Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (225)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Hmm, tak jo. Coby sci-fi obsahuje Spáč dobře rozvinutou zápletku, řadu povedených vychytávek v rámci vize budoucnosti i moc pěknou výtvarní stránku. Coby komedie pak nepostrádá nadhled, občas i přímo chytrý vtip a Diane Keatonovou. Ve výsledku mi to na 3 hvězdičky sice postačí, občas jsem se i trochu pobavil, oceňuji, že to rozvíjí ve vedlejších s nadhledem osobitá témata (klonování, roboty, uctívání vůdce a pod.), ale jinak jsem se s Woodym Allenem zase jednou příliš nesešel. Spojení futuristického sci-fi s groteskní komedií mi zde totiž vůbec nesedlo, Woodyho šaškovská kreace mě často spíše otravovala, než bavila, a humor zdejších groteskních scén mi občas připadal vhodný spíše do animované pohádky pro děti. Rozumím divákům, kteří jsou z tohoto filmu nadšeni, ale osobně mě jako celek moc nesedl. 55% ()

sud 

všechny recenze uživatele

Satira o budoucí vizi planety, parodie se znatelnými prvky němých grotesek. Samozřejmě o zábavu není nouze a o hlášky také ne ("Neběhají tu nějaká futuristická zvířata? Třeba krabi s hlavou sociálního pracovníka"). Také se ohromě povedli všichni ti roboti, orgasmostroje, klonovací stroje, nafukovací oblečky, postmoderní automobily, obří zelenina apod. Zváště scéna, kdy je Woody převlečen za robota je vynikající a opravdu vtipná. ()

Reklama

kareen 

všechny recenze uživatele

Scéna, kdy majitel nachytá Milese, jak mu krade obří ovoce, chvíli se spolu klouzají po veliké banánové slupce a pak ho náš hrdina praští do hlavy se zděšeným " já jsem ubil člověka jahodou ", je charakteristická pro celou komedii. Akční sekvence, které připomínají staré grotesky se tu střídají s allenovskými údernými popkulturními hláškami a je to občas velmi vtipné, protože pokoušet se začlenit newyorského neurotického intelektuála do spokojené futuristické společnosti se zdá být přímo nadlidským úkolem. Zvlášt', když dívka, kterou potkal se zrovna přidala na stranu povstalců... ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Woody v téhle komedii stvořil úchvatný svět budoucnosti. Svět nafukovacích skákacích obleků, přístroje na výrobu orgasmu, obrovských geneticky upravených kusů zeleniny (a obrovský banán samozřejmě volá po obrovském gagu se slupkou), pitomých robotích psů a spousty dalších komických věcí. Představuje budoucnost, která sice není tak hrozivá jako v dílech 1984 nebo My, ale zato je po čertech legrační. ,,Můj doktor mi říkal, že se po operaci dostanu domů za pět dní. Sekl se o 199 let." ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • Woody Allen konzultoval film se spisovatelem scifi (Ben Bova), zda jsou jeho futuristické vize proveditelné. (Kulmon)
  • V hudebním doprovodu hraje Woody Allen na klarinet. (formelin)
  • Hymna vzbouřenců je stejná jako ve Woodyho předchozím filmu Banáni (1971). (Kulmon)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama