Jay-Z & Kanye West: Otis

Spike Jonze

Scénář:

Jay-Z

Real Tom Hardy

"COUTURE LEVEL FLOW IS NEVER GOING ON SALE, LUXURY RAP, THE HERMÈS OF VERSES, SOPHISTICATED IGNORANCE, WRITE MY CURSES IN CURSIVE" --------------- Album Watch the Throne je (v mojich očiach) ukončením brutálnych megalomanských produkcií nielen dua tejto kolaborácie, ale aj posledným takýmto pilierom celého žánru. A taktiež odvtedy, čo zabŕdam hlbšie do hudby, zisťujem, že rap a hip-hop je z veľkej časti jeden gigantický parazit, ktorý svoje parazitovanie zakrýva za akože techniku nazývanú samplovanie. Viem, že písať o tom v komentári na vlajkovú skladbu albumu WTT je dosť scestné, lebo sú aj oveľa lepšie príklady na pochopenie, napr. ranná tvorba amerického hip-hopu – West a East Coast. Použitý sampel – 'Try a Little Tenderness' od Otisa Reddinga – mi príde neskutočne nadčasový. Keď som si ho pustil po prvý raz, zostal som vyvalený, že v roku 1966 voľakto vyprodukoval takýto zaujímavo atypicky pomiešaný zvuk. Jeho vybrakovanie v rukách Westovej produkcie však nie je hodné zatratenia, ba dokonca by som povedal opak. A videoklip? Deštrukcia tristopäťdesiattisícového Maybachu 57, kde bol konvenčný luxus nahradený luxusom ich sebe vlastným. Skladba s klipom je o dekádu neskôr silným throwbackom (kontextovo ideálne slovo v slovenčine zrejme nie je) na časy hudobnej opulencie a reálneho braggadocia, ktoré môže bez pretvárok rapovať jedine a výhradne Jay-Z a Kanye West. -------------------- KLIP: 4* / SKLADBA: 5* -------- (x / x / x) (x) (Funkmaster prišiel o rozum) ()

• Titulný obrázok videoklipu a skladby navrhol taliansky návrhár Riccardo Tisci. (Real Tom Hardy)
  • Upravené auto bol Maybach 57 a vzhľad bol inšpirovaný filmom Šialený Max a Dóm hromu (1985). Jeho nákupná cena bola v danom čase zhruba 350,000 amerických dolárov. Eventuálne poputovalo do aukcie, kde sa predal za 60,000 amerických dolárov. (Real Tom Hardy)