Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Milostně dobrodružná plavba na bárce po řece, posazená do německé koloniální Afriky hned zkraje Velké války, zůstává poutavou klasikou - čas nečas. Zásluhou především dvojice Hepburn-Bogart a jejich vtipné interakce, toho, jak on se holí a ona mění z misionářsky upjaté v odvázanou... plus lidsky milý 1950s ráz, konstantní dění, bere to za srdce, restaurovaný Technicolor moc líbivý. Zkrátka ideál feel-good pohoda ke krbu a čaji o páté :) "Nature, Mr. Allnut, is what we are put in this world to rise above." ()

Lima 

všechny recenze uživatele

"Miláčku a jaké je vlastně tvé křestní jméno?"__Romantika jak má bejt, stvořená ve filmařsky obtížných exteriérech, v lihovém oparu věčně ožralých Bogarta s Hustonem. Chemie mezi Hepburn a Bogartem je neuvěřitelná, jejich vtipné slovní půtky, plné půvabných hlášek, jsou skvostně napsány a celosvětový úspěch filmu je více než zasloužený. Filmová klasika, kterou je třeba vidět. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Nejlepší na Africké královně je jednoznačně ústřední dvojce. Humphrey Bogart a Katharine Hepburn nemají žádnou chybu a jejich dialogy jsou skvěle napsané. Katharine má v sobě i po těch letech stále velké kouzlo jako žena i dáma zároveň. Bohužel prožitek z filmu nebyl nikterak silný. Příběh postavený na bláznivém nápadu, který se úplně náhodou stane skutečným je taková malá sci-fi, ale to by nevadilo. Film ale plyne jako proud vody v těch místech plných rákosu, kde se hlavní hrdinové ke konci filmu zaseknou. Je to velká škoda, ale opravdu příliš mě svrběl prst na ovladačce, abych zkusil, co dávají jinde... Rozhodování mezi 3 a 4 hvězdičkami nakonec převážilo dolů. ()

Blofeld 

všechny recenze uživatele

Coby velkému fandovi Katharine Hepburn mi film, v němž téměř nesleze z obrazovky, přiváděl velice příjemné pocity (a Oscara by si zasloužila stejně jako Bogie. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na Bogarta (přece jen v Casablance vypadal poněkud jinak), pak se naštěstí oholil a já si mohl jen bezvadně užívat. Velkou výhodou filmu je, že příběh povětšinou nelze předem odhadnout a scénář (nemůžu soudit podle knihy, nečetl jsem a po tomhle zážitku si ji snad i seženu) obsahuje jak dobrodružství, tak humor. A nepřijde mi, že by na filmu byl nějak zvlášť znát jeho věk. Třeba sjezdy peřejí byly skvělý vizuální zážitek. Vřele doporučuju! "Can you make a torpedo, Mr.Allnut?"_____Robert Morley vypráví o tom, jak se Katharine Hepburn líčila: "Sedával jsem ve svém křesle a líčil se. Pak, tři minuty předtím, než si ji žádali na place, přišla Kate. Vzala ze stolku tužku, udělala si na obličej čárku tak, aby se nijak nezměnila, a prohlásila:'Tak, a jsem nalíčená..'!____________ Sehnal jsem si knihu, komu se líbil film, určitě to udělejte taky. Skvělé čtení! ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

V tomto konkrétnom prípade súhlasím s komentárom od MontyBrogana. Dať dve herecké hviezdy do kopy a vytvoriť takýto mdlý a chémiou medzi postavami toporný film je obrovská škoda. Nie len preto, že Huston točil nadčasové filmy a v tomto ten zub času cítiť veľmi, ale tiež tým, že maximálne využitá a pekná lokácia nie je podchytená zaujímavým charakterovým vývinom. Občas tu vyjde vtip. Občas tu funguje aj napätie, ale je to príliš úsmevné a naivné, aby to zafungovalo tam, kde by to zafungovať malo. Kedysi to mohla byť udalosť. Teraz to bola len pripomienka toho, ako kreatívne sa pracovalo s filmami aj napriek tomu, že scenár bol trestuhodne divadelný a nezaujímavý. O tom svedčí aj fakt, že sa to na tie najlepšie filmy ústrednej dvojice jednoducho nechytá. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Loď, která byla použitá pro natáčení, byla postavena v roce 1912 v Anglii a sloužila Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)
  • Americký filmový institut zařadil film v roce 2007 na 65. místo ve svém žebříčku "Nejlepší filmy všech dob". Film byl v roce 1994 vybrán k uchování v Národním filmovém registru Spojených států. (Bajda)
  • Scény v řečišti s rákosím se natáčely v Dalyanu v Turecku. (HellFire)

Reklama

Reklama