Režijní debut Nicolase Roega začíná jako syrová gangsterka, aby se bez varování proměnil v extravagantní trip po hraně mezi realitou a fantazií, plný explicitního sexu, násilí a drog. To z něj, spolu s originální strukturou vyprávění a obsazením Micka Jaggera, udělalo jeden z nejdůležitějších filmů dekády. (MFF Karlovy Vary)

haluska11

Snímek s kultovní bizarní premisou, který je víc k uzívání než k užívání. Mick Jagger dělá bohémské podivnosti (hraje sám sebe?) - místo sexu, drog a rockenrollu fičí sex, drogy, hippies a násilí. Neuspořádanost a nekoherentnost je adekvátní, téměř dvojhodinová stopáž je ale leda tak ukolébavkou a zklamáním. ()

Arkanoid

„I am a bullet.“ Rýchla jazda na limuzíne po rýchlostnej ceste strihaná sexom s krásnou ženou a do toho rocková hudba. Na úvod vôbec nie zlý performance. Gone Dead Train dohrá a pri orálnom sexe vidíme nastavené zrkadlo, prázdny výraz v tvári muža a fackanie. Strih je na pár sekúnd až hypnoticky-migrénovo-extrémny, kedy zábery auta a sexu vidíme príliš rýchlo za sebou, až ich vidíme naraz. Chas žije rýchlo, adrenalínovo a pri svojej výbušnej povahe napodiv zásadovo. Užíva si psychologické mučenie vysokopostavených obetí jeho mafiánskeho šéfa či fyzické trestanie tých menších. Prekročí však hranicu a musí sa pred svojím šéfom zdekovať. A to práve do zhýralého domu Micka Jaggera. Ten mu nie je sympatický osadenstvom, no zdá sa mu byť vhodnou dierou na zašiteie sa. Ako sám skúma interiér, tempo si dáva načas a začne nudiť. Predstiera, že je žonglér, aby ho tam pošahaný Mick Jagger nechal. Ten odhaľuje jeho klamstvo, ale neskôr pripúšťa, že je žonglér. Dialóg ich dvoch spolu s jeho frajerkou je plný nedokončených myšlienok a nezmyslov. Samozrejme, skamarátia sa a hrdina Micka Jaggera si Chasa prečíta ako knihu od hlavy po päty, dokonca zahrá na gitare a zaspieva. Chasa nadrogujú dvomi tretinami hríbu a začína tak trochu dadaizmus, ktorý asi mal byť vrcholom filmu, no pre mňa to sú scény s Chasom pred príchodom do domu Micka Jaggera. Film, ktorý by pri zvolení voľby čistej krimi mohol byť veľkým kultom, no vďaka spojeniu do drámy s Mickom Jaggerom sa tak bohužiaľ nestalo, no scény s ním neurazili, mali v sebe trocha poetiky. Tá sa však chýbala v Chasovom sne o Turnerovom speváckom vystúpení pred jeho bývalými kolegami. Záveru nechápem. Neskorší režisérov Walkabout ma potešil viac, tam sa dala poznať aj pointa, určite odporúčam. „Well, you should see the motor.“ –„Do you like my physique?“ „Yeah, it’s in uh... It’s in good condition.“ Jazykové okienko: grass; readies; berk; out of date; kiss of life; chartbuster; nippers. ()

Han22

Gangster je pronásledován svými chlebodárci a schovává se v hipísáckém doupěti. Po 34 sekundách se sice objeví první kozy, ale zhruba po minutě-dvou jsem věděl, že se mi to nebude líbit. Roeg byl mimoň, který neměl jediný normální film, tady od začátku útočí chaotickým střihem, podivnými pazvuky či kamerovými záběry. Po příjezdu do domu umře i děj, přidají se mimoňské dialogy a stává se z toho úmorná psychedelická smaženice. Konec jsem nepochopil, ale ten pocit úlevy když ta pičovina skončila byl k nezaplacení. Hvězdička za krásné holky a jednu ač neznámou, tak výbornou písničku od Stonů. Mick Jagger mimochodem vypadá celý film tak sjetě, že nejspíše ani neví, že v tom "hrál". ()

Rozjimatel

Prapodivná haluz, ktorá väčšinu času pôsobí odpudivo, len tu a tam pride závan akéhosi zvláštneho čara (Žeby to bolo tými vnadami?). Atmosférou to zapadá do obdobia konca 60. rokov (voľný sex aj voľné drogy), nejaká tá inteligencia sa v tom hľadá len veľmi ťažko. Film má totálne chaotickú štruktúru bez hlavy a päty, ktorá navyše ani nie je nijak príťažlivá. V rámci soundtracku sa strieda celkom fajn muzika s mimoriadne nepríjemnými (elektronickými) zvukmi, ktoré akoby sa snažili vybiť mozog z hlavy. Z môjho pohľadu sa jedná o nepodarený experiment, ktorý chce byť za každú cenu iný, štýlový, šokujúci. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Oralfabet

Možná to někdy v budoucnosti ocením, vlastně tam těch prvků, co se mi líbily, nebylo tak málo. Prozatím však prostě absolutně nerozšifrovatelná a neusledovatelná záležitost (což byl asi účel no, ale i já, největší milovník filmových podivností, kterého znám, mám v tomhle ohledu nějaké hranice...) ()

krvavamera

Dlouho jsem se dloubala v nose, jak nazvat tenhle film. Nakonec jsem skončila u "prázdné" škatulky umělecký film, který, jak kdysi moudře podotkl jeden můj spolužák, "vod pohledu pozná prostě každej". Největší klad vidím ve střihu a použité hudbě, řada scén sršela nevídaným nábojem a vtipem, ale to co bylo mezi tím mi semtam zabíjelo celý film. Taky jsem dlouho váhala mezi jednou a pěti (potažmo raději hned osmi hvězdičkami), pak jsem ale došla k závěru, že ohodnotit tenhle snímek je subjektivně nemožné, protože to moje hodnocení by se měnilo nejdýl každou hodinu. Že film takhle pracuje, to je super. V různou denní dobu na něj můžou vznikat různé názory. Ještě lepší než samotný film jsou, však, propagační materiály k němu! Budu se na něj muset podívat ještě tak pětkrát. A nebo taky nikdy- ()

ink flo

Hodně netypická gangsterka o jednom vymahači dluhů, kterej se potřebuje uklidit, tak se uklidí do divotvornýho bytu vyhořelé pop star (Mick Jagger) a jeho dvou milenek. Experimentální kamera, která ale není na úkor koukatelnosti a přehlednosti, celý je to solidně vychýlený a lysergický. ()

finn

S tímhle střihem na závěr festivalového dne, to se nedá. :) Zatím za tři, než bude příležitost ke druhé šanci. ()

JimiH

Film, který nejen vypráví o světě gangsterů a feťáků, ale také ve filmových prostředcích zohledňuje jejich zkreslený pohled na svět. ()

Mata

Velmi zajímavý film, ale nevím, jak bych ho vnímal a hodnotil nebýt úvodu pana Hendricha (letošní LFŠ). Co na něm považuju za skvělé je závěr, citace rebela bezpříčiny, nekonečné halucinace, kreace Micka Jaggera a hlavně nehezky nádhernou francouzku (Michèle Breton). ()

kim lowe

Chtělo by to vidět ještě jednou. Spoustu věcí mi uniklo. Dialogy byly rychlé, titulky malé. Mimochodem zženštilý Mick Jagger není zdaleka hlavním důvodem, proč si tento snímek pustit- ve filmu oslňuje hl. James Fox!! ()

cheta

tyhle šílený šedesátý na FF ve Varech vážně zazářily. Možná bych s hodnocením šla níž, kdybych to viděla jinde než v kině, ale.. skvělý psychedelický obraz beat generation a vším s tím souvisejícího. Jasně, na film možná trochu moc abstrakctních scén, ale tak nějak to tepe - je to dobrý, fakt jo! ()

slavikzbojni

Viem jedno- že 60 roky som neznášal a na tom nezmení nič ani film N. Roega so satanickým Mickom j Jaggerom. Je to odraz životnej úchylky od normálu, drogy, bezuzdný zvierací sex, skôr párenie ako ľudská láska a nakoniec aj vražda. Obrátene možno povedať že je to krivé- ale možno aj nie- britskej spoločnosti tých čias, keď mladí v beznádeji sa utiekali k drogám a zmyselným zážitkom, ktorým chýbal ľudský rozmer. Film mi mnohým pripomínal aj dnešok. Celkove- technicky sa západným filmom dá máločo vyčítať- ale obsah je skoro vždy iba na 2- ... ()