Cesta na Měsíc

• Francie Le Voyage dans la Lune (více)

V květnu 1902 Georges Méliès natočil film, Cesta na Měsíc. Do kin šel v černobílé a také barevné verzi, ručně kolorovaný. V té době byl považován za celovečerní film – kolem 14 minut – a stal se celosvětovým úspěchem. První blockbuster v historii filmu byl však okamžitě zkopírován a plagován. V roce 1913 se Georges Méliès rozhodl na protest spálit sadu negativů tohoto snímku. Jedna černobílá kopie však přežila. Barevná verze byla považována za ztracenou. Až do roku 1993… (oficiální text distributora)

Cimr

Srdce radostí zaplesá, když se "příjemné spojí s užitečným", prostě když nějaký starý, sám o sobě hezký film má i výpovědní hodnotu a zajímavou výtvarnou stránku. Z režisérů na úplném počátku kinematrografie (filmu bylo v roce premiéry teprve 7 let!) se to týká asi jen Mélièse. Některé scény jsou bez přehánění nesmrtelné, kultovní a dokonalé (střela v oku měsíce!). ()

Krissty

Příjemný výlet do minulosti.. Tenhle film si zaslouží můj veliký obdiv stejně jako Georges Méliès.. Příběh je milý, poutavý, zajímavý, je to krásně natočené a občas jsem ani nepostřehla střih.. Taková říše snů :)) ... (Shlédnout můžete zde.) ()

Adasin

Těch 15 minut je málo... Moc zábavný film, pobavilo mě oblečení těch lidí hlavně na začátku, připomínalo mi to spíš minulost (a taky kouzelníky), než že by se hledělo do budoucnosti, mimozemšťané ovšem povedení... Viděla jsem zrestaurovanou kolorovanou verzi a ta hudba se k tomu parádně hodila. Kéž by plnění všech filmových restů bylo tak zábavné. 10/10 ()

Turiec

Na svoju dobu triková špička. V dobe svojho vzniku musel film divákov prinajmenšom ohúriť. Ešte by to chcelo trochu rozpohybovať kameru. ()

SaNcHeZ_cz

Zajímává výprava na měsíc, která má potenciál pobavit i dnešního diváka. Za svoji sympatičnost vděčí hlavně rozpustilosti a zábavným trikům. ()

Rosana

Geniální film ve své době. Melies se vyřádil s efekty a filmovými triky jak jen mohl. Je to nezapomenutelná klasika, která i po sto letech pobaví. ()

-Ravee-

Neuvěřitelné, jak zábavně dokázal Méliès podat tuhle sci-fi pohádku o výpravě na měsíc. V těch 14ti minutách je více zapamatováníhodných filmových okamžiků - úvodní sekvence přednášky v astronomickém institutu, výstřel na měsíc + legendární obraz měsíce s nábojem v oku, boj se Selenity využívající jednoduché přesto precizně zpracované triky..... - než ve většině celovečerních filmů. Tímto dílem začala epocha filmu jako umění.. ()

Lamiczka

Na svou dobu neuvěřitelné dílo, vtipné a s nápadem. Viděla jsem zrestaurovanou obarvenou verzi s hudebním doprovodem od Air. A jak ty mám normálně ráda, tak tady se mi to vůbec nelíbilo, nějak se mi k tak historickému kousku příčí pouštět moderní hudbu. ()

Lukrecie

Kouzelná, roztomilá, pohádková, trochu naivní a přesto pokorná představa o největším snu lidstva. Velice se mi líbí komické prvky. Velmi si vážím, že jsem snímek mohla vidět a obdivuji ty, kteří se podíleli na jeho restauraci. ()

Ridick

zatial najlepsi melies...cudujem sa preco nepokracoval v dalsej tvorbe takym smerom, ale opat robil 2-minutovky... ()

Laxik

Cesta na měsíc je podobně jako jiné snímky z filmových prvohor nekoukatelná podle dnešních měřítek. Místo toho ji můžeme brát napůl jako dokument, napůl jako časovou kapsli. Osobně jsem si film začal užívat až někdy od poloviny, kdy jsem dostal geniální nápad pustit si k tomu nějaký "soundtrack" (na internetu najdete i verzi postrádající zvukovou stopu). Volba padla na Iggyho Popa a jeho album The Stooges z roku 1969 a musím uznat, že šlo o trefu do černého. Tři hvězdy zasloužené, čtvrtá jako výraz respektu. ()

fragre

Pan Méliès je skutečný vulkán hravé až nonsensové fantazie. Způsob "odstatrtování" z Měsíce je prostě úžasný. To století, které od natočení tohoto filmů uběhlo, nic neubralo na působivosti a naopak jen přidalo nostalgické kouzlo. No, myslím, že je jasné, kde se pan Zeman inspiroval (což mu ani v nejmenším neubírá na genialitě). ()

SarumanKo

Je vskutku úchvatné, že v čase, kedy bratia Lumiérovci zachytávali na prvé prototypy kamier len niekoľko desiatok sekúnd dlhé zábery momentov z reálneho života, tím Georgesa Mélièsa nakrúcal už desaťminútovú sci-fi, ktorá mala všetky atribúty plnohodnotného filmu. Byť tak jedným zo šťastlivcov, ktorí to v čase uvedenia videli v jednom z parížskych kinečiek... (9/10) ()

ABLABLABLA

Možné Spoilery. Těžko hodnotit. Na tu dobu to bylo stoprocentně něco úžasného a neváhala bych dát asi tak 100*, ale když se na to dívám dnes... ano je to originální, nápadité, zajímavé, trikově ocenitelné, ale nějak se mi tomu nechce dát víc jak 3*, i když možná, protože je to Mélies, se kterým mě seznámil Hugo, který byl docela dobrý. Zpětně bych řekla, že lepší než jsem tehdy hodnotila možná. Tak jo, dám tomu ty 4*. Přece jen to bylo taky značně vtipné a to se musí nějak ocenit, ne? Peroucí se astronomové, střela tlačena spoustou dívek, které vypadají jako chlapci v námořnickém outfitu, typická scéna přistání do oka Měsíce, pak trochu Muchovské atmosféry s hvězdami a Foibé, následují Selenité, jež jsou tvořeni snad jen z prachu hub, scéna se zamordováním krále je prostě skvělá. Ten konec možná uspěchaný, ale zase to mělo nějaký spád.. nebo snad pád? A to rovnou přes okraj Měsíce. ()

kaylin

Ano, je to strašně staré, ano, je to v podstatě jako divadlo, ale na tomhle filmu je strašně moc vidět, jak tyhle základy dál utvářely film a vlastně i žánr. Scény, které zde jsou, se opakují v jiných filmech, motivy, které zde vidíte, ovlivňují kulturu - nejen film - až do současnosti. V tomhle legendárním díle je možné nalézt prvky, které byly použity například i v Tintinovi. Snímek má na svou dobu vtipné scény, jež mají ten správný náboj až do současné doby. I když má snímek 14 minut, je neskutečně rozmáchlý, epický, i když se vše odehrávalo vlastně na jedné scéně, kde se pouze měnily kulisy. Méliès vytvořil i kolorovanou verzi, která byla v novém tisíciletí restaurována a je také možné ji zhlédnout. Ruční kolorování u tak starého filmu je něco naprosto unikátní. Snímek navíc dokáže udivit i trikově, protože třeba zabíjení Selénitů je skutečně technicky povedené. ()

K.I.N.G.

Díval jsem se na tento snímek už před časem, ale zapomněl jsem ho ohodnotit. Tak jsem ho zhlédl znovu a musím uznat, že pro mě neztratil nic na své kráse. Opravdu zajímavé triky. Ale každopádně už jenom vidět tak starý snímek je super. 90% ()

raimi

Stodvacet let starej film a ta radost ze spatřeného, kterou tvůrci dokážou divákovi zprostředkovat, pořád nevyprchala. Zábavné, vtipné, ohromující. Smekám svůj pomyslný klobouk a klaním se až k zemi. ()