Manželé a manželky

• USA Husbands and Wives (více)

Jeden z nejlepších světových režisérů Woody Allen ve svých filmech již léta mapuje mezilidské vztahy. Pro svoji zatím poslední sondu si vybral dvě manželské dvojice. Jedna z nich na počátku filmu oznamuje svůj rozchod a nechtěně tak zapůsobí jako rozbuška v manželství druhém. Shodou ironických náhod byl film uveden do premiéry ve chvíli, kdy vyšel najevo vztah, který je i v tomto filmu - mezi starším mužem a mladičkou dívkou. V obou případech byl tím mužem Woody Allen. Zatímco ve filmu se v postavě profesora literatury zamiluje do provokativní studentky, v soukromém životě navázal vztah přímo ve své rodině - se svojí nevlastní dcerou. Jak ve filmu, tak ve skutečnosti propukla bouře. Tisk všemožně přetřásal etickou stránku věci, Mia Farrowová, která byla (ve filmu i ve skutečnosti) tou podvedenou, vytáhla na stránkách tisku ke křížové výpravě proti zvrhlému manželovi. Woody Allen tak nechtěně dokázal, že jeho filmy skutečně odrážejí vztahy mezi lidmi, se všemi důsledky z toho vyplývajícími. (oficiální text distributora)

PogoJoe

3,5. Patřím k těm, které spíše oslovují více komediálně laděné Allenovy snímky, a možná i proto mě tento nezaujal tak jako jiné jeho filmy. Zezačátku mě to příliš nebavilo, pak se to ale naštěstí zlepšilo. Přesto... Tento hlubší rozbor dvou dlouholetých manželských svazků mě možná tolik neoslovil, protože se mě toto téma zatím netýká. Další postřeh: Mie Farowové krátký účes vůbec nesluší a v tomto filmu se mi vůbec nelíbila (to její neustálé kňourání, změny nálad a (ne)rozhodnost) mě dost rušily. Naopak se mi líbil výkon Juliette Lewis. Woody Allen natočil lepší filmy, ale i tento snímek má , zejména ve své střední pasáži, své kouzlo. ()

Satan

Mohla to být jen další tuctová allenovka - vztahovka několika párů z New Yorku, ale díky vychladlému vztahu s Farrow nabírá film dalších významů a konotací. Vřele doporučuji podívat se na film až po dokumentu Allen vs Farrow, protože až potom divák konečně zjistí, že celý film je vlastně samoreflexe jednoho životního stádia režiséra. Bez tohoto kontextu je to "jen" civilní a velice přesné drama. Až budu mít krizi středného věku, věřím, že tam dám pětikvalt. ()

Cimr

I kdyby Woody natočil film, kde celou dobu jen stojí, nic nedělá a kouká do kamery, myslím že bych nedokázal dát mu odpad a určitě bych si na tom našel něco, co se mi vlastně docela líbilo... Jsem k němu velmi nekritický, jeho filmy můžu vidět kdykoli, kdekoli... Přesto nemohu dát Manželům a manželkám vyšší hodnocení, protože jsem byl docela zklamán. V hlavě mi nezůstala jediná scéna, film je sice přesný v tom, co se snaží ukázat, ale to je tak všechno. Iritovala mě kamera, divné střihy a Judy Davisová, která byla nesnesitelná. Záběry na citově deprivované lidi, potácející se nočním Manhattanem, jsou sice super, ale už jsem je viděl mnohokrát. Ne, k tomuhle dílu si cestu teprve musím najít. (Možná po x letech manželství?) ()

viperblade

Vše, co jste (ne)chtěli vědět o manželství a báli jste se zeptat. Woody opět zkoumá téma nefunkčních manželství a opět mu to jde. Sice nějaké výtky by se našly, ale předpokládám, že je to mým věkem a faktem, že nemám zdaleka tolik zkušeností s manželstvím, jako hrdinové tohoto příběhu. Rozhodně jeden z těch lepších filmů od Woodyho. 80 %. ()

Vančura

Velmi dobrý film, byť mám raději Allenovu pozdní tvorbu od r. 2000. Výtky k tomuto filmu z mé strany by byly hodně subjektivního rázu, na můj vkus je celý ten film plný ošklivých a příšerně oblečených lidí s debilními účesy, a pokud někoho skutečně nemusím, tak je to Mia Farrow, ale to všechno mohu jen těžko tomuto filmu vyčítat :) Pokud mi ale něco skutečně vadilo, byla to roztřesená kamera, kterou skutečně nesnáším, a mi zcela jedno, jestli tím režisér něco sledoval, nebo ne. Jako úvaha nad manželstvím funguje ale tento film výborně a osobně bych ho doporučil zkombinovat s přečtením nějaké knihy od Miroslava Plzáka, například "Klíč k výběru partnera pro manželství", chcete-li se něco dozvědět o úskalích manželství. A závěr filmu je bez debat výborný! ()

• Vypravěč, který dělá rozhovor a ve filmu není vidět, byl návrhář kostýmů Jeffrey Kurland. (don corleone)
  • Woody Allen chtěl film natočil na formát 16mm, ale studio bylo proti a prakticky donutilo režiséra, aby použil 35mm. (don corleone)

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem