Mafiáni - Súmrak bossov

(série)

Epizody(12)

Mafia na Slovensku a lov na škodnú na pozadí príbehov z podsvetia. (RTVS)

Evander

O Súmraku bossov se dá říci v podstatě to samé, jako o původních Mafiánech. Jen zde bych řekl, že nejsou tolik hluchá místa a dokument se tak příjemněji sleduje. Zásadní rozdíl vidím pouze v přístupech režiséra, který zatímco v prvním počinu servíruje tehdejší události mnohem explicitnějším způsobem, v tom druhém se přiklání spíše k povídání a analýzám. Nesoudím, který přístup je lepší nebo horší, myslím si, že takto společně utvářejí obě „série“ zajímavý celek, stojící za vidění. 78% ()

Karamanlis

Úspech dokumentárneho cyklu Mafiáni potvrdil, že slovenská divácka verejnosť má záujem o mafiánsku tematiku a takúto formu interpretácie historiek zo slovenského podsvetia, rozhodnutie tvorcov natočiť ďalšiu takto ladenú sériu preto nebolo žiadnym prekvapením. Prvý diel, pojednávajúci o nájomnom vrahovi Jozefovi Roháčovi + staršie rozhovory s ním, v ktorých sa usmievavý Roháč snaží dodať svojim trestným činom akýsi žartovný podtón či pohľad na okolnosti únosu ministrovho námestníka Hatiara z perspektívy aktívneho policajta tej doby Jána Bazovského, ktorý Roháča familiárne oslovuje Jožko boli popri už tradične zovšeobecnenom výklade udalostí v podaní žurnalistov a kriminológov, známych už z prvej série oživením. Ďalšie epizódy sú rovnako výborné. Potešili ma Mellovci, kyselinári, "ľudomil" Miki Vareha, vojna medzi Tóthom a Muszkom, detailnejší pohľad na udalosti v dunajskostredskom podsvetí, príbeh bezcitného Lajosa Sátora či podrobnejšie rozpitvanie diania v skupine "Sýkoriek", v rámci ktorého sa dostalo priestoru aj mnohými Bratislavčanmi obľúbenému Čongrádymu. Názvy jednotlivých epizód: 1. Jozef Roháč, vrah, ktorý rád diskutoval, 2. Jozef Ducký - zabilo ho podsvetie? 3. Dunajská Streda, malé mesto veľkých zločinov, 4. Lajos Sátor a novinár, ktorý zmizol, 5. Baki Sadiki - zločin ako droga, 6. Mikuláš Vareha - rytier von DPH, 7. Bratia Mellovci - Černákova franšíza na Hornej Nitre, 8. Muszka, Tóth a Zlatý trojuholník na východe SR, 9. Devín banka: Trójsky kôň v krvavom tuneli, 10. Kyselinári - Do poslednej molekuly, 11. Sýkorove siroty - Mocné, nebezpečné, večné, 12. Robert Lališ - Podsvetie v kýbli. Lališov profil je očividne improvizovanou epizódou, zlepenou z materiálov, ktoré už boli odvysielané v Mafiánovských dieloch o Sýkorovi, Takáčovi, Piťovi či Žaluďovi. Pôvodne avizovanú záverečnú epizódu Marián Kočner: Biznis medzi politikou a podsvetím STV potom, čo spomínaný kontroverzný podnikateľ po prvotnom predbežnom súhlase po pozretí si pracovnej verzie od projektu odskočil stiahla a nebude nikdy odvysielaná :-( ()

borec999

Mafiáni boli na naše pomery vynikajúcim dokumentom, ktorý ma skutočne zaujal. Jeho 2. séria je však citeľne slabšia. Neviem, či je to tým že si v 1. sérii tvorcovia vyčerpali tie najzaujímavejšie osobnosti alebo bola 2. séria zbúchaná len na rýchlo pre veľký úspech prvej série. Každopádne Súmrak Bossov na mňa nefungoval tak dobre, miestami nudil a celkovo spadol iba do priemeru. Aj keď ostatných ako tak pozerám nadchol podobne ako 1. séria... 60% ()

Arkanoid

Nielen mafiáni tradičného typu, bossovia a zločinecké skupiny, ale aj zabijaci a politickí spoločníci mafiánov, ako aj ruský vplyv už v 90. rokoch v epizóde o Devín Banke. Milan Žitný, reagujúci tu na negatívnu kritiku Ruska poukázaním na málo fungujúce stroje, vystupuje tu, ako aj na portáli hlavnespravy.sk s nízkym ratingom pravdivosti informácií. Vražda Pápayovcov použitá aj v tejto sérii šokuje neustále a je rovnako pôsobivá s tými istými zábermi. Séria neobsahuje len čisto záporne ladených obvinených, ale aj kontroverzných ľudí, ako napr. Ján Dúcky, ktorý ako zjavný biely kôň plnil rozkazy a Mikuláš Vareha, ktorý sa zasa zaslúžil o zdvihnutie zamestnanosti medzi Rómami, škoda, že hranicu zákona prekročil svojimi fiktívnymi obchodmi a podvodmi s DPH. Séria má opäť veľa čo ponúknuť, a aj nadväzuje a prepája predošlé fakty v rovnakej kvalite ako séria Mafiáni. ()

gudaulin

Formou nic moc, jen mluvící hlavy a něco málo archivních televizních záběrů, ale obsah je fascinující. Devadesátky s divokým kapitalismem, postkomunistickým bordelem, korupcí a selháváním státní správy jako na dlani. Myslel jsem, že tohle se dělo jen v amerických velkoměstech 30. let nebo v Itálii, ale naší slovenští sousedi leckteré světově proslulé zločinecké organizace dokázali trumfnout. Na každý jednotlivý komentovaný kriminální případ a jeho protagonisty by mohl vzniknout skvělý kriminální film nebo seriál, který bychom komentovali stylem "to si zas scénárista popustil uzdu fantazii, skvěle vymyšlené, ale realita života je naštěstí střízlivější". Celkový dojem: 85 %. ()

• Opakovane sa tu objavuje tvrdenie, že dvanásty príbeh o Mariánovi Kočnerovi nebol odvysielaný preto, že sám Kočner po zhliadnutí pracovnej verzie vraj odskočil od projektu, alebo že to "niekto zhora" stopol. Nie je to pravda. Pravdou je to, že Kočner mal skutočne byť dvanástym dielom, a keď som ho oslovil, aj s nakrúcaním súhlasil, aj sme sa kvôli tomu stretli, a aj preto bol tento diel pôvodne na pracovnom zozname v RTVS, podobne ako iné plánované, ale napokon neuskutočnené príbehy. Stalo sa však čosi nečakané. Ktosi z RTVS vyniesol náš pracovný, ešte nie definitívny zoznam do strategie.sk a tam bol bez nášho vedomia a súhlasu zverejnený. Vzápätí nato sa mi esemeskou ozval Kočner: "A ja som ti ku...a aký boss?!" On totiž nepoznal názov seriálu, nepoznal scenár, ktorý ešte ani neexistoval, a keď som mu chcel povedať zopár detailov k projektu, odbil na slovami "netreba vysvetľovať, veď viem, čo robíš," čo som chápal ako narážku na prvú sériu tohto druhu – Mafiáni. Zrejme sa naľakal predčasnej publicity. Nepoznám jeho dôvody, už sme sa potom nestretli. Čiže nedošlo ani len k začatiu nakrúcania, ešte som vtedy nemal ani scenár hotový, takže nikto nevidel a nevedel, čo v tom dieli plánujeme. Treba poznamenať, že pri dokumentárnom filme je scenár len východzím vodítkom, skutočný obsah naplnia až respondenti a tvorcovia dopredu nevedia na sto percent, čo budú aktéri hovoriť, čo prinesú atď. Niečo sa dá, niečo je vždy prekvapením, niekedy je treba scenár výrazne zmeniť, lebo z výpovedí vyplynuli nové informácie, ktoré posunuli pôvodný zámer inde, a to má vplyv na definitívny výsledok. Najväčším problémom pri takomto type dokumentov je nájsť hodnoverných svedkov, znalcov problematiky, prípadne priamych účastníkov udalostí. Najmenej zábran mali novinári, ktorí sa téme organizovaného zločinu a kriminality vôbec venovali. Tí, keďže niesli svoju kožu na trh už v čase, keď o prípadoch písali a podpisovali sa vlastným menom, prípadne tvárou na obrazovke, nemali s účinkovaním problém. Problém mali často bývalí policajti, ktorí nechceli ukazovať svoju tvár, prípadne boli v spore s kolegami, ktorí boli ochotní vystúpiť pred kamerou a podať svedectvo. V niektorých prípadoch poskytli expolicajti užitočné informácie, ale odmietli účinkovať s poukazom na to, že kedysi pôsobili v prostredí s inou identitou, aj keď to vtedajšie zákony neumožňovali a mali by teraz nemalý problém. A najčastejšie odmietali účinkovať bývalí členovia podsvetia, ktorá tiež mnohí poskytli informácie, ale odmietli to povedať pred kamerou s poukazom na fakt, že dnes sú ich deti už veľké a keby videli, čo ich otec kedysi v 90. rokoch robil a kde sa pohyboval, poškodilo by to ich vzájomné vzťahy. Alebo že majú nové partnerky, ktoré o ich minulosti nič nevedia, alebo už podnikajú či pohybujú sa v prostredí, ktoré by ich odmietlo po zverejnení ich minulosti. To všetko bolo treba rešpektovať, aj keď nám to komplikovalo prácu. Niet nad výpoveď priameho aktéra alebo svedka udalostí, ktorý nemusí nič sprostredkovávať, ale dáva to z prvej ruky. To je autentická výpoveď a tá má vysokú hodnotu. V prvej sérii Mafiáni sa mi podarilo dostať pred kameru len jedného takého aktéra/svedka, v druhej sérii tiež len jedného, a ukázalo sa, že to nemali robiť, lebo ich zasiahla pomsta v rôznych formách za účinkovanie a tá trvá prakticky neustále. (Zdroj: Milan Žitný)