...a neuveď nás v pokušení

The Manxman

• slovenský

...a nepriveď nás do pokušenia

Velká Británie, 1929, 90 min

Předloha:

Hall Caine (kniha)

Poslední němý film Alfreda Hitchcocka vznikl na základě slavného románu Halla Cainea a je z celé řady režisérových němých snímků považovaný za jeden z nejlepších.(7.6.2011)

Zajímavý děj na téma obětování se pro přítele i za cenu vlastního štěstí. Velmi příjemné herecké výkony v čele s Anny Ondrákovou, závěr je hodně dobrý. Jeden z těch kvalitnějších raných filmů A.Hitchcocka. 70%.(17.2.2010)

Závěr u soudu je perfektní.(22.9.2008)

Už keď postavy na začiatku zvolali „chlapi, do krčmy!“, pochopil som, že sir Hitchcock bol frajer nemý i ozvučený, čierno-biely i farebný, hororový i komediálny. Keď to vo vás je, tak to vo vás je a keď to vo vás nie je, tak to vo vás nie je. Prejaviť city bez slov, maximálne s použitím hudby, tak sa to robí. Ktohovie, či má Bay s PEARL HARBOROM čisté svedomie.(24.11.2007)

Hitchcock je prostě mistr psychologizace a kompozice. Umí vytěžit maximum z hereckých výkonů (už jen to - pro herce nesnadné a netypické - hraní přímo na kameru - absolutní zrada, rozervanost a smutek z očí do očí). Ok, má to mouchu, Carl Brisson mi nesedl, ale to je šmouha na skle, kterou jde vidět jen proti světlu.(28.12.2010)