V době mezi světovými válkami se na pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm nebroušeného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík. Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Nebeský zámek, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Rosso vytvořil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. (Aerofilms)

milicka1

"Pane náš na nebesích, naše firma byla na pokraji bankrotu ale tys nám dal ve své dobrotě chléb a práci. Odpusť nám že jsme zhřešili a k výrobě bojového letadla využijeme ženských rukou. Amen." - Picollo ()

NagatoPein

Prečo, prečo len si Európa nedokáže tvoriť takéto filmy, ktoré by spravili prostredia legendárnimi? Relatívne reálny dej sa odohráva v oblasti Jadranského mora a predstavuje celé prostredie a atmosféru tak úchvatne, že sa vám to vryje do pamäti. Porco je veľkou zmesou dobovej atmosféry, pocitov a osudov ľudí. Niektorý spomínate, že Porco nie je tak fantazívny ako ostatné Ghibli diela, no to iba sčasti. Zaraďuje sa k tým viac realistickým no aj tak neskutočne čarovným. animak.org ()

StaryMech

V roztodivném postmoderním boršči z anime, Disneyho, hollywoodských retro romancí / veseloher, italowesternů, podnětů z pohádek, realistických detailů a ostrůvků nezávazné poezie se půvabná krajina hemží odpudivými tvářemi, hlavní hrdina je Freud ví proč prase a Italové mluví japonsky. A ten pěstní souboj - brr ! ()

TylerD.

Myslím, že existuje jen jeden režisér, kterému se podařilo vyloudit u mě kresleným filmem pět hvězd hned dvakrát (Zámek v oblacích a Cesta do fantazie) ale tento mi moc nesedl. Asi hlavně tématikou. Je to hezké, doporučil bych všem od dítěte po dospělého ale mě to moc nedalo. ()

Erosenin

Nechci psát pořád to samé k Miyazakiho filmům ale opět originalně krásný a emotivní snímek s perfektně zpracovanými detaily. Česká vlajka při souboji, obrovské plus! Hláška ,,Lepší být prasetem, než se stát fašistou” je taktéž perfektní. Ghibli motor do letadla, hudba. Vše tak typicky krásné.. ()