Báječný den

Báječný deň

One Fine Day

Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 1996, 108 min

No nebyl by to krásný pár? Božský Jiřík a s éterickou a krásnou rovněž božskou Michelle? A Ti spratci jako bonus? Krásní lidé, atraktivní job, dítka jak z reklamy na životní rodinné pojištění....(19.6.2005)

• Gemini

Veskrze průměrná dojemno-dramatická "romantika" cílená na nenáročné publikum. Naprosto rutinní práce, kdy režisér vrší za sebe prvoplánově slzopudné záběry postrádající smysl, přičemž vše vrcholí "úžasnou" převlékací montáží Michelle Pfeiffer před koupelnovým zrcadlem (což je už opravdu moc okaté předělávání diváka na vola)... Film sice končí o pár minut později, ale jde naprosto do ztracena. To sice může evokovat dojem toho, že to skutečně byl jen další den z mnoha, po kterém bude následovat ještě mnoho dnů dalších, ale jelikož si snímek není schopen pozornost normálního diváka udržet během jakékoliv předchozí části, může se vám lehce stát, že konec prostě prošvihnete (testováno na lidech:)). 50%, přičemž jistý kredit tomuto a podobným dílům lze přiznat jen při vzpomínce na obdobnou produkci německé nebo italské televize, se kterou se můžete rovněž potkat v první polovině víkendového odpoledne.(2.10.2010)

Celkom dobrá a pohodová romantická komédia, kde malé deti spôsobia, že sa dvaja dospelí zoznámia a zaľúbia sa do seba...:o)(24.11.2008)

Pokud jsem tenhle film kdy viděla dřív, musela jsem mít vlčí mlhu. Nebo jsem ještě nebyla zralá, ale tohle je dokonalost sama. Ta kompaktní funkčnost je až fascinující, s jakým přehledem a nicotnou zápletkou se dá uhrát celý film na bázi jediného zmateného dne, který jen stále někdo komplikuje. Zásadní kouzlo samozřejmě stojí a padá s dokonale neviditelnou formální stránkou a hereckými koncerty nijak se neexhibující přirozeně krásné a opravdové Michelle a kupodivu nijak nevtíravého George. Ti dva nejsou příkladnými protiklady, oni mají k sobě neskutečně blízko právě díky své otevřenosti vůči svým dětem a snaze balancovat mezi péčí o ně a svou kariérou. Není tu nic, co by vyprávění kladlo zásadní překážky, jde jen o ryzí obraz fenoménu 90. let. Vrcholil tlak na svobodné mateřství spojené s ambiciozní kariérou a bonvivánství s odstupem k zodpovědnosti. A pak na řadu přišly rybičky a kočka Lois Lane, která všechno pomohla nasměrovat k ideálnímu konci.(18.6.2012)

Může se za označením americká romantická komedie skrývat něco příjemného, nebo snad dokonce velmi příjemného a nadprůměrného? Ano, tady je důkaz. Když je tam krásnej chlap a krásná ženská, kteří navíc mají charisma a jsou skvělí herci a scénárista nedal mozku dovolenou, jde to bez problémů. P.S.: Nejlepší sledovat ve dvou. 70%.(11.2.2006)

• - Škola, ve které přijdou Jack a Melanie na to, že jejich děti již opustili třídu, je ve skutečnosti soukromá střední škola interierového designu v New Yorku. Vstupní dveře byly natřeny na červeno kvůli filmování. (don corleone)

• - Ve scéně, kde Jack potká Melanii v jejím bytě drží před obličejem až nápadně Mae Whittman. Maskuje tak monokl, který si způsobil při basketbalu den před natáčením. (don corleone)

• - Báječný den (1996) se mimo jiné zapsal do nekonečného seznamu filmů, které vzdaly úctu klasickému technicolorovému muzikálu Čaroděj ze země Oz (1939). (NinadeL)