Raw

Grave

Raw

Drama / Psychologický / Horor

Francie / Belgie, 2016, 99 min

Lidi, něco si ujasněme. Tohle není realismus a vtipný to je zcela záměrně. Protože kdyby to nebylo zvrhle a podvratně vtipný, buď by se to kvůli té depce nedalo dokoukat, nebo by se to zvrhlo ve skutečně směšnou neintencionální parodii. Takhle se ale smějete a zároveň se cejtíte blbě (že se smějete i z toho, co se na plátně děje). Logika hadr? Jistě, to vám nechám, ale nevzpomínám si, že by kdy někdo vyčítal Bergmannovi, že jeho Persona vlastně nedává smysl (a že nedává). Tohle je artovka, těžko ztravitelná a rozhodně se nemusíte stydět za to, že se vám nelíbí (nebo že ji nechápete), protože ani nemíří na širší publikum. Jen na nás, pár úchyláků s morbidní láskou k filmů, kterým jde v první řadě o vyvolání nejednoznačných a silně nepříjemných pocitů v jejich divákovi. A že to není gore? No, nevím, jak vy ostatní, ale mě bývá nepříjemně spíš z naturalismu, než při sledování potoků krve v Kill Bill. Tady je ta explicita sice silně přes čáru, ale nemyslím, že je samoučelná. Myslím, že je silně obnažující - nahota, krev, fyzická nevolnost, ruce v zadku krávy, ... - v drtivé většině ukazují postavy v jejich zranitelnosti. Proto nepovažuju "inflaci" nahoty za vypočítavou, nebo pozérskou, ale jako prostředek ke sblížení diváka s jinak ne moc ztotožnitelnou postavou skrze spoluúčasti na její zranitelnosti. Sice pár dní nebudu jíst a silně pochybuju, že se na film v nejbližší době znovu podívám (spíš si budu pořád říkat, že jo, že bych si ho rád pustil znovu, ale když už ho budu mít v ruce, radši ho zahodím a pustím si Rychle a zběsile 487), ale určitě bych Raw zařadil mezi TOP 5 filmů loňských roku. Možná TOP 3. Plná a trochu jiná recenze.(8.4.2017)

• J*A*S*M

V prvé řadě, určitě na Raw nechoďte jako na horor. Prezentovat tento snímek jako brutální horor, u kterého diváci omdlévají, to zavání skoro až drzostí. Jestli u tohoto někdo zkolaboval, tak jedině snad nějaký geront, který by shodou okolností v danou chvíli zkolaboval tak jako tak, Raw neRaw. Budiž, přes tento "podvod" bych se i přenesl, pokud bych dostal zajímavý a něčím podnětný film. Ale kdepak. Debutující autorka se patrně snažila říct něco hlubokomyslného o společnosti, ale dělá to skrze blábol, který stojí na extrémně vratkých základech. Aby se autorka dostala dějově tam, kam potřebuje, tak různé události postrádají své logické konsekvence a žádná z postav se nechová jako skutečný člověk (problematické využití vedlejší gay postavy je jen špičkou ledovce). Což je v případě, že má film o lidech něco vypovídat, a zároveň se odehrává v reálném světě, a ne v nějaké alternativní realitě alá The Lobster, docela problém. Tohle je do sebe zahleděný, vychtěně provokující art, uvnitř ovšem takřka úplně prázdný. Předpremiéra v hipsterském letenském Bio Oko tomu sedla jako prdel na hrnec.(5.4.2017)

Po většinu času velmi funkční filmový exkurz do prožívání interiorizační krize. Výsostně francouzský naturalismus oslňuje formou, která perfektně plní svůj účel, aneb „škoda hnusu, který padne vedle.“(21.4.2017)

• Asia_Power

Julia Dokourvila celej film a to Ti Garancuju jako, že je Marillier nade mnou, Ella Ella hop !! Takhle nebetyčnou pííííčovinu jsem už dlouho neviděla a Neon Demon spolu s The Bitch mají těžkou konkurenci v kategorii filmů, který dělali tvůrci po mnohanásobné lobotomii a ještě k tomu na fetu. Justýna je tak zapřísáhlá vegetariánka, že si do kundy místo libový klobásy strká vokurku a když vidí brokolici hned má nohy slizký od svýho poševního sekretu (zkráceně - kundí šlem) . Na nový škole, kde má starší ségru, ale spolkne v rámci kolektivní šukany syrovej kus králíka a BUM okamžitě jí začne okázale mrdat. Nejdřív se z toho doslova a do písmene vosype, pak začne čórovat maso v jídelně, přesune se ke žraní syrovýho v lednici a pak, když jí ségra depiluje chlupy na kundě, jí sežere prst, kterej jí nechtěně ušmikne. Ne nemrdá mi, tohle je děj. A pak se to do nás valí dál ty píčo přitvrdíme !! Ségra je úplně v cajku s tím, že jí Justýna sežrala prst, protože je kanibal Lejstr taky a svede to na chudáka psa. Obě dvě kanibalky pak rozjedou svojí ouchylku na max. Krom vokusování mrtvol z autonehody, kálej s mrtvolou v márnici, vykusujou se (doslova) a jako bonus jsou zkurvený ještěrky, jelikož co si odkousnou, to jim dorůstá. Dále tu máme buzíka, co vlastně není buzík protože začne šukat Justýnu, ale tvrdí že je teplej. Justýna je vegetariánka, ale žere člověčinu...Kurva jak mám v dnešní době pak někomu něco věřit když vegetarián je kanibal a buzík mrdá holky, kam ten svět spěje. Nekrofil začne mrdat živé a pedofil dospělé, humus !! Ségra začne žárlit a buzíka jí sežere načež Justýna se nasere a za trest ségru umeje ve sprše. Tomu říkám drsná pomsta za sežrání nabíječky. Na konci filmu tomu nasadí korunu její fotr, co si rozepne košili (vidíte tu podobnost s The Bitch? Sundej si košili !!! Kdo viděl ten ví ) a odhalí, že první kanibalka v rodině byla mamka, co se celou dobu tváří jak když má lilek v prdeli. Ponaučení z filmu - Kdo žere jen brokolici, toho bychom měli zastřelit, jelikož je světu nebezpečnej. Nechci se vegetariánů zastávat, přijdou mi lehce křápnutý, ale abych z každýho z nich dělala kaniblba to je přes čáru. Krom výše posraného dále uvidíte - Brutální líbačku se zrcadlem, olizování oční bulvy negra, holky co chčijou ve stoje, "stádo" kokotů v prostěradlech nebo vytahování hoven krávě z prdele. Buddho takhle to dopadá když se zas jednou nějaká píča cejtila být umělkyní, co dokáže svět šokovat. A ono to tady svítí v červených číslech, to šokuje pro změnu mě. Jo a abych nezapomněla - komentář obsahuje spoilery.(14.4.2017)

,,Chutnáš po kari." Psychologické drama s několika přesahy - podobenství, alegorie, artový film. Zpočátku jsem měl pocit, že se jedná o další přírůstek k filmům Thanatomorphose, Contracted nebo sérii Cabin Fever. Záhy se ukázalo, že tohle má mnohem blíže k Dravcům (1999) s lehkými reminiscencemi na trilogii Moje sestra vlkodla. Horor tohle opravdu není, poněkud bizarní snímek ano. Očekával jsem ohňostroj nechutností, tsunami hnusu...no, krev sice tekla, ale nijak šokujích záběrů se našinec nedočká. Znechutilo mě pouze dávení vlasů, jelikož zvracení obecně nemusím (pokud nejde o krev nebo červy, to mi nevadí). Přijímač na veterině vypadal chvílemi drsně, ale nakonec vždy jaksi vyměkl. Dekadence? Zrcadlo společnosti? Jinakost? V tomhle filmu najdete ledaccos, včetně homosexuality a oplzlého slovníku. Vulgarismy se plýtvá na každém kroku (nevím, jakou roli v tom sehrál překlad do češtiny), i když to nakonec příliš nevadí. Film je sám o sobě poněkud špinavý. Některé scény mají příjemnou atmosféru (úvod s havárií auta) a skvělá hudba připravuje diváka na to, kdy půjde do tuhého. 3,5*(13.4.2017)