Jak vyrobit vraha

• USA Making a Murderer

Série(2) / Epizody(20)

Tenhle thriller o skutečných událostech, natáčený po dobu 13 let, sleduje nevídaný příběh dvou mužů obviněných z děsivého zločinu, který možná ani nespáchali. (Netflix)

Saxos

Až do konce pro Vás zůstanou otázky. Je vinen Steven Avery? Je vinen Brendan Dassey? Je vůbec možné, aby policajti vše vykonstruovali? Je Steven Avery opravdu tak blbej, aby po úspěšném propuštění po zločinu, který nespáchal, v očekávání tučného odškodnění, spáchal vraždu a ještě si k tomu přibere přiblblého synovce? Proč nechá auto oběti u sebe na pozemku a oběť složitě odstraní. Že dvě dobrovolnice během necelé hodiny auto naleznou na obrovském pozemku vrakoviště plném stovek vraků. Že by ho předchozí pobyt v base tak poznamenal? Že by poliši odstřelili a spálili Teresy nebo jen využili příležitosti? Že věcné důkazy nejdříve nejsou nalezeny, ale po několika měsících ano. Hledat odpovědi těžké. V autentických záběrech je ukázáno, že ne vše bylo ok. Současný stav: Steven Avery sedí stále; Brendan Dassey v srpnu 2016 zrušen trest pro vynucené doznání, následně v listopadu měl být propuštěn na svobodu, ale čeká se výsledek odvolání státu Wisconsin. Klady: nelze se odtrhnout. Zápory: dost bylo vynecháno, asi aby nebylo nic jednoznačného; stejně ať je pravda na jakékoliv straně bere mě hrůza; Lena Kachinského jako advokáta ani k přestupku parkování vozidla na invalidech. ()

jjjerry

Z pohledu filmového díla, je to velmi přeceňovaný snímek. Z dokumentaristicky (hlavně dobou nátáčení) je to velmi zajímavé. Trošku mně vadila "neobjektivita" co se táhne celým seriálem, větší prostor pro jednu stranu. Co jsem si z toho vzal? Jsem šťastný, že žiju v Evropě. Kde o kriminálním činu rozhoduje soudce a důkazy. Namísto poroty (kde sedí i nezvdělaní blbci, ingnoranti apod) a od právníků, kterí rozhodují o správnosti "procesu" a nehledají viníka. Jak je smutné, že není nikdo za své pochybení souzen a obviněn a když nemáte prachy na právníka jste v háji. SPOILER: první dva díly jsou skvělé, od třetího kvalita trošku klesá, když se začne řešit i Brendnův případ. Stále nechápu: jaktože krev se v domě a nikde nenašla, v žádné spáře, nikde nebylo DNA a pak by ho nechal na kliči? Na jednu stranu by musel být tak inteligentní, že zamaskuje "všechny stopy krve" (čemuž jeho IQ neodpovídá) a na druhé je tak nedbalý že nechá krev na kliči a hlavně se klíče nezbaví? Ale největší otázka: když ji nezabil on kdo tedy? Nemohl to být Brandon sám? Myslím, že pravdu se nikdy nedozvíme:/END SPOILER ()

PeteBuck

Toto je jeden z tých seriálov, ku ktorým si sadnete a pozeráte, pokiaľ nevidíte koniec. Pri tom sa modlíte, aby sa nestalo, že to bude mať ďalšiu sériu. Ale keďže je to dokument, tak nemá. Chcete vidieť, ako funguje polícia, súdy v USA? Tento prípade je dobrý príklad. Pozrite si proces s O. J. Simpsonom, prípad Roberta Dursta a poviete si, že soudruzi z NDR urobili niekde chybu. Mimochodom, ja byť sudca, tak v prvom rade pošlem do riti všetkých policajtov aj s ich dôkazmi, pretože, ak ich zaisťovali ľudia, ktorých tzv. páchateľ predtým zažaloval, nikto tam nevidí konflikt záujmov a úplnú stratu objektivity a už len samotný fakt, že sa to stalo, by mal stačiť na vyradenie dôkazov. A nehovoriac o iných veciach. Bolo neskutočné, ako právnici, ktorí zastupovali Stevena Averyho sami priznali, že súdny systém v USA je zvrátený. Ale tak, môže byť aj horšie, trebárs ak by ste sa súdili na takom Slovensku. ()

Mkoren

Svěděctví o tom, že se americká policie neštítí ničeho a ještě tyto ohavné činy prezentuje jako Boží vůli. Dokument je krásnou ukázkou toho, jak soudní systém USA funguje pouze ve prospěch bohatých a vlivných. SPOILER: Můj typ na skutečného vraha je mladší bratr oběti. ()

oli9

Moje žena mi vždy říkala ... K soudu si nejdeš pro spravedlnost ale pro rozsudek ! A tohle jí dalo zapravdu, tak dlouho semnou už necloumali emoce jako u tohohle díla. Tolik nesympatických lidí jako Kratz, prohnilí policisté a soudy v Manitowoc. Nebudu si tu hrát na soudce jestli vinen či ne ,ale o to jestli dát někomu šanci nebo sméct vše ze stolu a uvědomit si co vše dokážou posraná média a přiště si i vy řeknete ... počkám si jak to bylo a čas ukáže co přinese dál... Seriál je skvěle natočen, srozumitelně popsán každý detail. Uvidíte jeden díl a chcete vidět další a další... Nakonec rozporuplné pocity z toho, že to kurva neskončilo neskončilo dobře..... Nebo spíše neskončilo ()

moniii

Já si myslím, že nikdo z nás/vás tady nemá právo vykřikovat něco o vině či nevině. Jedné z věcí, které si tady nejde nevšimnout je, že novináři jsou nechutný zvířata. A konec konců i tenhle dokument existuje hlavně proto, aby naservíroval dechberoucí příběh, nad kterým se generace po celým světe budou svíjet emocemi a vztekem a vydělávat mu tak hezký peníze, spíš než proto, aby pravdivě a upřímně prezentoval někoho, z koho nikomu už nic nekápne. A jak podotkl Ducharme, tak se zdá, že některý věci, které by nám pokazili obraz andělského byť trochu hloupoučkého strejdy Stevena, prostě v dokumentu chybí. ()

snowman

Právě jsem dokoukal poslední díl. Uf. Možná jsem měl nejdřív vychladnout a srovnat si myšlenky. Ale tentokrát to neudělám. Nevím, zda něco uvést o mém subjektivním vnímání díla jako takového, nebo se rozepsat spíše o v něm obsaženém tématu a problematice. Hranice mezi oběma sférami zde jakoby neexistovaly. Jelikož ve vztahu ke všem filmovým nadšencům je mou zásadou neuvádět ani nenaznačovat v komentářích spoilery, nemohu zcela otevřeně vyjádřit vše, co to se mnou udělalo, a nad čím teď přemýšlím. Pokusím se nicméně o udržení obecné roviny tak, abych poskytl alespoň zevrubnou zpětnou vazbu pro případné čtenáře tohoto komentáře. Rozhodně doporučuji zhlédnutí každému, kdo má empatické cítění, nebo komu nejsou lhostejné osudy lidí ani na druhém konci světa. Ti, kdož mají oblibu v kriminálních případech a soudních sporech, budou u vytržení. Já, který jako dítě i nezletilý toužil být právníkem, jsem těch deset dílů doslova zhltnul (řadu sekvencí jsem si musel přehrát vícekrát!). Jde o výjimečně hutný materiál, protože je 100% autentický. Mnoho postav z tohoto příběhu jsou lidé, kteří VĚDÍ, co je to prožívat peklo. Ano, peklo má mnoho podob, a toto je jedna z nich… přeji vám intenzivní prožitek, jaký jsem měl já! ()

nervana

Neuvěřitelný...Člověk jen kroutí hlavou nad tím, že se něco takového vůbec může v soudnictví stát. Už je mi jasné, proč v Americe existuje tolik případů, kdy byl nevinej člověk odsouzen a po letech pak propuštěn. A to jsou jen případy o kterých se ví. Nemám slov, obrázek si může udělat každý sám ()

slamic5

První řada je topovni, zvraty v každém díle a člověk pořád neví jak to skončí. Druhá řada staví na úspěchu první a ukazuje nám jen pár let případu. Nedokoulal jsem to, sledovat matku v každém díle 10 minut jak sedí v kuchyni mě nebavilo. ()

hotanka

Nikdy jsem nic podobného neviděl, a doufám, že už ani neuvidím. Ta bezmoc je strašlivá. Pochybností o vině Stevena Averyho je tolik, že je až k nevíře, že se příběh odehrává ve Wisconsinu 21. stol. a ne v Toledu století šestnáctého. V případě pochybností o vině rozhoduje moderní právo ve prospěch obviněného, a ne po starozákonním způsobu ve prospěch pozůstalých po oběti a odplaty. To, co se stalo v Manitowocu, je neslýchané, šokující a do jisté míry volá po změně procesního systému v USA. Nachomýtnete-li se ve Wisconsinu k vraždě a nemáte peníze, o vašem osudu s trochou zjednodušení rozhoduje dvanáctičlená parta ovlivnitelných troubů z lidu, jejíž členové na sebe musí v soudní síni vzít roli detektiva, forenzního experta, psychologa, znalce práva a kdovíčeho ještě. Pokud peníze máte, profíci z řad obhájců oněch dvanáct troubů o vaší nevinně přesvědčí, i když se ukáže, že mrtvola ležela u vás v bytě a vy jste ji rozčtvrtil. Viz případ miliardáře Roberta Dursta, jehož život, zločiny a soudní proces strhujícím způsobem zachytil dokument https://www.csfd.cz/film/401302-nevyjasnene-zlociny-roberta-dursta Osud Stevena Averyho a jeho synovce je otřesné memento, a pokud se díky dokumentu v americkém procesním právu hne něco k lepšímu, jen dobře. ()

jauahaoas

Americká klasika ze života vězeňského, policejního a státního systému z dob bez důkazů, svědků, DNA. Podobné, jako O.J. Simpson - Made in America. Případ, pohybující se na hraně emocí diváka mezi Stokholmským syndromem a policejní spravedlností. Jinak ty jejich LIDové soudy je opravdu velký přežitek. Nevím, proč to není film z produkce USA/ČR, když tam v reálu učinkují Čecho-američané. ()

Lacro

Takový příběh musel skutečně napsat jen sám život. Pocity nasranosti a bezmoci se ve mě mísí velkým způsobem. Toho čeho se státní jednotky dopustili je neodpustitelné a měli by za to pykat největším možným způsobem, protože tak doočíbijící důkazy se prostě furt přehlížet nedají a doufám, že se Kathleen nezastaví a bude nadále odvádět neuvěřitelnou práci, jakou odváděla do teď a spravedlnosti se dostane jak pro Stevena, tak i Brendena. Tohle je dokumentární seriál, který nemá obdoby a který prostě musíte vidět. . ()

pedruska.n

Milujem detektívky so silným príbehom a plné zvratov. Táto je o to viac mrazivejšia, lebo ide o skutočný príbeh. Po skončení 10.časti som trocha zapátrala na nete a potvrdilo sa, že nie je všetko zlato čo sa blyští, alebo keď divákovi podstrčíme iba určité informácie, bude na tej "správnej"(?) strane. Oplatí sa pozerať s mysľou tabula rasa a nechať sa viesť vynikajúcim dokumentaristickým remeslom k jedinému možnému záveru - že americká justícia je skrz naskrz prehnitá, polijacti sú klamári a vrahovia a že slušní ľudia končia v base. V tomto je to naozaj napínavé ako malé gate na veľkej zadnici. Ale keď začnete brúzdať v googli, vyprchá miestami mrazivé zdesenie z odvrátenej tváre krajiny nekonečných možností a posvätnej slobody. Preto odporúčam pozerať a nepýtať sa, či je naozaj všetko tak ako nám servírujú. A až s odstupom času si nájsť "chýbajúce" scény, pretože by ste sa pripravili o jeden z najlepšie natočených dokumetov/filmov/seriálov o skutočných prípadoch. Vyhlasovať názory typu True detective sa môže schovať atď nie je až tak opodstatnené, skôr prirovnávam k Zodiacovi. Ten sa nám však aspoň snažil naservírovať všetky podstatné dôkazy bez toho, aby nás ťahal na jednu stranu, ale čo sa týka napínavosti a dramatickosti, Making a murderer a prehľadom vedie. 100% ()

stndwthfst

Jednoznačně jedna ze skvělých a strhujících podívaných, které jsem si užila se vším všudy. Všechny díly jsem sjela během dvou dnů 10.1.-11.1.2017. Případ jsem neznala a nikde jsem si nenačetla skutečná fakta o kauze, ale zjevně neukazuje vše a vykresluje nám Stevna jako oběť justičního systému. Jeho právník v naších očí naprosto cupuje místní policejní složky. Upřímně jsem ani na minutu nevěřila, že ten člověk je skutečně nevinný, ale kdybych seděla v porotě řekla bych nevinen, protože policie ten případ naprosto zlikvidoval. Skvělá podívaná a já tleskám tvůrcům. Jen mi tam chybí lepší popis osobnosti hlavního hrdiny -vytlačení sestřenice šerifa ze silnice, prý upálil šerifovu kočku a bůhví kolik přečinů měl za sebou. Jeho přečiny měly vzestupnou tendenci a to si podle mě soudce nevycucal z prstu. Takže za mě 98 %. ()

lahvi

S každym dalšim dílem mam chuť ty hajzly rozmlátit pálkou. Bohužel dneska všemi zbožňovaná amerika (nebo tedy těch pár elit) těmito praktikami ovládá celý svět. ()

Dobry_clovek

V prve rade je nutne rici, ze nejde o dokument. Jde o jednostranny pohled autorky, ktery predklada formou dokumentu. A dela to tak dobre, ze se nedivim lidem, kterym chybi kriticke mysleni, ze ji to “ zerou “. On je natoceny skutecne dobre. Ma atmosferu, dobrou rezii a strih a ohromne mnozstvi dokumentu. Jenze autorka nam “ zapomina “ sdelit, ze radu dukazu ( ktere skodi jejimu “ klientovi “ ) nezverejnuje a ze naopak zverejni vsechno, co muze poskodit protistranu. Takze policie a statni zastupci tu vypadaji jako stado uplatnych a neduveryhodnych lidi, zatimco Averyho rodina jako, sice prosti, ale hodni lide. Nic neni dal od pravdy. Ale to si clovek musi zjistit sam, z dokumentu se to nedozvi. Stejne jako to, ze Steven sexualne obtezuje sve male deti a ma za sebou nekolik znasilneni, ze z jeho rodiny nekdo neustale sedi v base ( proto se tam nikdy neobjevi vsichni najednou ) atd atd. Pro me je tento “ dokument “ jen pohledem na skutecnou tvar USA, ne o stihani nevinneho. Je o strasne moci medii, je o lidech, pro ktere jsou penize vic nez spravedlnost, je o advokatech, kteri se vic produciruji pred kamerou nez pred svym klientem. Vzdyt i advokatka Zellner, ktere patri cela druha rada, o pripad vubec nemela zajem, dokud se neobjevil v televizi. A jeji zpusob vysetrovani sice svedci o tom, ze je schopna, ale take schopna vseho. Obvini z vrazdy postupne asi pet lidi jen na zaklade svych fantazii, coz je presne to same, co vycita policii v Manitowoc. Takto bych mohl argumentovat dlouho, ale to neni ucel recenze. Ucel recenze je - uzijte si to, lide, ale bdete! ()

BillyGoat

Vynikající, dokumentární seriál, který rozhodně nikomu nedoporučuju. Při a po jeho sledování budete pociťovat vztek a zmar. Jen spoilery : v seriálu zazní několik pravd : systém a ignorantství vždy zvítězí a chudí lidé vždy prohrají. ()

stret

Desivá záležitosť. Je to tak jednoznačné v prospech Averyho, že človeka napadne, čo všetko dokument zamlčal. Ale ak aj niečo zamlčal, stále to ukazuje na to, že Avery ani ten synovec nemal byť odsúdený. 2. séria je paradoxne ešte desivejšia. Hoci pridáva vatu v podobe výjavov z rodiny Avery, nová právnička skúma jednotlivé aspekty obvinenia pomocou odborníkov a forenznej vedy. Nie je pravdou, že náboj niečo dokázal. Naopak, bolo preukázané že náboj nepreletel ničím, čo malo kosť. Najdesivejšie bolo následne správanie odvolacích inštancií vrátane najvyššieho súdu USA. To zmanipulované nebolo. Neboli zmanipulované ani vyhlásenia forenzných odborníkov. A najväčším zlyhaním je práve to, ako k problému pristúpil najvyšší súd. Podľa mňa ide o zhodu okolností, založenú na lokálnej policajtskej sedlači (Kocourek a jeho následovníci), v kombinácii s hrozbou súdneho sporu v dôsledku prvého 18 ročného krivého obvinenia, a v konečnom dôsledku neochoty všetkých úrovní USA priznať si chyby a poniesť za ne zodpovednosť. Napriek tomu že pripúšťam, že seriál ma mohol manipulovať, nemohol to ale vzhľadom k autentickým záberom urobiť vo významnom rozsahu, a donútil ma zmeniť názor na americké súdnictvo. Inak zaujímavé je že aj tu v diskusii došlo k rozdelenie diskutérov na skupinu za a proti a aj v nej je pri odporcoch Averyho ako tvrdia veci, ktoré boli vyvrátené forenznou vedou. ()

Netflix vyhodil zásadní manažerku

Netflix vyhodil zásadní manažerku