Věznice

Väznica

Horor / Drama / Krimi

USA, 1987, 102 min

• mandes

rozpočet : $4 million tržby americké : $345,704(24.12.2006)

Rozpočet $4miliónyTržby USA $345,704Tržby Celosvetovo $-(1.2.2010)

Béčková záležitost. Kdysy dávno velitel věznice nespravedlivě usvědčil díky křivému svědectví jednoho mukla druhého mukla a poslal jej na elektrické křeslo. A to neměl dělat. Po letech se znova otvírá věznice ve které se to odehrálo. A do ní se dostávají jak její staronový velitel, tak i onen proradný mukl. Spolu se stovkamy dalších desperátů. A začnou se dít věci. Nehezké věci. Teď už film Věznice moc nevyděsí. Dokonce pochybuju že vůbec kdy děsil. Má to ale celkem spád a dá se na to koukat. Co do strašení, tak to většinou spočívá v tom že "vězení" pomocí nějakých kabelů, ostnatých drátů a podobně znehybní nějakého mukla nebo bachaře a potom jej ve stylu Pinheadových hrátek z Helraisera "utlačuje" dokud není dílo dokonáno a nebožák naposledy nevydechne. Žel bohu tohle se děje míň šasto než bych si přál.(11.1.2007)

Sympatický horůrek, který se po většinu času ani jako horor netváří. Nebýt zhruba asi 3 scének řekl bych si že se jedná o další variaci na Shawshank. Navíc zde hraje oblíbený pan Viggo. Ze všech úmrtí si budu navždy pamatovat trubky. A ani omotání dozorce ostnatým drátem není k zahození.(16.9.2013)

• kingik

Renča Harlinů zavřel do věznice (nechtěně) i diváka. Ani se nedivím, že se Harlinovi po takových filmech postupně dveře hollywoodských studií uzavřely. Být já producentem a předložit mně, že se má jednoho krásného dne točit tohle, tak letní dovolenou strávím dobrovolně v Sing Singu a už se nechci do termínu natáčení tohoto "mistrovského" díla vracet. A to si si stojím za tím, že Renča talent má, ale v hororech s ním zachází bídně. Není to přímo žánr pro něho. Jemu sedí vyloženě akční pecky typu "Cliffhanger" a je tedy jednoznačně akčně dynamickým typem režiséra. Občas dokázal se schématem hororové série pracovat dobře a zajímavě jako třeba u čtvrtého dílu "Noční můry" anebo "Vymítače dábla", ale jak už jsem předeslal, i tak by horory točit neměl. V tomhle ošuntělém nepokazil vyloženě na co sáhnul, ale s tak úděsným scénářem ani nebylo možné pracovat natož tvořivě. Mohl si za to jenom sám, protože si ho sám s kolegou Courtney Joynerem naflákal. Film ani nepřináší do žánru něco extra nového. Podobných námětů se mstícím se duchem ze sklepa, z temnot, z ledničky a nyní tedy pro změnu z věznice, je pěkná řádka,tak proč o tom točit další x-tou variaci a navíc to profláklé prostředí věznice, které má ve filmech ještě početnější zastoupení. Na filmu si smlsnul zub času. Ošuntělost a obrazová nevzhlednost z něj jen číší. Technická stránka představuje archaismus v nejčistší možné podobě. V dnešní době to neobstojí ani příběhově. Půjčovny vhs jsou utopie a kdysi by tam tenhle film za jejich boomu na začátku devadesátých let dělal dobrou službu, šel by z videa do videa a o víkendech by se musel předem zamluvit, aby byl k sehnání. Ano, ten titul by v té době lákal. Ve svém pojetí je myšlenkově jednoduchý a v podstatě úderný a tedy přesně plní požadavky poklesle "béčkových" hororů na rozhraní osmdesátých a devadesátých let minulého století. Jenže dneska se lze nad jeho pitomostí jenom smát a kazetu nebo na čem je to nahrané s klidem hodit do odpadků. Neexistuje nejmenší důvod, proč se na tohle v dnešní době dívat. Leda, že by jste chtěli vidět tehdy zcela neznámého Viggo Mortensena jehož účast na filmu je rarita. Mé hodnocení: 0%(2.4.2014)

• - Do úlohy Burka bol zvažovaný aj Thom Matthews. (misterz)

• - Jeden z vězňů má plakát k filmu Rambo: První krev (1982). (Yoshitsune)

• - Väzenie, v ktorom sa film natáčal, je bývalé štátne väzenie vo Wyomingu. Poriadajú sa tam pravidelné denné exkurzie, pričom veľa vecí od natáčania v roku 1987 je nedotknutých a stále v pôvodnom stave. (misterz)