Mechanický pomeranč

• slovenský

Mechanický pomaranč

Krimi / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1971, 137 min

Nejsem vůbec žádný zarytý příznivce Kubrika, ovšem "Mechanický pomeranč" je dle mého názoru jeden z nejlepších filmů v dějinách vůbec... Již samotné zařazení do žánru je v podstatě nemožné: sci-fi? parodie? komedie? horror? explotation? drama? krimi? ... v podsatě jakékoliv filmové zaměření je do filmu velmi důvtipně zasazeno a naprosto plynule přechází jedno v druhé ... Tohle je skutečné umělecké dílo. Vizuální a herecký koncert... Pocit z filmu je naprosto neopakovatelný a hlavně neznám film, který by tomuto byl třeba jen trochu podobný a mohl mu konkurovat ... Je to film, do kterého jsem se jednoznačně na první pohled zamiloval a bude to láska na celý život ... Nenajdu jedinou chybičku, tohle se prostě musí vidět a prožít ...(7.12.2007)

Oscar 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Střih, Scénář - A(23.2.2004)

Rozporuplné pocity z toho mám. Kubrick má lepší zářezy.(8.8.2009)

Knihu som (bohužiaľ) zatiaľ nečítal, ale Kubricka obdivujem a hoci som si Malcolma McDowella dlhý čas nevšímal, po pozretí MECHANICKÉHO POMARANČA sa pre mňa stal hereckým géniom, ktorý si zaslúži postaviť sochu za tú nechutne dokonalú scénu s „okom“, ku ktorej ho šialený perfekcionista Kubrick prinútil (vôbec, ich vzťah bol zvláštny, pohyboval sa niekde medzi láskou, opovrhnutím, obdivom a nenávisťou, obrovská škoda, že sa stretli len raz) a ktorú mal neskôr odvahu citovať len Steven Spielberg v MINORITY REPORT (ale to nebolo ono, u Kubricka to bolo naozaj, u Toma Cruisea predsa len o čosi menej). Úchvatná atmosféra, nákazlivý „jazyk“ (keď budete počuť, pochopíte), skvelé scény, tento film má NIEČO, čo vám zostane v hlave. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/155909/Mechanicky-pomaranc-100.html(3.12.2006)

Musím se přiznat, že tenhle film byl na mě snad až moc složitý a těžce stravitelný. Malcolm McDowell sice předvádí hereckou exhibici, ale stejně je to mírně řečeno zvláštně natočené. Jinak Kubricka velmi uznávám a jeho filmy řadím mezi absolutní světovou špičku, ovšem tohle mě poněkud minulo.(6.6.2003)

• - Když je Alex (Malcolm McDowell) v nemocnici, vypadá to, že má na sobě plavky, a ne obvaz. (GreatestFan)

• - Jména droogů Alexander (Malcolm McDowell), Peter (Michael Tarn), a Dim (Warren Clarke), což by měla být zkratka Dimitrij, byla jména tří ruských carů z let 1462 až 1917 a Gyorgi (Georgie) byl jejich patronem. (GreatestFan)

• - Hlavní postava označuje svůj pohlavní úd Gulliver, což je zajímavé označení, které má původ v knize Jonathana Swifta "Gulliverovy cesty". V této knize je jednou hlavní postava ve světě obrů liliputem a ve světě liliputů zase obrem. Stejně je to i právě s jeho Gulliverem. (P. J. D.)