Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

flawi.f

Při čtení těch všech superlativů jsem čekala nějakou naprostou bombu, ale bohužel. Cesta do fantazie je plná dobrodružství, roztodivných a zajímavých postaviček, kouzel, vtipných a krásných okamžiků, ale i přesto jsem se často načapala, že se vrtím nudou a čekám, kdy už bude konec. Je otázkou, jestli to bylo tím, že jsem třeba neměla na film tu správnou náladu, anebo zkrátka to není snímek pro mě. Každopádně očekávala jsem něco víc a celé moje sledování bylo jen čekáním až "něco" příjde a ono to nepřišlo. Škoda......Jediné co opravdu bylo na těch 5*, tak rozhodně ta malá krysa, co spíš vypadala jako hroch :-)) ()

Bobik9

Pro mě velké zklamání a objevení, že zřejmě rozhodně nebudu fanouškem anime. Ono se na to hezky kouká, je tam spousta podivných příšerek. Některe jsou vtipné, některé roztomilé, některé ohavné. To je fajn. Barevné, pěkná muzika. Ovšem po dějové stránce je to nuda a moc dlouhá nuda. Skrytý význam se tam dá najít, ale je podaný vskutnu otravně. Chápu, že spousta lidí z toho může být unešená, ale já rozhodně ne. ()

Liznic

Někdo by možná řekl infantilní, naivní, jednoduché nebo dětské, ale pro mne je to nádherné! Nádherná hudba, kresba i příběh. Sakra.. jsem zatrpklej, tvrdej šutr, ale tohle mě zaručeně dostane - což je jediný Miyazaki o kterém to můžu říct. ()

viperDavid

Zbytek světa by se měl učit od šikmoninjů. Jak oni dokáží vytvořit něco tak unikátního, je vidět, že se neflákaj na mejdanech jako zbytek světa, ale fakt makaj. Bezvadná pohádka, krásný příběh, dokonalá animace, skoro lepší než krteček :) Bohužel mě drobet zklamal konec, protože nevím co se dělo po té no... tak proto 4* a taky to je hodně a zbytečně dlouhé, jinak asi není co vytknout ()

Tucqa

Báječný příklad toho, jak může animovaný film vyvolat více emocí než ostatní novodobá filmová tvorba. Postavy vás téměř okamžitě vtáhnou do fantastické světa, ze kterého vás pustí až při závěrečných titulcích. Navíc je tento snímek doplněn dokonalou japonskou hudbou, u níž jen vzpomínka na ni vyvolává husí kůži. Nemůžu nic jiného než doporučit! ()

Helmutek

Neskutečný množství nápadů, u kterejch nechápu, jak na ně vůbec někdo může přijít - ať už vizuálních, koncepčních nebo příběhovejch (podobnej pocit jsem měl třeba u čtení Malýho prince: člověk je uchvácenej, nadšenej a třeba se mu i chce brečet tim, jak je to nádherný a ryzí, pořád ale tak nějak nechápe, jak se tohle něco tak čistýho mohlo urodit v lidský hlavě). Člověk je tak v jednom kuse jako u vytržení z toho, co za další a další vjemy se to na něj hrnou, a to je situace, kterou u filmů fakt často nezažívám. Souhlasim s Marounkem, že těžko říct, jestli film cílil na dětský nebo dospělý diváky - já bych spíš tipnul ty dospělý, ale co já vim. Každopádně některý scény byly docela děsivý a vzhledem k tomu, že tyhle filmy moc nezapadaj do nějakejch (aspoň mně známejch) žánrovejch nebo jinejch škatulek, na základě kterejch by člověk aspoň trochu moh předjímat, co se asi tak může dít a jak to asi tak může dopadnout, tak vzhledem k tomuhle všemu jsem občas docela trnul, co ještě přijde. Tu pátou hvězdičku si nechám na další zhlídnutí, který určitě přijde - takhle na první dobrou to na mě působilo impozantně, snově a krásně, furt bych ale o malinko vejš stavěl Mononoke. Já vim, jsou to různý žánry a asi se to úplně porovnávat nedá nebo snad nemá, protože jsem ale ignorant a moc anime filmů neznám, tak se tomu nemůžu vyhnout. P.S.: Mijazaki by se měl dát dohromady s Gaimanem. Kdyby spolu napsali a natočili nějakej film, osobně si myslim, že by to vyrvalo díru do vesmíru. Do toho mýho teda uritě. ()

Lachtaan

Cesta do fantazie má ten pech, kdy je mým absolutně prvním anime filmem a já tedy ještě nejsem zcela naladěn na to velmi odlišné japonské vyprávění. To mě ale i po mírně zmatečné japonské prvotině mého profilu nepřestává lákat, či snad i fascinovat a jsem pevně rozhodnut vyzkoušet další díla ze Země vycházejícího slunce, minimálně ta, která okupují naše žebříčky třístovek. Mít větší škálu ohledně hodnocení, klanil bych se k mnohem vyšším číslům, dneska musím být bohužel přísnější, ovšem s důrazem na to, že je tenhle film stále povedenou záležitostí, kterou by měl okusit každý filmový fanoušek. ()

lennyd

Malá Čihiro se se svými rodiči stěhuje z rodného městečka, kamsi daleko do jiného města. Samozřejmě z toho není vůbec nadšena, a navíc ještě s rodiči zabloudí. Tajemný tunel je dovede do opuštěného zábavního parku, kde teprve vše začíná - rodiče se vrhnou na připravené jídlo, a jelikož ve žraní nemohou přestat, jsou proměněni v tlusté vepříky. Čihiro se musí v zemi kouzel, v tajemných lázních pro místní bohy pěkně otáčet, aby své rodiče vysvobodila - a sama se zachránila.... Během filmu jsem si několikrát říkal, co vlastně ti japonci pijou, kam na tyto nápaday chodí - bůh smradu, malí sazíčci, papíroví ptáci, atd, atd. "Pohádka" je vlastně poskládána ze spousta malých minipříběhů - které až zpětný pohled poskládá do bravurního uměleckého díla, kdy každá, i zanedbatelná část skvěle zapadá do celkové mozaiky. A zhruba od cesty vlakem už jen zíráte, a říkáte si "Ať to nikdy neskončí, já chci víc" a přitom konec se neúprosně blíží :( Celým filmem nás provází opravdu nádherná hudba, která i sama o sobě stojí za poslech. Jednoduše řečeno -Hayao Miyazaki opět zabodoval , jednička s hvězdičkou. ()

Sarpele

Hayao Miyazaki bývá nazýván „japonský Walt Disney“. A právě Cesta do fantazie ukazuje, jak je toto přirovnání nemístné. Produkce Walta Disneyho se orientovala na dětského diváka a to ještě na tu jeho podobu, kterou mají ve svých hlavách dospělí. Filmy tedy musely být jednoduché, dobro a zlo muselo být jasně rozlišené a na konci muselo přijít ponaučení. Cesta do fantazie je naopak dveřmi do komplikovaného světa mýtů, legend, duchů, kde je všechno možné a kde se charakter,podoba i jména postav mění každým momentem. Divák je okouzlen, pohlcen záhadným příběhem, který ani po několikerém zhlédnutí neodhalí všechna svá tajemství. První animovaný film, který získal hlavní cenu na jednom z významných evrpských filmových festivalů (Zlatý medvěd na Berlinale). ()

BS

Dříve jsem viděl Mononoke-hime, takže Sen to Chihiro no kamikakushi pro mě bylo jen takovým doplňkem, ale stále za pět! ()

danoo

Skvelá rozprávka, celkom iná ako Disneyho sarkastické animáky, vsádza na milióny dobrých nápadov, ktoré sa ukázali ako neobyčajne fungujúce. ()

VittaBella

Na žádný jiný film se nedokážu dívat pořád dokola. Cesta do fantazie je mistrovským snímkem ze studia Ghibli a mým oblíbeným filmem vůbec! Něco tak kouzelného, upřímného a inteligentního se jen tak nevidí. Za všemi těmi čarovnými obrázky a nadpřirozenými bytostmi se skrývá i hluboký příběh. Ve snímku není jediná nudná scéna či postava a celková atmosféra filmu vás udrží ve svém světě i po konci tohoto anime. Introvertní Sen, intrikářská Jubaba, kouzelné saze, tajemný Kohaku, Jubaby vypasený synáček, bůh nenasytnosti atd...sakra, já se na to musím znovu podívat! (už asi podvacáté!) ()

tomxxx

Nádherná animace, hlavně oceňuji práci animátorů na pavoukovi - kotelníkovi, kde výtečně zvládli animaci nohou. Občas se na nějaké to kvalitní anime podívám. Škoda, že v Evropě je známé hlavně jako Pokemon, Digimon a podobné narychlo uklohněné šílenosti s odfláklou animací a debilním příběhem vymejvající mozek. ()

rudeboy

Akceptujem všetky kvality tohoto filmu (a nie je ich málo), avšak mne osobne chýbal istý "katarzný" moment, ktorým by ma film kompletne opantal. Takže pre mňa "len" kvalitne vyrozprávaná fantasy rozprávka nesúca posolstvo o nezdolateľnej sile lásky/kamarátstva/priateľstva... ()

July

Poetické, originální, kouzelné, poutavé a vizuálně krásné... Nemám pro Cestu do fantazie žádné špatné slovo. Nádhera. ()

Playman

Dlouho jsem přemýšlel, dlouho, předlouho... Jak bych jen zachytil své pocity a myšlenky z tohoto překrásného filmu. Dá se něco tak nádherného popsat vlastními slovy - svým vlastním jazykovým projevem tak, abych nepoškodil nebeskou auru tohoto skvostu ? Skoro bych řekl, že nedá. To se zkrátka musí vidět a snad možná i prožít! Emocemi nabitá euforie, vyvolávající ve mně nekončící tok fantazií, snů a představ. Kde končí lidská představivost a fantazie ? Tolik skvělých nápadů, tolik hlubokých myšlenek a poselství. Tak nádherná vizuální stránka, podkreslená dokonalou podmanivou hudbou. Výjjimečný příběh, skvělé charaktery. Opravdu jeden z mých nejpohádkovějších a nejnádhernějších filmových zážitků Zažil jsem něco jako filmovou nirvánu. Od teďka měním svůj systém hodnocení, jednou to muselo přijít. ()

Javad

Je fantastické sledovať takéto fantasy príbehy plné rozmanitých stvorení (páčili sa mi hlavne "sadze" - malé chlpaté guličky, ktoré hádžu uhlie do kotla). Plné hodnotenie si zatiaľ nechávam v zálohe pre vyššie umiestnené animáky v TOP 200 (ktoré som ešte nevidel), ale CESTA DO FANTÁZIE k nemu ďaleko nemala. ()

Teebo

Až na vzácné výjimky nemám rád animované a asijské filmy a Cesta do fantazie to jen spolehlivě potvrzuje. Neurazí, ale ani nenadchne. Ve srovnání třeba s takovým Nekonečným příběhem, který má podobnou základní kostru příběhu, tenhle film vůbec neobstojí a nachází se o dvě třídy níž. ()

anli

Další z řady japonského anime,kde Miyazaki ukazuje,co znamená fantazie v pravém smyslu slova a ukazuje to na pohádkovém příběhu malé holčičky,která se ocitně v naprosto neznámém,absurdním a podivném světě,o kterém nic neví a nechápe ho.A s ní i divák.Je tu spousta bláznivých nápadů,bytostí a skoro nesmyslů,které dokáže ocenit jen člověk s velkou dávkou fantazie.Vše má totiž svůj význam(většinou skrytý) a každý detail něco znamená.Příběh sám je opravdu velkolepý a stejně tak je i vyprávěn a Miyazaki se nebojí použít cokoliv,aby i otrlého diváka překvapil.Myslím,že to není úplně film pro každého,ale kdo na tuhle cestu s režisérem přistoupí a pochopí jej v plném rozsahu,bude jistě nadšen.Mě osobně film zaujal nejen příběhem,ale hlavně vizuálním zpracováním a nápady.Místy jsem se opravdu tetelil blahem.Dávám jasně plných 100% a nevím,jestli ještě někdy vlezu do nějakého tunelu. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz