Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský

Dokumentární

Česko, 1999, 87 min

Ondřej Havelka

Kristián Hynek

Může být cynická ironie milá? Brodský dokázal, že ano. A také předvedl, že čím více toho člověk dokáže, tím méně má potřebu se vyvyšovat nad ostatní.(7.10.2013)

Tenhle dokument dělá zejména ten, o kom je natočen; a to je radost pohledět.(27.4.2014)

70%. Zajímavý pohled na herce, který o několik let později zemřel... přestože je po formální stránce podán velmi zajímavě, zamrzí, že u jednotlivých ukázek není napsáno, ze kterého filmu pocházejí (závěrečné shrnutí v titulcích moc užitečné není) a také že přehled Brodského kariéry končí kolem roku 1969 Skřivánky na niti a Hajajou - že by chtěl upozornit pouze na těch "pět či šest ze stopadesáti, které se povedly?" Nebo to byl dramaturgický záměr Havelky, protože "v sedmdesátých a osmdesátých letech úroveň české kinematografie poklesla"?(9.7.2009)

Když jsem navštívil Horníčka, a viděl v jakém je zuboženém stavu, tak jsem nechtěl dožívat právě tak. Tahle slova prý řekl V.B. před tím, než odešel.(14.8.2010)

Ondřeji Havelkovi se podařilo dostat skutečně hodně blízko naší herecké legendě a jím stavěný filmový pomník je sice naoko pompézní, ale hned v následujícím záběru je mramor rozbit a shozen nějakým téměř cynicky vyznívajícím výrokem mistrovým či obrazem s absurdně humorným rámcem (Bróďa v letecké kombinéze sedící na místě někdejšího Stalinova pomníku je vrcholem...). Je zajímavé poslouchat ten šibeniční morbidní humor Vlastimila Brodského, hlavně s vědomím, že o necelé tři roky později ukončí svůj život sám dobrovolně svou vlastní rukou... Podobné filmy: Tatínek(28.7.2009)