Báječný den

One Fine Day

Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 1996, 108 min

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $97,529,550(28.1.2007)

Poměrně povedený filmík určený pouze na oddechový večer, naštěstí si ani nehraje na nic víc, navíc s příjemným Georgem Cloonym a Michelle Pfeifer, prostě pohodička (i když takový děti mít doma, to asi pohodička není :-).(28.6.2005)

Oscar 1 nominace: Píseň - "For the First Time"(23.3.2004)

To prostě musel bejt báječnej den, když nevázaný George Clooney potkal věcnou Michelle Pfeiffer a i přes jejich zklamání z romantických vztahů, celkovou rozdílnost povah a dva nepříliš hodné potomky všechno skončilo láskou. Jop, ale kéž by to bylo takhle i ve skutečnosti, hm? Tak snadné a tak opravdové. Mám rád tenhle styl romantických komedií, kde je láska brána s humorem a nadhledem, kde jsou hlavní hrdinové sympaťáci a ta osamělost jim kouká z očí, kde se nezapomnělo na staré pojetí milování jako romantického duševního naplnění. Dnešní pragmatický materialismus vztahů se mi nelíbí, ale tyhle romantické komedie mi na něj dávají zapomenout. Děti jsou sice občas až příliš ukřičené a rozmazlené, ale tempo si snímek udržuje až do nestandardního konce, který ho nepošle jako mnoho jiných filmů k ledu. Příjemné a charismatické obsazení, nápaditý scénář a několik dobrých zápichů ze života (první setkání Clooneyho a Michelle: - Jak víte, že jsem Kirstynin exmanžel?- Protože tohle je její dcera a tohle obyčejně exmanželé dělávají. - A tohle je přesně poznámka exmanželek. Tenhle film se mi prostě líbí a i to je důvod, proč jsem si ho jako jeden z mála koupil na DVD.(28.8.2007)

Nechce se mi k této klasice psát nic jiného, takže jen - One Fine Film.(5.10.2010)

• - Báječný den (1996) se mimo jiné zapsal do nekonečného seznamu filmů, které vzdaly úctu klasickému technicolorovému muzikálu Čaroděj ze země Oz (1939). (NinadeL)

• - Škola, ve které přijdou Jack a Melanie na to, že jejich děti již opustili třídu, je ve skutečnosti soukromá střední škola interierového designu v New Yorku. Vstupní dveře byly natřeny na červeno kvůli filmování. (don corleone)

• - Ve scéně, kde Jack potká Melanii v jejím bytě drží před obličejem až nápadně Mae Whittman. Maskuje tak monokl, který si způsobil při basketbalu den před natáčením. (don corleone)