Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

HiccupIII

Hajao Mijazaki, jeho fantazie nezná hranic. Když jsem tohle vyděl poprvé jako malý capart moc dobře si pamatuji jak mě tenhle film zaujal ale nedokoukal jsem to, radši jsem to odložil na pozdější dobu a jsem za to rád. Jak jsem řekl byl jsem capart a připadalo mi to zmatený hlavně proto že jsem neviděl začátek. A tak jsem na to za pár let narazil znovu nevím jestli jsem to hledal ale asi jo, ale rozhodně jsem nečekal napínavý svět plný fantazie do kterého se hned vžiji a úplně přestanu vnímat realitu. Kdo neviděl rozhodně zhlédnout, na tenhle film jen tak nezapomenu!! ()

esmoke

Viděno po 13ti letech od vzniku a i tak je to naprosto úžasný a kouzelný film. Animace je naprosto dokonalá, nezestárla a věřím, že ani nezestárne ať nastoupí jakákoliv technologie a sebevíc D. ()

Mikuko

Úplná anime klasika. Děj mě uchvátil, různorodost postav a prazvláštní svět bohů taktéž, s malou Chihiro se divák vydá na dobrodružnou cestu něčím těžko popsatelným a já, jako fanoušek fantasy žánru, jsem byla naprosto nadšená. Navíc mi i přišlo zajímavé zjištění, kolik symboliky a skrytých významů (týkajících se především japonské kultury) film obsahuje. Dobrých 5* a určitě doporučuju komukoliv, kdo to ještě neviděl. ()

Hvězdář

Moje první setkání s anime proběhlo úspěšně. Nevěřil jsem, ale líbilo se, kupodivu. Pro mě naprosto šílené prostředí filmu, které působí místy možná až příliš magicky nebo ezotericky, se proměnilo v hezkou kulisu nádherného příběhu o dobru a zlu a zároveň o lásce. Má to nápad, originalitu, hloubku, vtip i vážnost a výrazný charakter, který si udrží. A když si člověk přečte skryté pozadí filmu v zajímavostech, je to teprve něco. ()

RyonMathrin

Nerozumím tomu a nechápu to. Proč tomu všichni dávají 4 nebo 5 hvězd? Já jsem od začátku nechápal, o co jde. Ale je to krásně namalované. Neuvěřitelně barvité a nápadité. Postupně se děj jaksi rozvinul, ale s takovými náznaky, podivnými postavami a tajemnostmi, kterých jsem se nechytal. Mám rád složité děje, ne jen tupé předvídatelné příběhy, ale tohle je přesložitělé a nesrozumitelné. Proč ? Vždyť lze vymyslet složitý děj a přitom srozumitelný... Fenomenální pan Mijazaki stvořil mnoho dalších pěkných věcí, kupříkladu Zámek v oblacích. Ten se mi líbil, skutečně líbil a děj byl pochopitelný. Hodnotím nakonec 3 hvězdami. Podobný nepochopitelný film bych ohodnotil jen jednou *, ty dvě navíc jsou za úžasnou, neskutečnou fantazii. Podle mě ty nádherné nápady mohly být poskládány zcela jinak při zachování barvitosti kouzelného světa. ()

kolly13

Opravdová fantazie, možná trošku více krve pro malé děti, ale i ony se bavily. Bezpáteřňák a jeho dorozumívání, vlak v moři, černí mrňouskové, skákací lampa a mnoho dalších nápadů, které mne potěšily. Mé filmové fantazijní přání bylo splněno. ()

Argeyyyy

Jeden z nejlepších anime filmů společně s Princeznou Mononoke. Princezna Mononoke na mě zapůsobila přece jenom více, ale Cesta do Fantazie je určitě taky jedno ze super kousků co se týče nejlepších filmů vůbec. Navíc už jenom mi je film blízkým tím, že přesně v den jeho vydání jsem se narodil. No filmová scéna prostě ví kdy vydat kvalitu no :P ()

vandamator

Něco tak silného a velkolepého se jen tak nevidí. Anime které strčí do kapsy většinu hraných filmů. Mijazakiho fantazie je studnice neskutečných myšlenek a fantazii, které díky bohu přenáší na plátno a dělí se o ně s námi, za což jsem mu nesmírně vděčný. Můj nejoblíbenější animovaný kousek, který je dost možná, už nepřekonatelný. ()

Teobea

Nenadarmo je tento snímek považován za vrchol Mijazakiho tvorby, protože to Cesta do fantazie opravdu je. Melancholická nálada a metafory se prolínají celým filmem, který vás jednoduše okouzlí. Konec je stejně zasněný jako zbytek snímku a neprobudí vás z melancholické nálady, která vás pohltí. ()

Radek273

Inu, z trojice prozatím viděných nejslabší kousek. Animace super, hudba a nápad ryze originální, ale.. prostě mnohdy nuda. Nemůžu říct, že to nebylo zajímavé, jen ta prapodivnost se tu tentokrát vyskytovala natolik, až se člověk ztrácel. Bloudit divák může, ale pro kvalitní požitek se musí alespoň na konci najít. Tady byl však konec velmi, velmi zvláštní. Oskara bych nedal, ale asi to prostě není pro mě. ()

Ace.A.T.L.

Od roku 2004 jsem tímhle filmem ozačenej a bohužel až teď ho koentuju po nějakým 100. shlednutí :) Absolutně nic tady nechybí, úžasná atmosféra, nádherný podtextový myšlenky a celkově to je prostě pecka.Ani jsem neváhal a dal jsem pnou palbu. Za mě teda 5* a NEKOMPROMISNĚ DOPORUČUJU ()

Izmo123

Já si tenhle film musel prostě znova pustit a je to stále neuvěřitelný co Hayao Miyazaki dokázal, překročil veškerou kreativitu a fantazii což určitě dodalo inspiraci nových tvůrců, z tohohle filmu si každý může odnést cokoliv stačí jak si to sami vyložíte, pro mě tenhle znamená že by jsme se neměli bát neznámý ho což bylo pro hlavní postavu těžké ale pak potkala někoho ke kterému si našla vztah, i když to bylo pro mladší já někdy děsivé tak jsem stejně neodolal naprosté kreativitě která nezná hranice ale teď už to chápu Chihiro se musela snažit aby něco dokázala a taky se neměla bát toho že opustí svoje rodiče protože potkala někoho ke kterému nejspíš něco cítila, hudba a animace je v tomhle filmu naprostý klenot, v určitých chvílích byl příběh někdy pomalý ale i tak to u mě neztrácelo moji pozornost, Cesta do fantazie bude rozhodně nejlepší animovaný film který kdy Hayao Miyazaki udělal tak i celkově nejlepší anime na světě, jinak hodnotím: Animace 10/10 Postavy 10/10 Příběh 10/10 Celkově hodnotím ⭐⭐⭐⭐⭐ 10/10 ()

Teachman odpad!

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 3/10 ... Soundtrack: 3/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 2/10 ()

ZetDaElO

Ak by sa Mijazaki spojil s Karlom Zemanom, zrejme by iba členovia The Doors počas ich najdivokejšieho obdobia dokázali stráviť výsledok. Cesta do fantázie má nesporne krásne animácie a aj vynikajúci hudobný doprovod. Problémom je však dĺžka, nie úplne katarzné finále a svet, ktorý nemá akúkoľvek logiku. To bol však asi zámer, ale pre diváka je to pomerne ťažko stráviteľné. ()

Truant

S jistotou jde říct, že dnes již kultovní snímek na poli japonského anime rozhodně nestárne a svůj účel plní i po tolika letech. Nezáleží, jestli máte rádi anime nebo ne. Pokud už má divák dopředu jasno a podvědomě se rozhodne, že se nejspíše bude nudit, tak tomu tak opravdu může místy být.  Pokud se ovšem rozhodne být dostatečně otevřený a podívat se na snímek bez jakéhokoliv očekávání a předsudků, tak si myslím, že bude velice příjemně překvapen. Mijazaki dokáže ve své tvorbě předávat silné myšlenky nesmírně poutavě. V kombinaci s tvůrcovou představivostí, která zřejmě nezná mezí (kam se hrabe svět pokémonů a jiní tomu příbuzní) a skvělými nápady, vzniká nezapomenutelná snová cesta do fantazie plná poetičnosti. Postavy jsou hluboce vykreslené a v průběhu děje prochází důležitým vývojem, díky kterému diváka donutí přemýšlet nad širším pojetím „dobra a zla“ (postava se může zprvu zdát jako záporná, ale přesto v sobě ukrývá plno dobrých vlastností). Toto pohádkové fantasy navíc rozhodně potěší širší věkové spektrum. Pro ty mladší bude snímek bezpochyby vizuálně pěkná podívaná (nádherná animace) s velice příjemnou hudbou a ti starší mohou ocenit velké množství analogií a poučení, které celý tento film provází. Rozhodně doporučuji si pročíst nějaké zajímavosti a informace okolo děje – díky tomu bude mít divák větší šanci filmu lépe porozumět, a tím pádem se vyvarovat pocitům nudy. ()

KritikRik

Oddechový film s mistrovskou vizuální stránkou. Alegorie na lidskou chamtivost také vítány. Hezké na tom je, že tam vlastně nebyla žádná zlá postava. ()

Elnarrya

Srdeční záležitost z mládí, díky nečekanému a ohromujícímu prvnímu setkání s tímto druhem animovaného velkofilmu. Shlédnuto na jednom z původních ročníků AniFestu (dnes již historických; vše už je pořádáno naprosto jinak). Tedy čistě umělecký, emocionální a nostalgický zásah. Originální znění je guilty pleasure. Ostatní Miyazakiho díla jsou také zajímavá, ale tohle je prostě to moje s wow efektem. Snesla bych tedy klidně i kratší stopáž. Klady a mínusy z objektivního hlediska se vždycky najdou. Nechci je dokola přetřásat, recenzí a hodnocení je tu dost a není potřeba se u oblíbených věcí vždy kyselit kritikou. ;-) ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz