Reklama

Reklama

Tarzan – k pramenům legendy

(TV film)
  • Francie Tarzan, aux sources du mythe (více)

Obsahy(1)

Muže, kterého vychovala džungle, ztvárnili herci atletické postavy a atraktivního vzhledu. Když v říjnu roku 1912 vyšlo speciální číslo časopisu All-Story věnované příběhu osiřelého dítěte, kterého vychovala zvířata v džungli, asi nikdo neměl ponětí, že i za sto let bude jméno hrdiny, Tarzana, znát celý svět. Americký spisovatel Edgar Rice Burroughs přitom v džungli nikdy nebyl, podobně jako například Karel May se nikdy nepodíval do Ameriky. Přesto se osudy Tarzana v průběhu času staly předlohou pro komiksy, divadelní hry, televizní seriály a samozřejmě si jich nemohli nevšimnout filmaři. Tarzan je po Drákulovi druhou nejčastěji filmovanou postavou. Mezi nejznámější představitele ztepilého romantika patřili Johnny Weissmüller, Lex Barker (ano, představitel nám dobře známého Old Shatterhanda) a Christopher Lambert. Dokument Tarzan – k pramenům legendy se věnuje nejen filmovému a televiznímu zpracování, ale také společensko-politickým souvislostem vzniku literární předlohy. (Česká televize)

(více)

Recenze (11)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Famózní dokument o románech E. R. Burroughse (kterých bylo celkem 24 a hned při prvním vydání roku 1912 se z první knihy stala senzace), potažmo následně psaných komixech, podle kterých později vzniklo tolik filmových adaptací. Mimo jiné se dozvíte, že Tarzan je hned po Drákulovi druhou nejčastěji filmovanou románovou postavou. Je tu spousta informací, jak Burroughs své romány psal. Že nikdy nebyl v Africe, pouze se inspiroval cestopisy, jinými knihami, především Knihou džunglí. A také to, že si okamžitě nechal posvětit značku Tarzan kvůli obchodním účelům. Celý dokument je provázen ukázkami ze spousty filmů, především z těch starých z 20. a 30. let. Filmům s Lexem Barkerem a podle mne nejlepšímu Tarzanovi s Christopherem Lambertem se tolik dokument už nevěnuje. To vše je zanalyzováno literárními vědci a historiky, kteří projednávají také cenzuru spojenou s erotikou Tarzana a Jane u starých filmových adaptací. Je to velice propracovaný a kvalitní dokument. [31. hodnocení, 7. komentář, 76%] ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Zaujímavá téma i zaujímavé spracovanie. Fajn, že sa zaoberali nielen knihou, ale aj komixami a staršími filmami. Niektoré fakty ma celkom prekvapili. Na druhej strane bola tak pretláčaná erotika, pritom som ju nikdy z filmov necítil. Tiež sa mohli viac venovať ďalším predstaviteľom Tarzanov, nielen Weismullerovi a Lambertovi, ktorý dostal suverénne najviac priestoru. ()

Reklama

mira007 

všechny recenze uživatele

Tarzan - po Drákulovi druhá nejčastěji filmovaná postava, rozebraná ve francouzském dokumentu. Nejvíce mne zaujalo, jak moc ta postava byla v čase cenzurovaná nejen kvůli předpokládané "erotice" ( Tarzan and his mate (1934) se ukázala komplet nahá Maureen OSullivan jako jedna z prvních hereček v historii - posléze cenzory vymazáno ) ale i kvůli nevázanému způsobu života a protože nebyl s Jane ženatý tak se jim děcko nenarodilo, ale spadlo z nebe. tento dokument má hodně perliček, třeba jako že první Tarzan se točil v Africe až v padesátých letech, nebo že v americkém seriálu Tarzan bojuje doopravdy s tygrem s holýma rukama atd., jenže jako celek tento dokument sráží to, že není moc chronologicky přehledný , záběry se opakují a mluvící hlavy plkají zbytečnosti. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Tarzan ako vymyslená postava si prešiel za storočie veľkým vývojom podľa práve aktuálnych spoločenských konvencií. Od živočíšneho erotického iskrenia s partnerkou Jane, cez odstránenie erotiky, cenzúru, úplné vymazanie Jane, až po natáčanie bez zvierat v roku 2016, čo je podľa mňa jedným z najväčších filmových nepodarkov vôbec. Dokument má pár zaujímavých momentov, hlavne ukážky z filmov, ale asi z polovice sú to prázdne reči odborníkov na všetko. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama