Frigo na mašině

• USA The General (více)

sator

Film stál na svou dobu neuvěřitelných 750 tisíc dolarů, z toho scéna padající lokomotivy 42 tisíc.Byla to nejdražší scéna v éře němého filmu... ()

Reverse01

Film ktorý má čo ponúknuť. Ikonické scény hlavného protagonistu sú nápadité a na svoju dobu geniálne spracované, predsa len taký pád vlaku je aj v dnešnej dobe veľká vec- tak si to predstavte v časoch blížiacej sa hospodárskej krízy v ére nemého filmu. Príbeh je ľahko pochopiteľný, s dokonalým vizuálnym vyjadrovaním slova, kde najviac vyniká absurdný humor Keatona 100% ()

Hafran

Filmařsky dokonalé dílko, které je však postavené na akci a ta dle mého silně zastarala. Frigo je výborný, ale není to nadčasová postava z éry němého filmu, narozdil od Chaplina. ()

LeoH

Československá televize se svým pořadem Komik a jeho svět mi kdysi úspěšně způsobila přesvědčení, že němá groteska je série krátkých lehce zmatených scének, ve kterých nejde o nic víc než o dortové bitvy, kaskadérské kousky, o to, kdo koho kam nakopne a čím ho poleje. Strašlivě mě to jako kluka nebavilo. Když jsem pak Friga na mašině viděl poprvé nerozstříhaného na cucky, nevycházel jsem z údivu, že je to film se vším všudy, s uceleným dějem, s napětím, s nonkonformním náhledem na svět (vůbec je legrace, kolik klasických filmů je točených z té politicky „špatné“ strany). — Hisaišiho muzika na DVD z LK je lahůdková – ač nově zkomponovaná, nedere se do popředí, nekouká na obrázky svrchu, slouží jim způsobem, kterým němému filmu dokáže obvykle sloužit jenom hudba složená v době vzniku. Klobouk dolů. — Po dnešní rodinné projekci musím zvednout čtyřhvězdičkové hodnocení na plný počet, především proto, že tenhle skoro stoletý stařeček dokázal celých osmdesát minut upřímně zajímat a bavit oba naše puberťáky, kteří si původně chtěli počtvrté nebo popáté zopáknout Casino Royal; nejsem si jistý, jestli by tohle zvládl kterýkoli jiný němý film. ()

VaHo

I přes rok natočení je to pořád koukatelné, a hodněkrát jsem se zasmál. Musím obdivovat kaskadérské kousky, člověk si až říká, jak to tehdy mohli natočit. ()

senor

Je tam tolik gagů, že se to napoprvé nedá zvládnout. Po tomhle filmu jsem litoval, že jsem nikdy neměl vláček. ()

Charlizee

Jedním slovem - výborné! Bavila jsem se, okouzlila mne preciznost, s jakou je snímek natočen... Největší zážitek mám ze scény, kdy důstojník propálí doutníkem ubrus na stole, pod kterým je Buster schován a z následného záběru na vzniknuvší díru s Busterovým okem, jímž potom protipohledem celou "vnější" situaci sledujeme... ()

capák

Roztomile nešikovný Buster Keaton ve skvělé komedii, které se dnes už bohužel netočí. Příběh je vcelku jednoduchý, ale sledovat, co zase Frigo svým pronásledovaným/pronásledovatelům provede příště, je zkrátka úžasné. Na svou dobu zde navíc najdeme výborně natočené akční (!) scény a skvělý původní klavírní doprovod, který do každé scény padne jako ulitý. Oproti Chaplinovým filmům méně groteskní, přesto však vynikající dobrodružná podívaná plná osobitého humoru typického pro němé filmy. ()

Mr.Bulanek

Akční, akrobatická a komická jízda, doslova. Ani mi nepřišlo, že se dívám na starý a němý film. Právem v top1000 filmů, které musíte vidět. ()

Helmutek

V životě bych nevěřil, že sto(!) let starej, němej film může bejt takhle zábavnej - a to ne tim grotesknim způsobem, kterej bych tak nějak nevzdělaně čekal, ale scénářem, akcí a efektama. Kolik do tohodle muselo zahučet peněz, to si ani nechci představovat - ale je to prostě vidět; ty scény působěj opravdově, protože opravdový jsou. Keatnovy kousky působěj uvěřitelně, protože je prostě fakt dělal (blázen - divim se, že už u první scény neumřel. Já bych umřel). Ten film mě fakt opravdovsky a upřímně bavil způsobem, kterej už jsem dlouho nezažil - a funguje to i po těch sto letech, aniž by člověk musel dělat nějaký kompromisy. Tohle je pro mě fakt objev roku. ()

Cushing

Film filmů, vydání ve Zlevněnkách r. 2007 krásné, převzaté z ciziny, tentokrát ovšem v nevšední kvalitě, s vynikajícím obrazem a nově zkomponovanou hudbou a superostrým/čistým zvukem. Ta hudba se k tomuto na jednu stranu hrdinskému, na druhou stranu grotesknímu, (anti)válečnému příběhu skvěle hodí a dokonce obstojí sama o sobě. Říkám si... filmy vůbec měly zůstat "němé" -- podkreslené pouze hudbou! Aspoň některé... ()

PavelR

Frigo na mašině není typická němá groteska plná gagů, ale plnohodnotný skvěle natočený film, plný kaskadérských kousků a podepřený scénářem, který má hlavu a patu. Mě se dostala do ruky verze se skvělou hudbou od Joe Hisaishi, takže zážitek byl ještě podtržen. ()

danoo

Svojím spôsobom jeden z najklasickejších amerických filmov. V súvislosti s ním sa častokrát vyzdvihujú prítomné historické reálie občianskej vojny, avšak Keatonova vojna je vojnou z grotesky a mohla by sa odohrávať kdekoľvek a kedykoľvek. ()

noriaki

Prý 18. nejlepší film všech dob a nejlepší komedie vůbec. No nevím. Frigo na mašině má spád, napětí, myšlenku a akci. Ale humoru je tam pomálu a ve výsledku spíš překáží. Kdyby Buster Keaton natočil dobrodružný film s odlehčujícími komediálními prvky, tak by mi udělal větší radost. Říká se, že jde o nejlepší komediální roli všech dob. Viděl jsem čtyři filmy s Charlie Chaplinem a ve všech byl nesrovnatelně lepší. Velice slabé čtyři hvězdičky. ()

anli

Jeden z nejlepších filmů němé éry s jedním z nejlepších herců němého filmu.Královna němých grotesek se vším všudy.Skvělý Keaton,skvělé nápady a skvělé gagy.Nezapomenutelné a nesmrtelné i po tolika letech.Samozřejmě největší zásluhu na tom má Buster Keaton a jeho kreace.Bez něho by tento film nebyl ničím zajímavý.Co se týče srovnávání s Chaplinem,tak toho se zdržím,protože to podle mě dost dobře nejde-oba byli výborní,ale každý byl jiný,protože byl každý svůj.Jasně nesmrtelných 100%. ()

bjjoba

excelentná sranda, ktorú si pamätam zo študentských cias. Výborná mimika tváre hlavného predstavitela, groteskný pohyb a mnoho zápletok, ktoré musí riešiť. ()

Kmotr76

Film mistrně snoubí komedii, válečný a romantický film. Kdyby se to odehrávalo jen na železnici, dávám plný počet hvězd. Buster Keaton opět dokazuje, jak dobrým režisérem, hercem a kaskadérem je. ()