiny, kde predchodcovia dnešných lyžiarskych bežcov sú rýchli sťa konský záprah, kvalitne a surovo spravené akčné súboje sú tým pravým lákadlom. A to aj na úkor slabšie pôsobiacej historickej zápletky, ktorá bežnému Stredoeurópanovi toho veľa nebude vravieť. ()

angel74

Po vizuální stránce se snímku Poslední král nedá prakticky nic vytknout. Akorát se mi moc nezdá, že by v roce 1204 většina Norů brázdila zasněžené horské stráně obdobně jako Aksel Lund Svindal. Nicméně právě ty honičky na lyžích ještě zpestřily už tak dost strhující podívanou. Z historického hlediska film není příliš objevný, ovšem základní informace divák dostane alespoň písemnou formou. (70%) ()

dr.fish

Dva lyžaři a nemluvně. Akční středověká honička na lyžích s trochou intrik v boji o královský trůn Norska. Děj zasazen do historického pozadí, takže můžeme mít pocit, že jde o osud země, ten je v rukou Haakon Haakonssona toho času v peřince. A tak se věci ujmou jeho ochránci, kteří musí zastavit konkurenční družinu podporovanou Svatou církví. Družina sice zastavena je, ale církev na postupu nikoliv. Jelikož jde o norský film, čekal jsem víc, než jen pár akčních scén. 75% ()

WinnJets

Nádherná historická pohádka ze zasněženého severu (aneb Hakonsson a lyžníci), která je inspirovaná skutečnými historickými fakty. Najdeme zde v podstatě vše co tam má být a co mám u těchto filmů tak rád, to jest, čest, věrnost, hrdost, vlastenectví a boj za odkaz svých předků, versus x lstivost, intriky, podlá zrada a touha po moci, zkrátka klasický boj dobra se zlem. Samozřejmě nechybí ani kouzelná severská příroda, kamenné hrady či klasické dřevěné vesničky. Na druhou stranu je trošičku škoda, velmi rychle sfouknutého závěru, tam to rozhodně ještě mělo vygradovat, oproti tomu třeba scéna když Skjervald promlouval při hostině k vesničanům, kteří neměli tušení co je vlastně čeká a představoval jim nového krále, měla mnohonásobně větší sílu. Nicméně i tak u mě převažuje veliká spokojenost a ta úžasná hudba, která to vše ještě umocňuje nemá chybu. ()

LadyPupu

Slabší scénář spolehlivě vyvažuje přesná kamera a obsazení složené z norské herecké špičky. V zásadě to není vůbec špatné, konkrétně milovníci zimních sportů a historických filmů si přijdou na své, ale vzhledem k tomu, že mě moc nebaví ani jedno, ani druhé, a celé jsem to trapně absolvovala jen kvůli Hagenovi, zůstávám u tří hvězd. ()

Mirokukii

Norové vzali herce, nacpali je do kožešin, obuly jim lyže a vyrazili do zasněžených hor natočit svižný, akční, historický biják. Na své své si přijdou jak milovníci historických látek, tak též i fandové klasického lyžování. ()

Johnny.ARN

Príjemná severská dráma, ktorá ale nedokáže naplno strhnúť a je veľmi ladená pre široké divácky masy. Aj pre neplnoletých. A je to cítiť, čo je škoda. Rozhodne scenérie pekné, súbojov veľa, herci správne bradatí. 3 z 5 ()

marvan

Chvílemi jsem se smál a chvílemi plakal. Historicky dementní, ovšem genderově vyvážené. Muži tu jsou vesměs vyměklí metrosexuálové, když nejsou vyměklí musí být automaticky beznadějně tupí a bitvy... ech, ty jsou tak na úrovni ženského zápasení v bahně. Kdyby tohle natočila nějaká angažovaná feministka, pousměji se, ale pochopím to. U Nilse Gaupa nikoli, že by obřadní sebekastrace jako úlitba severskému progresivismu? ()

bizz_mjc

Bojoval jsem s tou čtvrtou hvězdou a dobojoval. Příběh sice z tradičnějších, ale podání výborné. Souboje, záběry, epicky etnická hudba a do toho ten sever, prostě nejakčnější lyžařský výcvik z 13. století. ()

Sany33

Chvíľami som mal pocit že som si pustil dokumentárny film o škandinávskych zjazdovkách. Ale keď som sa na to bližšie pozrel malo to asi aj nijaký ten príbeh a tak sa to dá vzdialene nazývať filmom. To najlepšie čo severská kinematografia ponúka sa nachádza v tomto filme. Každý jeden herec sa musel nijako priamo či nepriamo mihnúť nijakým americkým odpadom inak asi neprešiel cez Casgting. Nemám naštudovanú Nórsku históriu ale ak to bola taká nuda ako tento film tak ďakujem pekne. Pridajme si k tomu úžasné mená ako je Skjervald, lukostrelec, ktorý už od začiatku filmu nemá pre čo žiť tak sa rozhodne chrániť niekoľko mesačného dediča trónu alebo Tornstein ktorý s deckom na chrbte prežije aj prepichnutie vzduchovej trubice šípom. V neposlednej rade nesmieme zabudnúť na Hákona Hákonsona o ktorom toto celé hranie sa na historický veľkofilm vlastne je. Stručne to zhrniem, naháňačka z bodu A do bodu B, na to aby ľudia v bode B videli živé dieťa a odovzdali mu vládu nad celým Nórskom a všetko sa mohlo skončiť klasickým americkým Happy Endom. 42% ()

drackula

Žiadna monumentálnosť, na ktorej by si tvorcovia s nízkym rozpočtom pravdepodobne nabili hubu. O to je tento film poctivejší a zaujímavejší. Scenár priamočiary a možno jednoduchý, ale nenudí. Lyžiari neprestávali fascinovať rovnako, ako krásna nórska príroda. Veľmi príjemný film. 70% ()

Pedross800

"VŠICHNI ZEMŘEME, ALE NÁŠ ODKAZ BUDE ŽÍT DÁL" aneb Krakonoš a lyžníci po seversku :-)) neee fakt ty lyžařské honičky byly to nej z celého filmu! I když je cítit, že moc peněz tu k dispozici nebylo, dejchá z toho filmu ta drsná a mrazivá severská atmosféra hodně slušně a fakt jsem si to užíval. Souboje reálné, neohrabané, děj co odsejpá a s ničím se nepáře a skvělé finále. Suma sumárum, perfektní historické dobrodrůžo, které pobaví i něco málo z historie ozřejmí. ()

Jungolink

Norská komorní variace na Statečné srdce, Gladiátora i pověst o králi Ječmínkovi pro milovníky zimních sportovních radovánek :) ()

Hanys_

Nultý ročník Birkebeinerretu zahájen. Batole Hakon Hakonson visí Skjervaldovi a Torsteinovi na zádech a všichni společně peláší na lyžích vstříc světlejší budoucnosti. Pokud se jí dožijou. Místy možná zbytečně natahované, srdceryvný hudební motiv otravný a hlavně...co se historických fakt týče, sedí toho ve filmu pouze zlomek. ()

Gogo333

Trošku roztahaný, akce slabší, ale pobavili lyžníci a potěšil Kristofer Hivju (GoT). Škoda, že chybělo trochu víc akce nebo nějaký větší napětí a emoce. 60% ()