Mít a nemít

• USA To Have and Have Not (více)

V tomto filmu spolu poprvé hráli Humphrey Bogart a debutující 19letá Lauren Bacallová. Životem znavený Harry Morgan v žádném případě nemá zájem pomáhat francouzským odbojářům, ale mění názor, když se svůdná kráska Marie zeptá Nemá někdo zápalku? Rozvíjí se příběh plný vášně s množstvím zápletek a duchaplného humoru. Inteligentní scénář Williama Faulknera a Julese Furthmana režírovaný Howardem Hawksem značně připomíná Casablancu: francouzští odbojáři, bluesový klavírista (Hoogy Carmichael) a bar Martinique a nad tím vším milostný příběh v podání Bogarta a Bacallové. (oficiální text distributora)

majo25

Nudne pôsobiaci vojnovo-romantický príbeh, ktorý až na pár scén na lodi sa celý odohráva v hotelovej kaviarni a izbe. Z izby do kaviarne, z kaviarne do izby atď. Spieva sa jazz za zvuku piána, vedú sa dlhé dialógy, pod prahom ktorých cítiť vášeň a mierne drzý humor a celé to vyznieva tak do stratena. Celé to dýcha dávnou dobou a veľmi zastaralo...nefunkčne (podobne ako rýchlozáver). Teda až na Bogarta, ktorý si svoju rolu celkom zastane a Waltera Brennana, s ktorým je v tejto "tme" aspoň svetielko zábavy. ()

mortak

Samotný film je jen takovou připomínkou, že Hemingway nebo Faukner taky potřebovali peníze. Z románu, ve kterém muž ztrácí postupně vše - peníze, ruku, loď a nakonec život, tu máme tu nejprovařenější historku o tom, jak se On potuluje bezcílně životem, až potká Ji, a najednou díky lásce bojuje za správnou věc proti zlosynům. Tak proč tři hvězdy? Jen a jen kvůli Bacall. Ta ani moc nehraje, jen tak si chodí, a každou chvíli tím svým bručákem suše zahlásí nějaký dvojsmysl, a všechny okolo odrovná. Fungovalo to na mě naprosto stejně jako na Bogarta. Byl jsem okouzlen. ()

Mol

WHAT SORT OF A DAY WILL IT BE? I DON'T KNOW. JUST ABOUT LIKE YESTERDAY. ONLY BETTER! Kapitán Morgan a pije rum. Mno, tak to bylo něco tohle. Jinak sakra drsnej námořník je ten Bogart, to se musí nechat. To samý i ta jeho kočka. Jediný co mě trošku otravovalo, byl ten ožrala Eddi. Ten herec Brennan, vždycky hraje tak nesympaticky a i jeho origo hlas je strašně otravnej. Měl ho hodit přes palubu hned, jak se k němu otočil zády a plnou parou pryč!!! ()

hans500

Jsou tady společné prvky s Casablancou, ale film rozhodně není stejný. Hawksova režie je trochu slabší než Curtizova, Bogart je stejně skvělý jako vždy a Lauren Bacall je dobrá už ve svém prvním filmu. Scénář také není tak kvalitní jako u Casablancy. V tomto filmu jsou už více známky noiru, ale noir to pořád není. Dobrý film, který stojí za shlédnutí. ()

LeoH

Z čtveřice společných filmů Bogarta s Bacallovou se ke mně jako poslední dostal ten první, na jehož počátku prý stálo Hawksovo odhodlání zfilmovat „to nejhorší, co Hemingway kdy napsal“. Povedlo se náramně – z dialogů i pohledů ústřední dvojice lítají jiskry na všechny strany (jako všude, kde spolu ti dva hráli, ale tady zdaleka nejvíc), scénář inteligentně míchá svérázně emancipovanou romantiku s kousavým humorem, napětím, dojetím i lehce nahozenou politickou a morální rovinou, film je zalidněný živoucími postavami, kouzelně decentní tam, kde by člověk čekal koňské dávky patosu (jen ten konec – žádné letadlo nebo loď mizící v mlhách, oni prostě zajdou za roh!), a aby toho nebylo málo, je tu ještě absolutní pohodář Hoagy Carmichael se svým hotelovým bandem. Kam se hrabe Casablanca, Gilda nebo vlastně kterákoli podobná válečná romanťárna; tohle má tak svěží energii, jako kdyby to ani nenatočili ve 40. letech. Usmívám se od ucha k uchu ještě teď. ()

hanagi

Nejspíše se budu opakovat, ale dvojice Humphrey Bogart a Lauren Bacall by mě zřejmě bavila i kdyby si jen tak sedli proti sobě a četli telefonní seznam. ()

zigíš

Elektrizující napětí mezi Bogiem a Lauren Bacall -netipnul bych, že jí v době natáčení bylo 19 let- zakouřené bluesové putiky a pro Hemingwaye, autora předlohy, typické propriety (válka a moře) ..skvěle napsané i zrežírované ()

vitekpe

prestoze "Bogart - Bacall duo" patri mezi me oblibene, tentokrat dam za 3, a uvidime po dalsim shlednuti...P.S.: tak napodruhe uz to bylo predsi jen lepsi, a i diky sympaticke postave pianisty (Hoagy Carmichael) zvysuju na definitivni 4. ()

Thurin

Slabší odvar z Casablancy, což je škoda, protože duo Bogart Bacallová by si určitě lepší scénář zasloužili. (Mám pro ně prostě slabost :-) ) Ještě bych vypíchl dobrou hudbu. ()

Babous

Nudnější variace na Casablancu. Lauren Bacall jako svůdná femme fatale sice zaujme, ale - podobně jako příběh a zbytek osazenstva - ne na dlouho. ()

Finskej

Čtu komentáře a nestačím se divit... Povězme si to trochu jinak... Srovnávat film s Casablancou za každou cenu nemá smysl – fakt, že v obou filmech hraje Humphrey Bogart, sám o sobě dostatečným důvodem není. Ani fakt, že i v Casablance dojde za války k osudovému střetnutí muže a ženy – k osudovým střetnutím mužů a žen dochází v dějinách kinematografie prakticky pořád a to většinou za dramatických okolností. Jinak by to nebyly ty správné (velko)filmy a nebylo by na co koukat. To Have and Have Not je skvělý právě proto, že a) není tak „dokonalý“ jako slavnější Casablanca (jejíž dokonalost je pro mě osobně spíš méně uvěřitelná) a b) místo poněkud nyvé Bergmanové nastoupila živější, duchaplnější a příjemným humorem sršící Lauren Bacallová (který trouba dokázal napsat, že by uvítal někoho „hezčího“? ať si pořídí brýle, pro pět ran, tak krásná a hlavně osobitá ženská se vidí jen málokdy), mezi níž a Bogartem to zajiskřilo nejen na plátně v rámci rolí, ale i ve skutečnosti, následkem čehož jedna z nejslavnějších dvojic filmových hvězd všech dob. Patrně proto je také celý film tak vynikající – jiskří to skutečně, doopravdy a se vší parádou. Příběh ve své podstatě je poněkud sentimentální, ale to je Casablanca taky. A ještě ledacos. Ono se všeobecně vyplatí shlédnout všechny filmy dua Bacall – Bogart (tj. To Have and Have Not, The Big Sleep, Dark Passage a Key Largo) a člověk pochopí, jaký vztah ti dva museli mít a jak neuvěřitelnou femme fatale Bacallová již od útlého mládí byla. A je velkým požitkem pak na filmovém plátně sledovat postavy obou protagonistů a jejich na reálném základě postavené vztahy... Asi něco jako Katharine Hepburn a Spencer Tracy. ()

Han22

Taková ležérní variace na Casablancu. Hawks okopíroval co šlo, takže jsme opět uprostřed druhé světové, je tu nějaký odboj, odpudivý policajt, femme fatale, většina děje se odehrává v baru a hlavní roli hraje cynický a ironický Bogart, který se nechce do ničeho zaplést. No a samozřejmě je to o třídu horší, méně napínavé, méně romantické a méně osudové než Casablanca. Jediné co na 100% funguje je jako vždy Bogart a také notor Eddie v podání Brennana. PS: Dvacetiletá Bacallová vypadá spíše jak protřelá třicátnice. ()

Revolver

Mám rád filmy Howarda Hawkse a ještě raději filmy s Humphrey Bogartem a tenhle patří k těm nejlepším ve filmografiích obou dvou. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I've been figuring, them guys don't think that I'm wise, but they was trying to get me drunk."     Dobrodružný film s výbornou noir atmosférou, ktorý ťaží najmä z parádneho iskrenia medzi Humphreym Bogartom (Steve) a Lauren Bacall (Slim). ("I'm hard to get, Steve. All you have to do is ask me.") Charizmatická Lauren Bacall je ako femme fatale skvelá. Síce nie je vyslovene krásna ako žena, ale na rozdiel od mnohých iných "iba krások" je predovšetkým výborná ako herečka. Film pôsobí svojou prirodzenosťou sviežo aj po skoro 80 rokoch, čo dosahuje výborne napísanými dialógmi s príjemnou dávkou irónie. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Was you ever bit by a dead bee?" ()

Mikino00

Mírně nadprůměrný film se odbojovou zápletkou, s okamžiky napětí i hluchými místy. Jinak zajímavý děj trochu kazí pár naivních okamžiků, třeba konec. Bogart jako vždy skvělý. U Bacall, tomu říkám raketové odstartování kariéry, naprosto rovnocenný partner pro své hvězdné kolegy. ()

Block

Skvělý řemeslník Hawks si vzal na "paškál" Casablancu a natočil její "remake, prequel, pokračování" nebo co kdo chce. Místo melodramatičnosti nasadil odstup a ironii a místo osudové ženy do děje zapojil "jen" správnou holku. Na Casablancu je zde spoustu odkazů ("Ze všech mužů na celém světě ........) Podle mého je tento snímek možná ještě lepší než Casablanca (i když ta je samozařejmě taky skvělá), protože zde lépe funguje takováta Hawksova člověčina (jiskřívý vztah mezi hlavním hrdinou a hrdinkou, kamarádství mezi hlavním hrdinou a jeho pomocníkem - podobně jako v dalším skvělém opusu Rio Bravo, střízlivý přístup všech postav k dramatickým událostem) ()

pend

Výborná předloha (Hemingway), skvělý scénárista (Faulkner), schopný režisér - takhle vzniká klasika. Vybroušené dialogy, mezi Bogartem a Bacallovou to jen jiskří. ()

Tumáš

Poctivé 4*. I když příběh není nijak překombinovaný, stává se aspoň uvěřitelnějším. Podobnost s Casablancou je zřejmá od pohledu, ale to nečiní tento kousek o moc horším, nebo lepším. Přeci však preferuji tuto dvojici ve film-Noir ... ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall