Maltézský sokol

• USA The Maltese Falcon (více)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

InJo

Klobouk dolů. Jestli si nějaký film zaslouží přídomek 'cynický', pak je to právě Maltézský sokol. I na dnešní dobu plnou nejrůznějších kousků 'pokleslého' žánru, od rádoby drsných (i když leckdy zábavných) sračiček typu Pravidla vášně až po skutečné kulťáky (Gauneři, Pulp Fiction), působí postavy mimořádně prohnile a záporně - jeden podrazácký hajzl vedle druhého. Ale nebýt neskutečného výkonu Humphreyho Bogarta a perfektně natempované Hustonovy režie, asi bych se tak dobře nebavil... 80 % ()

Renton

Scénář: John Huston .. Výborná noir detektivka. Návštěva kina stála za to. Jsem rád, že alespoň některé starší snímky si mohu vychutnat na velkém plátně. Cynický Humphrey Bogart je herecky velmi přesný. Jeho postava detektiva je plně oddaná zejména jedné věci, vydělat peníze. A daří se. Taky ne, když máte takové skvělé případy.. Ano, scénář se velmi povedl a mytologický nádech o vzácném ptáčkovy vezme za své až v perfektním finále. 90%. ()

pepo

Prvý tradičný film noir podľa predlohy Dashiela Hammeta spravil z Humphrey Bogarta skutočnú hviezdu. Zamotaný príbeh, nejednoznačné postavy a medzi nimi sa suverénne pohybuje cynické súkromné očko Sam Spade. Vizuálne aj obsahovo pôsobivý debut budúceho klasika Johna Hustona patrí už dávno k nesmrteľným legendám, takže by rozhodne nemal uniknúť vašej pozornosti. ()

Jordan

je zvláštne, že tieto noirovky s humphrey bogartom majú také čaro... neviem prečo... nie je tam akcia, nie je tam sex, nie je tam napätie... je to ukecané, v podstate o nič nejde... niečo magické je asi v tej hustonovej réžii, niečo hypnotické v tých slovných eskapádach a spôsobe, akým ich podáva pán bogart a definitívne "niečo" v ňom! a peter lorre tu je úžasný! ()

classic

Brilantný DEBUT JOHNA HUSTONA - THE MALTESE FALCON, som už videl, je tomu niečo, cez 4 roky, vtedy som zrejme nepochopil, aké kvality má tento Film - Noir... Včera večer mi to konečne došlo !!! Aby som na úvod vysvetlil, čo znamená tento akýsi žáner, tak začnem s tým, že ho vymysleli francúzski kritici, čo značí : temná, pesimistická, čiernobiela hollywoodska kriminálka, uvádzaná - najmä v 40. , ale aj v 50. rokoch... Odrážala povojnovú úzkosť a cynizmus + ( je viacero rôznych filmových vlastností, ktorými sa Film - Noir inšpiroval, t. j - vďaka čomu VZNIKOL, začnem : nemeckým expresionizmom, americkými gangsterkami 30. rokov, literatúrou drsnej školy, francúzskym poetickým realizmom, talianskym neorealizmom... ). Vlastne sa zároveň zaraďuje, k vôbec prvému oficiálnemu Filmu - Noir, s postavou sarkastického Sama Spadea, s tvárou charizmatického Humphreyho Bogarta. ( Ale ešte bez tradičného flashbacku a voice - over ). Odštartoval sa veľký BOOM, s týmito filmami, trvajúci od roku 1941, do roku 1958 / ...Orson Welles nakrútil fenomenálneho Občana Kanea, ktorý sa taktiež môže pochváliť unikátnou stavbou samotného veľdiela, pričom je to zároveň Orsonov debut, a považuje sa za najlepší film, aký sa kedy nakrútil. John sa nemusí, ako debutant, cítiť menejcenne, pretože i jeho práca so samotnou štylizáciou, je rovnako nadčasová, ako Wellesova, najmä práca kamery a uhlov, načisto ohromí. Samozrejme, dôležitá je vízia režiséra a kameramana, ale bez hercov, by to skrátka, nebolo ono, však ? Dovolím si tvrdiť, že počas celej existencie kinematografie, to je zhruba za 120 rokov, nie je nikto taký, ako Bogart, kto by sa mu aspoň, čo len trochu priblížil ( maximálne Clark Gable ? ) !!! Najlepší herec všetkých čias ! Bezkonkurenčne ! Prirovnal by som ho k Mozartovi, z hľadiska hudby ! Bogie mal dva druhy svojej kariéry, a to pred Sokolom, a po Sokolovi, čo ho vlastne pripravilo na legendárnu úlohu v Casablance ! Vrátim sa k deju. Zahral si detektíva Samuela Spadea, ktorý s kolegom Milesom Archerom, vedú akúsi súkromnú detektívnu agentúru. Jedného dňa ich navštívi klientka, s prosbou o vypátranie jej sestry, čo je len zámienka... Archer toho večera príde o život, je kýmsi chladnokrvne zavraždený ! Povedal, že pôjde do terénu, a to sa mu stalo osudným. Od tohto okamihu, je Spade podozrivý z jeho vraždy, a aby toho nebolo ešte málo, zaplieta sa do styku s „nebezpečnými ľuďmi” , pátra po u-t-r-a vzácnej soške sokola, s dávnou históriou, ktorá si prešla, už toľkými rukami, a samozrejme má velikánsku h-o-d-n-o-t-u ! Zvodná Femme fatale Brigid O'Shaughnessy, alias Mária Astor, je hriešne sexy !!! Nádhera ! No a rodený Ružomberčan, Peter Lorre, je klasicky geniálny, nadštandardný herecký výkon ! Tučko Sydney Greenstreet ( má parádne priezvisko - Zelená ulica ), je samotným zavŕšením, už tak bezchybného obsadenia. Mimochodom, Bogie, Mária, Sydney a režisér Ján, sa stretli aj o rok v dobrodružstve v Paname, ale to bolo, už len slabučkým odvarom !!!! Sledovať Bogarta, je fascinujúcim zážitkom, po tomto filme, sa stal GIGANTOM HERECTVA, ktorým je dodnes. Videl som vôbec najlepší Film Noir, pričom by som naznačil, že zároveň, aj jeden z najlepších snímkov všetkých čias, ktorý zákonite patrí do dekády 40. rokov, 20. storočia ! Výnimočná záležitosť, ktorá má neuveriteľnú SILU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! () (méně) (více)

• Hustonův scénář k chystanému pokračování “Sokola“ se použil k natočení krimi Three Strangers (1946). Postavy se lišily, herci Peter Lorre a Sydney Greenstreet jsou v něm ale k vidění opět. (džanik)
  • Napriek tomu, že film nikdy nebol kasovým trhákom, stal sa jedným z najobdivovanejších filmov všetkých čias. (marlon)
  • Jeden z filmových sokolů byl v prosinci 1994 vydražen za 398 500 dolarů. Byla to v té době nejvyšší suma vůbec kdy vydaná za filmovou proprietu. Cena sokola je dnes kolem 2 miliónů. (džanik)

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)