Mechanický pomeranč

• slovenský

Mechanický pomaranč

Krimi / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1971, 137 min

Knížku jsem jako správný pologramot přelouskal během dvou dekád a po přečtení veskrze nudné slátaniny jsem cítil povinnost shlédnout film a k Alexovi, který se choval obdobně jako každý průměrně zdegenerovaný romský pubescent, se již nikdy nevracet. Je pravdou, že jsem ve svém širokém okolí považován za autoritu a drsňáka gigantických rozměrů, co bez ostychu s výrazem terminátora vchází do Lidlu východem, na vlakáču si cvaká lístek až na poslední chvíli a Capri Sonne pije zásadně bez brčka, avšak navzdory tomu všemu musím poníženě uznat, že mě tento film dostal svoji formou do nečekané depresivní dimenze. Při sledování tohoto paranormálního díla jsem se cítil nepříjemněji víc, než když jsem si sám vyšetřoval prostatu kuchyňským mixérem, dělalo se mi fyzicky nevolno a chvílemi jsem měl pocit, že vyvrhnu do klína svoji sedmou večeři. Nejsem si úplně jist, z jakého důvodu jsem film vnímal natolik depresivně a upřímně doufám, že za to může ten opiátový vývar, co jsem vysrkal ke svačince. Brrr.(27.11.2013)

Tento film je vážně směsice něčeho skvělého, geniálního, ale i naprosto absurdního a abstraktního. Velmi zajímavé, ale trochu nudnější než jsem očekával. Příběh o hříchu, zapomněn, ve snahu o antinásilí, světě bez násilí a přeměně . V toho kým být mám, ale díky společnosti nejsem. Ta se to pak snaží změnit. Jsem chyba, která by se měla napravit. Příběh Alexe A jeho ultraviolence s hudbou Ludwiga van .... :) Silné kafe, ale Kubrick a nemít 5*? To nejde PS: od této doby si občas vzpomenu na písni Zpívání v dešti :)(18.6.2004)

70%. Rozpaky. To je můj pocit po shlédnutí. Z jedné strany excelující Malcom McDowell, supertéma a zajímavý způsob prezentace. Jen jak říkám, mám z toho divný pocit... ten zmiňovaný..tj.rozpačitý... Nějak jsem tomu nepřičichl a nepřišel na chuť, což neznamená, že Mechanický pomeranč je špatný film... jen je jiný...(22.10.2005)

Film kvůli kterému existuje kinematograf a který by měl být zařazen do fondu UNESCO jako kulturní dědictví světa aby bylo příštím generacím známo jméno STANLEY KUBRICK!(7.8.2003)

Vizuálně a morálně poutavý film, který vás donutí se zamyslet. Pokud tedy nejste útlocitnější povahy, to totiž možná skončíte s žaludkem v krku. Mně osobně to až tak hnusné nepřišlo, a tak se můžu uctivě sklonit před nechutnou zhýralostí Malcolma McDowella, před kterým by zbledl závistí i onen příslovečný obraz Doriana Graye, před panem Kubrickem, který opět vypustil do světa pěkně kontroverzní kus, a před (tehdy ještě) Walterem Carlosem, jehož elektronické předělávky "Ludwiga Van" skutečně nemají obdoby. Bravo, bravo.(9.12.2005)

• - Ve Velké Británii bylo mezi lety 1973-2000 zakázáno promítání filmu. Zákaz byl ukončen až rok po Kubrickově smrti. (GreatestFan)

• - V roce 2009 vydala kapela Sepultura koncepční album s názvem A-Lex, které vychází z knižní předlohy "Mechanický pomeranč" od Anthonyho Burgesse. Je tematicky rozdělené do pěti částí a skladba "Ludwig Van" je založená na Beethovenově Deváté symfonii. (Seabeast)

• - Jedno z témat filmu je rozpuštěná monarchie, přesto se vězení jmenuje ''HM prison Parkmoor''. HM je kratka pro ''Her/His Majesty'', v překladu "Její/jeho veličenstvo". (GreatestFan)