Pátá loď je příběhem dětského dobrodružství, svět dospělých viděný dětským pohledem, tedy i s tím, co dospělí nevidí. Film vypráví příběh dětí, které se bezpečněji než doma cítí na ulici, kde hledají záchranné čluny mezi pohádkou a drsnou realitou. Takovým dítětem je i Jarka. Je jí deset a má mámu, která nechce být mámou. Jarka je stále sama, zoufale hledá lásku a nachází ji náhodou, když se rozhodne nahradit matku dvěma batolatům, s kterými se ukryje v opuštěné zahradní chatce. Spolu s chlapcem Kristiánem si takto vytvoří dětskou rodinu, dobře ukrytou před očima dospělých. Svůj svět v zahradě, který si na chvíli dokázali vytvořit, a pouto, které mezi nimi vzniklo, si odnášejí do života jako cosi tajemně čistého a trvalého. (CinemArt)

Pierre

Před pěti lety jsem na Lfš zhlédl jiné slovenské sociální úmělecké drama: Nina. V  komentářích totohto filmu uživatel Autogram vtipně napsal, že úmělecký film se pozná i tak, že hlavní hrdina hodně čumí, chodí, běhá, cestuje, v tomto případě i plává.:D To samé by skoro šlo napsat i tady.:D Dokud se tedy hlavní hrdinka neodhodlá a neukradne dvě miminka, o které se pak začne se svým dalším malým kamarádem starat. Ale ani to nevykřeše tolik akce. Určitě je tady pěkná hra s kamerou, občas i s celkovou atmosférou všedního nudného  života a opuštěného domova bez lásky, s nevšímavou matkou a nemocnou babičkou,  kdy se děcko může cítit opuštěné a nenaplněné. Úplně tomu dokážu rozumět. Téma bylo určitě dobré, ta reálná hra na rodinnu ve druhé půlce je taky zajímavá, ale úplně jsem si tu útržkovitost a chladnost filmu  a nenaplněného života (i přes pochopení)   taky stoprocentně neužil. Nebo jsem prostě jen nebyl na LFŠ. Nebo prostě jen nejsem takovej inťoš. Ale to není moc pravděpodobný. ()

Kaluž

V závěru lehce snové, jinak veskrze syrové sociální drama se zajímavým nápadem a výbornými dětskými protagonisty. ()

Hamaradža

Citlivá, skromná a hlavne prekvapivo vyspelá malá dráma o predčasnom dospievaní. Sympatickí detskí herci a poetický záver ma potešil! (Sequel Šulíkovej záhrady?) ()

hygienik

Dej je minimálny, zápletka sa rozvinie až v polovici stopáže. Film je umelecký, celý čas sa sústredí na hru s kamerou a malé deti vedú dospelácke dialógy. A scenár? Navzdory faktu, že to je podľa skutočnej udalosti, som mu neveril a strašne som sa nudil. Casting zlyhal, pretože všetky postavy veľa sympatií nepobrali. Ale hlavní protagonisti sa snažili, ako mohli. Možno by bolo múdre konečne natočiť slovenský film nabitý radosťou a pozitívnym dejom, aj keby bol od A do Z vymyslený. ()

OG_Swifty odpad!

62% tomuhle, no to snad ne .. :D dlouho mi trvalo, nez jsem si tenhle film sehnal, a stalo to fakt za to... co zacalo jako sonda do rodiny ucastniku Vymeny Manzelek nakonec skoncilo nepoutavym pribehem o tom, jak mala holcicka s kukucem Grety Thunberg a zdanlive (nejsem si totiz jisty) postizenym mladsim chlapcem opecovavaji ukradena mimina. Totalni WTF, kdy prvni pulka vlastne nijak nesouvisi s denim v te druhe, ktera pusobila alespon souvisle. Film zustane vicemene otevreny az do konce, coz nevadi, protoze na nejakou realitu se v nem nehraje. Vsechno je to o tech POCITECH a byl to pro me naprosty mor to vydrzet az do konce. Nechci byt zly, ale nevidel jsem krome delky filmu nic, co by stalo alespon za jednu hvezdu, a to jsem tehle cesko-slovenskych specialit ze zanru "vsechno je v prdeli" uz par videl.. ()

vydumnica

Na tento film som sa celkom tesila. Dala by som aj tri hviezdicky, ale sklamal ma otvoreny - mysteriozny zaver...Knihu som necitala, takze pre mna trosku sklamanie - samotny zaver. Film ako tak sa mi pacil. Bolo mi velmi luto toho dievcatka. Chybala tam laska v kazdom vztahu - vztah matky k dcerke, vztah dospelej dcery a jej matky, aj vztah babky k dcere a vnucke, alebo ak tam aj laska bola, bolo to velmi zvlastne...ved to dievcatko nemalo zaklad, ani navarene, ani upratane, ani ciste oblecenie...nehovoriac o pozornosti a laske. Nechce sa mi verit, ze aj take matky chodia po svete. Pozoruhodny herecky vykon malej dievcinky! Myslim si, ze film sa celkom vydaril, az na ten zaver teda... ()

kaposlav

Problém značnej časti novodobých slovenských filmov je, že hlavný dej je nevýrazný, alebo vlastne skoro žiadny. Filmy pôsobia potom ako zlátaniny o ničom. Strčiť tam malé deti a nejaký potenciál, ktorý sa aj tak nevyužije nestačí. Opäť a zase za asistencie českých hercov. Bez nich už nedokážeme asi natočiť ani celovečerný film. Smutné a za 2*. ()

William_

Když chcete vyprávět silný příběh o dospívání, ale nemáte silné herce ani scénář. Asi tak bych pár slovy popsal tento ze začátku sympatický snímek od našich východních sousedů. 3/10. ()

Topco

Sociálna dráma podaná detskou optikou, ktorá vo vás prebudí dieťa a spomienky na to asi najkrajšie obdobie života. ()

Johnny.ARN odpad!

Dlhé roky tvrdím, že slovenská tvorba ide do piče. Od tohto som nečakal ani nič iné, ale táto kokotina prekonala snáď všetko. Pre tento počin, bojím sa to nazvať filmom, je aj hodnotenie ODPAD! výhra. ()

elanius

(40/2018) / Znovuobjavené čaro, ktoré som naposledy registroval v dávnych rokoch slovenskej kinematografie. Piata loď je "najslovenskejší" film posledných rokov. Vizuál a kompozícia scén patrí určite k top počinom vôbec. A úplny záver ma zastihol nepripraveného a v tom najlepšom ma totálne odstrelil zo sfér očakávaného. Ani Piata loď sa nevyhla niektorým (klasickým) neduhom slovenského filmu, ale emócie z videného vo veľkom prevládli. (9/10) ()

Autogram

Keď je dieťa v nefunkčnej rodine, založí si vlastnú. Netradičnú, ale funkčnú. Zvyčajne len v snoch alebo predstavách. A odpláva s ňou vdiaľ. –––– To sú tvoje? – Moji. Nikto ich nechce. –––– Keď tu niekto príde, budeme bojovať. Ochránim vás! ()

Bad Guy

Drama Pátá loď byla nevšední, vybočovala z řady klasických snímků a jela si prostě svoje temto a styl, což vytvořilo vskutku podařené dílo, které stojí za shlédnutí a můžou na ní koukat všechny věkové kategorie. (Viděno na festivalu Finále Plzeň 2018). ()

zsn

Slováci jsou daleko lepší filmaři než my. Vybírají si zajímavé scénáře mapující skutečné lidi, skutečný život, skutečnou tvář chudoby a sociálních problémů. Nezesměšňují ve filmech zdravotně postižené a cikány, jako to umíme jen my a jako nic jiného již dál natočit neumíme. Jsme prostě ubožáci. Perfektní kamera, děj, každý detail i herecké výkony. Rovno severským snímkům. ()

klukluka

Režijně dokonale zvládnutá věc. Představitelka hlavní dětské role vynikající. Celkově herecky zdařilé, i malý Kristián byl prima. Z technického hlediska jediná výtka- na adresu zvuku- nerozuměl jsem. Tematicky chmurné...až moc. Nabídněte paní režisérce příjemné téma, výsledek vás ohromí. Škoda ji nechat setrvat v estetice bezbřehého zmaru a smutku. ()

Admirall

Nemôžem povedať, že by som po vzhliadnutí snímky Piata loď spadol na riť, ale zostal som milo prekvapený!. Po predchádzajúcich počinoch (Až do mesta Aš, Slovensko 2.0) som zázraky nečakal, no ak sa ďalšie projekty režisérky budú uberať podobnou cestou ako toto dielo, budem sa na ne tešiť. Štylizácia scény a kamery pri zobrazení detského sveta hlavnej protagonistky je veľmi dobrý krok. Tiež kvitujem prácu s kamerou (podvodná sekvencia je veľmi pekná) Poetika filmu bola nádherná, niektoré kompozície a výprava boli výtvarne veľmi zaujímavé. Obdivujem aj vynikajúco zvládnutú prácu s detskými hercami, ich akcie, reakcie aj prejav nepôsobili strojene ako pri väčšine slovenských filmov s detským hercom, čo robí na uveriteľnosti príbehu veľa. Avšak... steadycamové zábery podľa mňa mohli byť nakrútené aj lepšie a ani plynutie deja alebo temporytmus nie je pre každého diváka - v niektorých momentoch to začalo zaváňať nudou. Je to celkom zaujímavé, lebo keď sa spätne vraciam k tomuto filmu, udialo sa v deji toho dosť, a niekedy aj dosť dramatického, avšak tým, že to tie decká zvládali bez nejakých väčších problémov začalo to po čase pôsobiť trochu nudne. ()

jakeer

Artovka, ktorá na mňa prvú polovicu pôsobila otravne. Tlačilo sa na pílu, "herci" pôsobili dosť amatérsky. Poznajúc festivalovú tvorbu z iných štátov Piata loď zaostávala na tomto nízkorozpočtovom fóre. Avšak hlavná predstaviteľka a to dokonca v jej veku od začiatku vyčnievala a druhá polovica je už najmä o nej (a jej kamarátovi) a teda najmä jej zásluhou je záver filmu vydarený. Koniec dobrý, všetko dobré. Pozn.: Rozmýšľam či bolo nutné príbeh situovať do Bratislavy. Hodil by sa skôr do menšieho slovenského mesta. ()

19. Kino na hranici = kino pro mě

14.04.2017

Začínají 24. Dny evropského filmu

Začínají 24. Dny evropského filmu

01.04.2017

24. Dny evropského filmu proběhnou v Praze 6. - 13. 4. (kina Lucerna, Světozor, Royal a Kino Pilotů) a v Brně 14. - 17. 4. (kino Scala). Jejich ozvěny se pak budou konat v Boskovicích (18. - 20. 4.),… (více)