Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
Podle románového bestselleru Andre Dubuse III "House of Sand and Fog", který se dostal mezi finalisty prestižní National Book Award, natočil debutující režisér Vadim Perelman strhující psychologické drama. Jeho námětem je soupeření dvou zcela rozdílných lidí, které rozděluje rasa, pohlaví, názory i kultura, v níž byli vychováni. Kathy a Behraniho (v podání oscarových laureátů Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly) však spojuje pocit, že jsou vyděděnci a touha svou zoufalou situaci změnit. Soupeření o dům se rychle mění v otevřenou válku plnou dramatických zvratů, ve které nikdo nemůže tak docela zvítězit. (oficiální text distributora)

venison

Stačilo by sáhnout pro nekvalitních hercích a ze skvělého filmu by se rázem stal podprůměrný béčkový.. Takhle i přes lehce neuvěřitelný příběh je vše relativně uvěřitelné a dramatické ;-) Zajímavý námět, ale naštěstí majetek nestavím na nejvyšší příčky svého prioritního žebříčku, takže by se mi stát nemohl.. Ale na zamyšlenou proč ne ;-) ()

Antek

I přesto, že jsou hlavní postavy ztvárněny skvělými herci, za celou dobu jsem nepocítil vůči hrdinům příběhu ani náznak empatie. Tudíž mi bylo jedno, co se s nimi stane a jak se to stane a navíc mě iritoval způsob jejich chování, který mi přišel značně iracionální. Žádná režie, žádné emoce. Zbyla jenom nuda. ()

popkec

House of Sand and Fog proti sobě staví dva odlišné lidi - Kathy Nicol, která díky omylu příjde o dům a ten připadne imigrantovi Behranimu. Žádná z hlavních postav není záporák a tak budete dům přát jak Kathy tak i Behraniho rodině. To co stojí za zmínku jsou výborní herci, jak Jennifer Connelly tak i Ben Kingsley. Závěr je velmi silný a zdrcující, pravděpodobně nejsilnější scéna filmu. A nízký počet hodnocení mě mrzí, tenhle film rozhodně stojí za podívání. 90% ()

jolanek

Hrecke vykony boli famozne- ben a Jennifer- tam nie je nic co by sa dalo vytknut. Koniec filmu ma vazne dostal. Taka citliva som dlho pri filme nebola. urcite si tento film este pozriem- ()

zdenny

Dva lidé svádí tuhý boj o dům, ve kterém vůbec nejde o to, že jsou každý jiného pohlaví, každý z jiného kulturního prostředí a každý jinak sociálně situován. Alespoň pro mne jde především o to, že úřady udělaly chybu, která vlastně už nejde napravit. Jestliže si divák uvědomí, že kvůli nedoplatku pěti set dolarů může chybou úřadů člověk přijít o střechu nad hlavou, je to veskrze hrozná představa. Tím hroznější, že se s tím nedá prakticky nic dělat, protože této chyby využil člověk, který dům vzápětí levně koupil a má na něj tudíž legální nárok. Morální nárok, bohužel, není v právním státě důležitý. A o tom celý tento film je. O tom, na kterou stranu se divák postaví. Na kterou ze stran, když obě mají svá práva, své argumenty a své sny. ()

sheldonka.

Skvělá práce kamery, poutavé téma a herci byli taky dobře vybraní. Akorát všichni padli trochu do stínu ve srovnání s Jennifer, která byla opět výborná a bezkonkurenční. ()

Musak

Aneb co všecno způsobí chybné rozhodnuti o daních...Co mi bylo velice sympatický, že film celou dobu nedává nějak najevo kdo je dobrý a kdo zlý, tudíž divák do konce neví jak to všechno dopadne. To by bylo tak za 4* no a pátá je za nádhernou Jennifer Connelly:) ()

Macbeth

Pekny snimek. Nejvice me zaujal fakt, ze clovek nemuze jen tak jednoduse stat na neci strane - reziser toto vybalancoval vskutku vyborne. Osobne si myslim, ze by to cele chtelo prostrihat, jelikoz dve hodiny se zdaly dost. Chybou jest opet velice brzke rozsifrovani zaverecne kolize. Apropo Jennifer Connelly se asi narodila pro sceny na molu :-) ()

davidek

Nezvyklé psychodrama, kdy mají obě strany pravdu, ale . . . Strhující závěr kdy mi vstávali hrůzou vlasy na hlavě. ()

MI-380

Perfektní charakteristiky pěti postav, všech pět má svou pravdu, všichni mají smysl pro spravedlnost, všichni jsou bytostně na straně dobra a přesto mezi nimi vzniká napětí, jaké se zažije jen v těch nejlepších hororech. Connelly a Kingsley jsou naprosto přesvědčiví, jako by hráli sami sebe. Škoda, že se nádherné drama v posledních deseti minutách mění na (alespoň pro mě) těžko stravitelné melodrama. 85%. ()

jitrnic

Solidní sociální (či snad etnické) drama, které zdobí skvělý Kingsley a ještě skvělejší Connely. Slabší už je její parťák Ron Eldard (nějak jim to dohromady neladilo). Scénář je sice plný skvělých dialogů, ovšem jako celek podle mě moc nefunguje. Vlastně když se nad tím zamyslím, nedává mi zápletka dohromady moc smysl. ()

Myrreczech

Velmi silné drama založené především na výkonech Bena a Jennifer, které je místy možná příliš utahané nebo nudné, ale každá minuta měla své místo a byla svým způsobem důležitá. Jen ten závěr mě ne a ne dojmout, a to mi normálně stačí mnohem méně. ()

KarKulA

Příběh je možná zbytečně vyveden do extrému, ale bezpochyby se diváka hluboce dotkne - alespoň mě určitě. Nevím jak ostatní, ale mě fascinovala skutečnost jak film dovedl balancovat mezi účastníky konfliktu a vykreslit jejich pohnutky a konání tak, že divákovi v podstatě nezbylo než všechny svým způsobem pochopit a do jednoho litovat jako oběti jedné hloupé byrokratické chyby (i ty "zlé", kterých ale v podstatě nebylo), která přivedla aktéry příběhu do subjektivně neřešitelných situací, jež vyústily v absurdní tragédii. Škoda občasného sklouzávání k lehkému patosu, čímž nechci nijak znevažovat sílu některých scén. Herecké výkony úžasné. Téměř 5*. ()

Mr.KarlAdler

Mám z toho zvláštní pocity, které se mi těžce vyťukávají. Vnímám tu rozpolcenost a sám se cítím roztrhaný na několik kousků, až jsem si musel nalít skotskou. Další z těch žánrově neusazených filmů, který staví na vynikajících hereckých výkonech (zbožňuji Jennifer Connelly, po dnešku ještě víc) a psychickém vydeptání jejich postav do nejkrajnějších mezí. Nádherná ukázka tolik citlivého tématu, který ostatně můžeme vnímat v celé společnosti. Čeho bychom chtěli dosáhnout, čeho jsme schopni, ale hlavně k čemu nás nutí okolnosti. Můžu nadávat na dementního policistu, co narušil trpké představení dvou odlišných, a přece tolik si podobných osob, na druhou stranu není nic bez příčin a všechno na světě nemůže mít jen jasné a zřetelné charaktery, chyby nebo správná rozhodnutí. Bylo by snad možné zoufalou slečnu plně vinit z vývoje jejího života? Udělat to samé s pro mou kulturu těžko pochopitelným počínáním hrdého íránského plukovníka (vynikající Kingsley)? Krátce po zhlédnutí mám tak několik rozporuplných, ryze subjektivních, pocitů. Je příjemné zase jednou vidět zápletku týkající se skutečných lidí a zároveň si hořce uvědomit, jak těžké je někoho soudit nebo si po projekci House of Sand and Fog zhluboka oddechnout. ... Na objektivnější hodnocení bude potřeba čas, není kam spěchat u filmu, co nepřekypuje přemírou efektnosti, která vyprchá. ()

Almásy

ty vole... ze to nem dopadne dobre tusite uz asi po patnastich minutach z filmu ale toto som fakt necakal. odzbrojujuci herecky koncert Bena Kingsleyho a Jennifer Connelly plus skvela atmosfera znasobena genialnou Hornerovou hudbou urobia skvelyzazitok. ale mozno trosicku ubrat ten zdvihnuty prstik v zavere.. ()

Pecival

Možná je to tím, že mi Jennifer přišla absolutně božská nicméně mě se ten film moc líbil. Ben hraje jako vždy skvěle a ostatní charaktery jsou taky fajn. Jedinou výtku mám k délce filmu - o 10-15 minut by tomu podle mě slušelo víc. Ale finále bylo parádně nagradované a ikdyž tak nějak člověk tuší jak to dopadne rozhodně sem si to užil..... Velmi pěkny film , davam (malinko) slabších 5 a jennifer chci za ženu :) ()

manonfire

Jennifer Connelly hraje svou obvyklou trpitelku...a je prostě ztělesněním smutné krásy. Skutečně něco tak bezchybně nádherného, evokujícího však smutek svým vrozeným výrazem a souřadnicemi každičkého rysu obličeje.....se nevidí, neboť ani neexistuje. Přesto myslím, že by to chtělo obohatit svou filmografii pro změnu něčím méně tragickým, snad i veselým, protože její sám o sobě kvalitní dramatický výkon, se stává pro ni až příliš rutinním. Nicméně film není jen o ní, dokonce bych řekl, že film je o Benu Kingleym...o Benu Kingsleym....o Benu Kingsleym. Je to prostě jeden z rytířů pomyslného kulatého stolu britské herecké aristokracie. (Olivier, Hopkins, Irons, Caine, O' Toole, Kingsley, Sellers, Holm, Fiennes, Branagh, Firth) Film sám o sobě se rozjíždí velice pomalu, trochu příliš i na to, aby tuto vlastnost zakryl pod roušku pečlivého nastínění charakterů a přirozeného vplutí do atmosféry příběhu. Člověk zaklimbán a maličko i zklamán není připraven na silný a nečekaný nápor tragiky, ke které v závěru filmu dojde a jež se stane bezpochyby tím, na co si v souvislosti s filmem vzpomene. Příjde tenoučký, ale otevřeně se tázající pocit, že to co se děje je trochu příliš a možná i trochu levně slzopudné a záleží na Vás, jestli jste připraveni a ochotni se právě tohoto večera dojmout. Každopádně právě vynikající výkon Bena Kingsleye je hlavní silou, která by měla onen pocit převážit v kladnou odpověď. 60% ()

latvar

Člověk by nevěřil, že jedna úřední chyba dokáže takové věci. Nový majitel Behrani koupí dům, který právem náleží Kathy a nechce se ho za žádnou cenu vzdát a tím začíná série lidských neštěstí. ()

milancecil

Drobný, tísnivě působící příběh osamělé mladé ženy Kathy Nicolové, opuštěná manželem a vinou závislosti na alkoholu pozvolna klesající ke společenskému dnu, a to až do momentu kdy v dražbě přichází o po otci zděděný menší přízemní domek s výhledem na moře, sice rodinnou nemovitost ztrácí vinou hrubého úředního omylu, přesto ale musí svůj domov za policejní asistence neprodleně vyklidit, až po tomto krutém životním otřesu se konečně začne snažit o zmobilizování své doposud ochabující vůle řešit nahromaděné problémy, je zoufalá a postupně se z ní stává odhodlaná bojovnice o navrácení skromného rodinného dědictví, konflikt s novým vlastníkem domu, íránským přistěhovalcem, se kvůli jeho zatvrzelé neústupnosti rychle přiostřuje, žena trvá na svém oprávnění, chce co nejrychleji svůj dům zpět, nic jí od jejího cíle nemůže odradit a použité prostředky k jeho dosažení jdou až do šokující krajnosti, kdy zoufalství donutí aktéry překročit dříve nepředstavitelné meze, opravdu silné a uvěřitelné psychologické drama. ()