Pokoj s vyhlídkou

Izba s vyhliadkou

Drama / Romantický

Velká Británie, 1985, 117 min

• danecek24

44. Zlatý Glóbus za rok 1986 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Maggie Smith + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - James Ivory(20.12.2008)

Film tak ryze britský, že už to snad ani víc nejde, Daniel Day-Lewis ve své šosácké upjatosti tak famózní, že už to taky víc nejde. Velmi zdařilá drobnokresba světa takového, jaký před tou rovnou stovkou let snad opravdu mohl být.(5.7.2007)

Mezi polibky dvou mužů může být tak propastný rozdíl jako mezi Anglií a Itálií. Pak záleží jen na tom, jestli políbená dívka je svým založením spíše blízká slunečné Itálii plné nečekaných vášní nebo tradiční Anglii a jejím společenským pravidlům. ____ Režisér James Ivory natočil snímek prozářený sluncem a hlavně radostí ze života, která je přímo hmatatelná v italských ale i britských scénách. Je to obrazová báseň o štěstí a uvolněnosti. /22. 4. 14./(22.4.2014)

Pamatovala jsem si z doby už hodně vzdálené, že se mi tento film líbil a přesto, že už ho mám doma delší dobu, až nyní jsem se k němu vrátila a byla jsem doslova okouzlena jak příběhem, který doslova vtáhne do děje svou poetikou, vtipem, hereckými výkony všech představitelů, kamerou, hudbou a vůbec nevadí, že se tam neřeší vlastně nic víc, než vztah a budoucí sňatek hlavní hrdinky. Obraz Anglie té doby je dle mě dokonalý a Day-Lewis v roli Cecila, to se nedá ani slovy popsat, to se musí vidět. Dle mého jeden z nejzdařilejších Ivoryho filmů, ne-li vůbec ten nejlepší.(29.4.2010)

Oscar 3 : Výprava, Kostýmy, Scénář - A + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Denholm Elliott, Herečka VR - Maggie Smith, Kamera(31.3.2004)

• - Obě hlavní hlavní herečky Maggie Smith a Helena Bonham Carter se potkaly o dvacet let později znova při natáčení filmů série Harry Potter (andaa)

• - Natáčení probíhalo ve Florencii. (M.B)

• - Scéna, ve které George políbí Lucy (Helena Bonham Carter), se v knižní předloze odehrávala v poli plném fialek. To však nebylo vzhledem k době natáčení možné, a tak se filmová scéna natočila na louce, kde rostl ječmen. (..Lucas..)