Mít a nemít

• USA To Have and Have Not (více)

V tomto filmu spolu poprvé hráli Humphrey Bogart a debutující 19letá Lauren Bacallová. Životem znavený Harry Morgan v žádném případě nemá zájem pomáhat francouzským odbojářům, ale mění názor, když se svůdná kráska Marie zeptá Nemá někdo zápalku? Rozvíjí se příběh plný vášně s množstvím zápletek a duchaplného humoru. Inteligentní scénář Williama Faulknera a Julese Furthmana režírovaný Howardem Hawksem značně připomíná Casablancu: francouzští odbojáři, bluesový klavírista (Hoogy Carmichael) a bar Martinique a nad tím vším milostný příběh v podání Bogarta a Bacallové. (oficiální text distributora)

Flego

Inteligentný scenár spoločne s výbornou réžiou ponúkol kvalitnú vojnovú romancu so sympatickým a pochopiteľne aj hláškujúcim Bogartom. Za zmienku stojí Lauren Bacall, ktorá svoj debut odohrala excelentne. ()

anais

Knihu Mít a nemít jsem četl, a proto jsem byl poněkud zklamaný filmem, který se vydává za Ernest Hemingway´s To have and have not, a přitom má s knihou společný jen název a jméno havního hrdiny. Nehledě na to, že ten název je ve vztahu k filmu nesmyslný. Z filmu totiž vypadla všechna srovnání třídních odlišností. Naprosto tu také byla obroušena spisovatelova schopnost líčit krutost, nelítostnost prostředí To ale jen zbytečně kritizuju něco, o co se film ani trochu nesnažil. Ústředním motivem filmu je jiskření mezi Bogartem a Bacallovou. Všechno ostatní (ilegální převážení lidí, problémy s policií) je jen vata, která není vůbec důležitá Mohlo by se to stejně tak odehrávat někde jinde, být o něčem jiném, a výsledek by byl stejný – prázdné, přitom však geniální dialogy se v ústech ústřední dvojice mění ve ZLATO!!! První (a pak i všechny ostatní) pohledy na mladou Bacallovou v jejím debutovém filmu patří do kategorie toho nejlepšího, co si přestavuji pod pojmem femme fatale. Bogart hraje to co vždycky – člověk, který neřeší žádná velká dilemata (na rozdíl od svého literárního předobrazu), na každý problém má perfektní úsměv, vždy je připraven jednat. Mít a nemít je buď smutná ukázka hollywoodského zprznění skvělé literární předlohy, nebo skvělý příklad toho nejryzejšího Hollywoodu, s těmi nejcharizmatičtějšími hvězdami, jaké kdy oblažili svou přítomností filmové plátno. Jako film sám o sobě rozhodně fungující. ()

poz3n

Opravdu je to v podstatě Casablanca Vol. 2. Lauren Bacall je ve své první roli dokonale nad věcí, celý příběh je tak nějak hezky uzavřený, zarámovaný a mile bezproblémový. Nemá to sice tu dokonalou Casablanca auru, ani její ikonický závěr, ale Hawks dokáže udržet tempo a zábavnost příběhu tak nijak nepovadává. 7/10 ()

5150

Příběh osudové lásky na pozadí politických událostí, se odehrává v létě 1940 na ostrově Martinique, krátce po pádu Francie. Humphrey Bogart v hlavní roli a to všechno, nechají vzpomenout na legendární CASABLANCU (1942). ()

Hwaelos

Jak říká klasik, příběh je chabej jak k smrti vyčerpanej a vyzvoněnej telefon. Chybí mu ta správná gradace, která je nejlepší ingrediencí v této diskuzi tolikrát zmiňované Casablancy. Ale Hawksova režijní ruka je pevná a dovede ukočírovat i špatný scénář. Atmosféra válečného Martiniku je velmi příjemná i s dokonalou hudbou. Ale hlavně, lepší filmový pár než Bogarta a Bacallovou byste pohledali (a nenašli). Dokázali to už v Hlubokém spánku a dokázali to i teď. ()

Padme_Anakin

Knížku jsem nečetla, tedy se nekoná žádné srovnávání, tudíž u mě bez zklamání. Sledovat Bogarta mě baví čím dál tím víc a zejména v případě, kdy má po boku Lauren Bacall. Oba mají zvláštní, přitom velice silné charisma, jakési osobní kouzlo a dohromady jim to úžasně ladí. Alkoholik Eddie v podání Brennana mě pobavil a nemohu nezmínit Carmichaela, za klavírem naprostá jednička. ()

liquido26

Tak koukám, že mi Bebáček zcela vyfoukla znění mého komentáře a já se s tím vymejšlel celej film a myslel si, jak budu originální a vtipnej, ach jo :-D Každopádně mám pocit, že asi nejsem normální, protože mě to Casablancu nepřipomínalo skoro vůbec. Jasně máme tu Bogarta, máme tu válku a máme tu francouzsky mluvící prostředí, máme tu romantickou zápletku, ale tím ta podobnost jaksi končí. Největším esem tohoto filmu jsou brilantní dialogy, hlavně ty mezi Bacallovou a Bogartem. Dále mě kromě ústřední dvojice bavil komický alkoholik v podání Waltra Brennana i slizský špekatý gestapák. Líbilo se mi, že i když tento film vznikal za války, tak se nejednalo o žádnou propagandistickou věc, ale o napínavý dobrodružný příběh. ()

corpsy

V podstate ničím zaujímavý film, ktorý neponúka vonkoncom nič, čo by stálo za reč, snáď s výnimkou uchvacujúceho pohľadu Lauren Bacall a jej šmrncovných dialógových prestreliek s Humphrey Bogartom. ()

Cimr

Člověk se neubrání srovnávání s Casablacou (hlavně díky tomu, že Bogart tu hraje v podstatě tu samou roli), a tak to radši řeknu na rovinu: Mít a nemít se mi líbilo víc. Všechno, co mi na Casablance nesedlo, bylo tady v pořádku (až moc zidealizovaný pohled na válku, občasná kýčovitost) a naopak vše, co se mi na Casablance líbilo, tu zůstalo zachováno (Bogartovo charisma, prostředí). Když se to spojí s tím, že scénář napsal Faulkner podle Hemingwayova námětu, sám se divím, že mi to nevyšlo na pět hvězdiček... ()

pan.Kaplan

Je to Casablanca a není to Casablanca. Těch podobných znaků je dost - toho si všimne každý, ale z Casablancy tu chybí hodně: osudovost, romantika (tedy nechybí, ale v Casablance je více působivá) a závěrečný sentiment. Je to jinak moc příjemný film, který není taková klasika, jako o dva roky starší předobraz, ale rozhodně nedělá Bogartovy ostudu. A Lauren Bacall je mnohem, mnohem více sexy než Ingrid Bergman. Jinak vůbec jsem neřešil knížku, podle které to bylo napsáno - neznám ()

Historik

V podstatě to hlavní bylo řečeno v komentářích kolegů. Není to Hemingway. Je to velmi (atmosférou, prostředím, námětem, hercem v hlavní roli) podobné Casablance. Oproti Casablance je to ale více přímočarý dobrodružný romantický film s dobrým koncem. Dobře se na to dívá. Můžu si v klidu odfajfkovat další klasický film, který jsem zhlédl a navíc jsem s ním byl i spokojen. Tak to má být. ()

kaylin

Humphrey Bogar opět dokazuje, jak skvělým hercem byl, a to nejen hraním, ale i herectvím mluveným. Když promluví, tak to opravdu stojí za to. S Lauren si dokonale sedli, což se projevilo i jejich manželstvím. Trochu to připomíná "Casablancu" a nemá to její plné kvality, ale nic to nemění na tom, že jsou tady skvělé charaktery. ()

Wiliem

Co říci k tomuto filmu značně připomínající kultovní (trochu nepochopitelně) Casablancu. Ten konec byl i přes neskrývané sympatie k Bogartovi přecejen už i na mě moc. 70%. ()

Skip

Kdybych měl film hodnotit podle toho, jak zde tvůrci naložili s literární předlohou, byl by to skoro odpad. Ale vezmu-li to jako film a nebudu myslet na moji oblíbenou knihu, pak musím říct, že se to dost povedlo a vzájemné jiskření mezi Bogartem a Bacallovou je velmi chutným kořením. ()

Martin741

Samozrejme, miestne entity zase spievaju ody na Hampry Bogarta - herecky bol samozrejme vyborny, to jo, no ale ja ho furt nemam rad, a to tak, ze velmi! Takze nic viac nez hodne priemerny kopirak slavnej Kasablanky z roku 1942. Howard Hawks bol sice zrucny reziser, ale holt, asi aj on mal slabsiu chviku : 46 % ()

bogomira

V tom vyhublým skrčkovi je charismatu na rozdávání. A jen co se objeví Lauren Bacall, zajiskří snad i vaše obrazovka. Je neuvěřitelný, jak si ti dva sedli a to je vlastně jen začátek. Film není špatnej, ale taky nic převratnýho. Všechno to stojí na těch dvou. ()

Topco

Bogie a Bacall po prvý raz spolu! Príjemný koktejl Casablancy a neskoršieho Key Larga. Bogart sťa Kapitán Morgan je štandardne výborný a debutujúca Bacallová si to rozkošne užíva... a že im to spolu parádne iskrí (čo v súkromí končí svadbou a stále je to ešte len predohrou ku kultovému Hlbokému spánku). Uhladená noirová kamera s pekným nasvietením či Waxmanova hudba hrajú pri nich dvoch len druhé husle. ()

zette

Kdyby nicim jinym, tak tento film je predevsim zajimavy debutem Lauren Bacall, ktera je mou oblibenou hereckou. Jinak sity film na miru skvelemu Bogartovi. Dejove me vsak snimek moc nezaujal, spise takova ukecana studiovka bez napeti, ale se zajimavymi postavami. Prumerne v zanru i pro dobu sveho vzniku. ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall