Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

cross

Vlastně ani nevím, co mě na tomhle filmu tak zaujalo. Ze zečátku jsem byl tak trochu v šoku a ke konci jsem umíral depresí. Možná proto to byla tak úžasná podívaná. Je neuvěřitelné, že si do toho Kubrick troufnul před 30-ti roky jít, protože i dnes by většina režisérů zastrčila ocas mezi nohy a utekla někam do bezpečí... ()

ravenir

Poprvé jsem tento film nestrávil a vracel ho s rozporuplnými pocity, druhý pokud už byl mnohem lepší. Člověka pohltí scény plné násilí, ale po propuštění Alexe z vězení Vám ho přijde neskutečně líto. Až žije moloko! ()

ABCD Marta

Smíšené pocity dusící se ve mně tak, jako nikdy předtím, nutí moji mysl soustředit se na tento komentář píšící zatím o ničem, co by zajímavé bylo nebo zajímavé býti mohlo, protože mozek jest rozdělen na dvě poloviny, z nichž jedna říká, že film to byl dobrý, možná i nadprůměrný, s vynikajícím Malcolmem McDowellem, avšak ta druhá je názoru opačného, že film to byl sic zajímavý, ale neuvěřitelně přeceňovaný a nikterak impozantní a to, že je to kult, klasika či legenda je setsakramentsky jedno. No nevím, ke které se mám přiklonit. Snad bude nejlepší, když si z každé vezmu trochu... Anebo se probudím a udělím za plný počet. ()

ganz

Kde začít? U dokonalé muziky, skvělé převedení knihy na plátno, dokonalého výkonu Malcoma McDowella, scénáře, režie, kamery? O tomto filmu mohu říct jen to že je jednosuše dokonalý. Pro mě to nejlepší od Kubricka. ()

RumbleFish

Z průměrné knihy Kubrick udělal kultovní umělecké dílo. K výkonu McDowella a výtečné hudbě snad netřeba nic dodávat. ()

horacko

Pre mňa jedno z tých najlepších, čo Kubrick natočil. Začiatok filmu absolútne úžasný, trochu bláznivý, no v tomto prípade plus. V druhej polovici sa síce príbeh zmenil no svkostnosť filmu si film zanechal naďalej. ()

Ravi

"I'm dancing in the rain, ..." Na tuhle písničku už v životě nezapomenu. A s ní si vždycky připomenu i film, který díky svému násilí nedá člověku spát a díky Kubrickovi zároveň zanechá hlubokou rýhu v duši každého spořádanějšího diváka. Symbolika, přínos a podání mi berou dech dodnes, ale co mě položilo na lopatky? Kolik krásných zážitků mladému zhýralci může přinést brutalita. Jsem rád, že to vím. Tenhle film posunul hranice mojí představivosti. Brr ... 100% = 5/5 ()

mirec88

Tak toto nie, vážení. Samoúčelné brutálne násilie, znásilnenie, priveľa erotiky, to nie je pre mňa. Ak tento film má skryté posolstvo, tak ja som ho nenašiel, ani nechcel hľadať. Scéna s kvapkaním do očí bola strašná, bolo mi horšie ako pri niektorých hororoch. Ďakujem, ale toto neprosím. Hviezdičku dávam len za to, že tam bol občas humor, hlavne vo väzení, tam som sa dobre pobavil. Ale inak - hnus. Kubrick-nekubrick. ()

Koryntos

Film svojí kontroverzností předběhl dobu, ve které byl natočen, o hodně let. V době kdy většina režiséru točila jednu komedii za druhou, musel být tento film odvážným počinem. Skvělý herecký výkon Malcolma McDowella. ()

Taio

Ja vôbec neviem, čo k tomúto napísať. Pôsobilo to na mňa zdĺhavo a nepresvedčivo. Hudba, McDowell a mliečny bar držali film na úrovni: áno dokukám to ale znovu si to tak skoro nepustím. ()

Safrine

Přitažlivé, barevné, křiklavé a zvrhlé absurdní divadlo. Alex, jehož jedinými zájmy jsou násilí, sex a vážná hudba (nejlépe to vše dohromady), se ve své podstatě nijak neliší od ostatních. Je to jen kluk, který touží po svobodě, akorát se jeho představa o ní neslučuje s představou společnosti. Nejdříve se vám jeho amorální chování hnusí, jenže… dřív nebo později neodoláte. Vždyť přece za jeho úsměvem a modrýma očima /zvlášť za tím jedním s nalepovacími řasami/ se prostě nemůže skrývat nikdo jiný než váš skvělý "kamarádíček". ()

Guzo

Kdybych dopředu nevěděl, že film režíroval Kubrick a je obecně velmi kladně přijímán, asi bych to po deseti minutách vzdal, protože úvod mě absolutně nezaujal, spíš bych řekl, že odradil. Postupně si to pak režisér vyžehlil, zajímavý příběh a jeho velmi zvláštní zpracování zaujme hlavně osobitým stylem. Někomu holt sedne více, někomu méně.. ()

šerminator

Hodně temné, tajmené, depresivní, šílené, násilné ... nejvíce asi DIVNÉ a ZAJÍMAVÉ. Oproti knížce (kterou jsem nečetl) údajně slabé. Ne sice kdo ví jak dokonalnalý, ale rozhodně silný filmový zážitek. ()

Myrreczech

Velmi sadistický, perverzní a deprimující snímek, který se vám buď bude líbit, nebo ho budete nesnášet. Když pominu to, jak herci přehrávají (což dělají v každém Kubrickově filmu, ale není to úplně na škodu, do celkové atmosféry se to docela hodí), nemám absolutně co vytknout. Výborní herci, skvělá režie a fantastická hudba Ludviga van. Velmi silný zážitek. ()

vyfuk

Asi po první půlhodině jsem byl téměř přesvědčen že to asi vypnu. Příběh mě téměř nezaujal, spíše by se dalo říci, že mě odrazoval. Asi ve druhé půlce to začalo být docela zajímavé. Bylo mi Alexe líto, co si musel vytrpět a nyní musel jako hodný trpět dál. Část příběhu zahrnující Alexe jako bezmocného byla pro mne mnohem lákavější než ostatní. Nakonec jsem si řekl, že to není tak špatné, i když ten konec nás může odkazovat na mnoho závěrů... na konci filmu jsem se musel i smát. Ani nevím proč, prostě jsem se smál. ()

TheRoller

"Violence makes violence." Niet divu, že v tej dobe bol Kubrick nepochopený ako zo strany divákov, tak zo strany kritiky. Ono je to ťažké sústo aj v súčasnosti a to je tomu už vyše 40 rokov. Byť pomarančom bez práv na úkor ochrany spoločnosti alebo mať slobodu a možnosť ohrozovať ju? Je vyliečenie možné? Naozaj sa za každým činom musí skrývať účeľ "vyššej moci"? Otázky, ktoré Kubrick predostrel takou kontroverznou formou, až mi bolo zle od žalúdku zároveň s Alexom. Úžasná predloha uchopená tou najlepšou réžiou. Óčeň charóšij výkon málčika Malcolma McDowella si píšem hrubým písmom do kolónky "nezabudnuteľné". Hudba v kombinácii Singin' In The Rain & Ludwig van...Film, ktorý si zaslúži prívlastok míľnik. Film, ktorý v sebe skrýva oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá, nad ktorým sa treba zamyslieť a v ktorom JE čo objavovať. ()

Kurikmoon

Filmom bolo povedané veľa. A veľa sa toho i deje. Ale i napriek tomu, ma film vôbec neuchvátil. Sú i iné cesty ako sa dajú povedať veci, o ktorých pojednával film. Príjemnejšie.... ()

ghatos

Filosoficko-manýristický mix pracující se specifickým lidským zlým násilím. Zvláštní dílo, poměrně dost přeceněné. 73%. ()

Ementaler86

Naprosto unikátní dílo na kterém není ale vůbec nic pěkného. Alex a jeho banda grázlíků si užívají nějaké to ultranásilí, popíjení moloko a do toho všeho se nepřetržitě dementně pohihňává ten slizký úchylák Dim. Když to ale jednou fakt přepísknou, tak jde Alex bručet a jako bonus dostane velice nehumánní experimentální léčbu, která ho má zbavit jeho neduhů. Geniální vizuál podtržený hudbou mistra Ludwiga Vana. Pan Kubrick byl zkrátka hovaďák. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse