Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Doudis19

Působivá klasika, která však trpí rušivě zastaralou formou a možná trošku s tím spojenou neaktuálností. Proto se nejedná o dnes až tak pobuřující dílo, ačkoli zvěsti o nepříjemnosti Mechanického pomeranče z něho učinili hotové tabu všech etických norem a morálních představ. ()

Estrellita

Čekala jsem víc. Mnohem. Byla to trochu nuda... První část filmu je ztráta času, kde akorát někdo někoho mlátí na x různých způsobů. Kvůli tomu se nemusím koukat na film, stačí se projít Prahou. S příchodem do vězení mě film začal doopravdy bavit, bohužel ale konec byl extrémně slabý a pocit z té super střední části absolutně vyprchal. Co zůstalo byl požitek z dokonalého Beethovena (skvělé podbarvení filmu) a chytlavá písnička Singing in the Rain, která se mi moc líbí a nikdy ji nezapomenu. 70% ()

LeoH

Úvaha o kořenech morálky podnětná, politické přesahy nepřesvědčivé. Ulítlá forma ano, pokud směřuje k vnitřnímu znejistění diváka (je mi z těch násilných eskapád špatně a chci, aby přestaly, nebo se bavím jejich bizarností a chci se bavit ještě? Co jsem za člověka?); ne, pokud přestřeluje do neústrojného kašpárkování (nejvíc scéna s ministrem coby chůvou). ()

Motinski

Jeden z najprepnutejšich filmov aké som kedy videl. Film ktorému je miestami ťažké prísť na chuť a miestami zase ťažké od neho odtrhnúť oči. Kubrick je detailista a ukázal to aj tu. Uhly kamery a dizajn jednotlivých scén sú bezchybné a niečo čo sa málokedy takto podarí. Prvá tretina je rock'n'roll násilia čo vo mne vytvoril také antipatie k hlavnej postave že som sa neskôr cítil až zle keď mi ju začalo byť trochu ľúto. A to sa mi na filme páčilo najviac, že dokázal vytvoriť intenzívne pocity ako máločo. Bohužiaľ, aj teraz sme sa nezaobišli bez toho čo na Kubrickovi nemám rád. Rozvláčnosť. Odkedy sa dej presunie do väzenia, postupne nastáva spomaľovanie a ku koncu už som miestami rozmýšľal nad inými vecami. Dosť mi aj liezlo na nervy ako vedľajšie postavy prehrávajú. Grimasami, zbytočným kričaním aj tým ako pôsobia. Jediný komu som to zožral aj s navijakom bol Malcolm McDowell. Ten si zobral väčšinu scén pre seba a predviedol živelný no zároveň uveriteľný výkon. Mechanický Pomaranč je zvláštny, objektívne ale kvality má. Ajkeď mi nesadol až tak ako ostatným, po Shiningu a Zabíjani ide len o tretí Kubrickov film ktorý viem za veľa veci vychvalit, odporučiť a som si istý že si ho v budúcnosti ešte pustím znovu.. Má v sebe posolstvo, geniálnu hudbu, ikonické pasáže a hlavný herecký výkon. Neviem sa ale zbaviť pocitu že chvíľu sa hýbe na hranici geniality a hneď nato na hranici absurdnej tupoty. ()

Sokkk_y

Nechutné, zvrhlé, ničemné, násilné, vulgární. Na druhou stranu dojemné, nápravné, výchovné, šokující, dokonalé. Je to vůbec normální? Já myslím že ne, a proto by měli tenhle snímek zařadit mezi světové kulturní unikáty, protože nikdo nikdy už něco takového nenatočí. ()

JimmyII

Brutální a groteskní sonda do světa násilí jako zábavy, do hudby Ludwiga Van, do systému převýchovy, do čehokoliv vás napadne. Poprvé jsem viděl ve dvanácti, což mě zničilo. Od té doby pouštím pravidelně a pokaždé nenacházím slov... Několik z nej filmových momentů vůbec pochází z tohohle filmu. ()

farmnf

Geniální Kubrickovo dílo nesoucí poselství: Budeš-li pořádná svině tak na to dojedeš a možná i mezi svejma. Nebo v týhle ujetý společnosti ve výsledku taky ne. Těžko říct co se na tomto filmu víc povedlo. Hudba, kamera, výkon MCdowella? Vyzdvihnul bych několik scén -bočáků, které mě nejvíc dostali. Nástup do vězení, buzeranti ve vězeňském kostele, brilantní monolog kurátora v Alexově bytěa potom ve vyšetřovačce, bitka v opuštěným kasínu, vražda majitelky farmy...Škoda, že ten Stanley je už v penále a nic nenatočí. Mě se od něj líbilo snad úplně všechno. ()

Leni-cka

Šokující, extravagantní a překvapivé. Stejně tak vynikající, kubrick - můj oblíbený - opětně geniální dílo a McDowell se předvádí seč může. Kvalitní film, leč může být pro někoho těžce stravitelný. ()

KanjiVital

Musím říct, že do doby než jsem shlédl tento film, tak jsem nic tak násilného a kontroverzního v životě neviděl a myslím si že už ani neuvidím. V tomto filmu se nachází hned několik scén, které se mi vryly nenávratně do paměti, hlavně asi ta v kině s výplachem násilí a ta jak se Alex objeví v bytě spisovatele, kterému s jeho partou přátel na začátku znásilnili ženu. Moc se mi líbil anglický dialekt, kterým Alex mluvil a bez kterého si tento výborný film nedokážu představit. Kubrick si opravdu dokonale pohrál s tématem lidské morálky. Podle mě Mistrovo nejlepší dílo. ()

ivan_drago

Šokující, pod kůži lezoucí, geniálně jednoduchý, matoucí, nezapomenutelný, brutální, ideologicky vyhraněný, nespravedlivý, absolutní a ještě spousta adjektiv by mě napadla při vzpomínce na tento film (musím si ho zase pustit). Opus o vyšinutosti jak našich milých výtržníků a znásilňovačů, tak i systému, který je má potrestat. Scény z nápravného zařízení patří k tomu nejsilnějšímu, co jde ve filmu vidět. Nesmrtelná klasika a asi nejgeniálnější Kubrickův film. ()

black.mao

Bezpochyby nejlepší a nejznámější film Stanley Kubricka, co jsem dosud viděl. Sociologická studie zabalená do naprosto jedinečných obrazů. Otázka viny a neviny, zodpovědnosti za své chování. Naivní revolta proti systému, stejně bezduchá a brutální jako systém sám. Náprava našeho hrdiny vede cestou pochybného experimentu ambiciózního vědce. Bezskrupulózní politik (skutečně záporná postava, byť jeho chování je naprosto bezchybné) a hrdina využívající příležitostí, které mu tyto osoby nabízí. Malcolm McDowell zde výborně zahrál sociopata Alexe milujícího Beethowena a kterého nakonec můžete mít rádi i vy, jak Beethowena tak i Alexe. ()

LadyPupu

Partička výrostků, kterou bych nechtěla potkat. Surové, brutální, psychedelické, naturalistické dílo, po jehož shlédnutí jsem byla v šoku. A jsem pokaždé, když ten film vidím. Je totiž návykový - jako moloko... ()

KRYSIOPICE

Byl by to ještě lepší film jen kdyby se tady Kubrick nevyžival v těch nechutnostech. Jeho filmy byly vždy nadčasové a dokonalé i v těch nejmenších detailech. Tak proboha proč tady jsou tak odporné kulisy a kostýmy. ()

BROKEN_

Nejkontroverznější dílo Stanleyho Kubricka, jímž proti sobě poštval celou Británii. Kdyby tenhle film natočil někdo jiný, šlo by o béčkovou podívanou, na kterou by si nikdo nikdy nevzpomněl, ale diky Kubrickovi tady máme kultovní snímek, který nemá v daném žánru konkurenci. A teď mluvím o filmech pojednávající o násilí. Opravdu klobouk dolů před hercem Malcolm McDowellem, který je v roli Alexe neskutečný, až mi z něho ze začátku běhal mráz po zádech. Kubrick má opět úžasně vystavěný scény, které v dnešní době nikdo nenapodobí, ale co nejvíce obdivuji na něm je, že si jede svoje. Nesnaží se zpřijemnit podívanou pro diváka, ne, Kubrick je náročný režisér, kterému jsem si cestu našel hned. No, v čem film exceluje není jenom vyobrazení násilí, ale v tom, jak chytrým filmem je. Všechno co se Alexovi stane, se mu pak vrátí, a to více jsem byl přikován k sedačce, a netrpělivě očekával s čím Kubrick přijde. A pouze v jedné věci mě film zklamal, a to posledních 10 minut filmu. Tam jsem spíše chtěl něco jiného, i tak házím plný počet, zkrátka další geniální Stanley Kubrick, který mě baví a baví. Film který nás má otrávit, znechutit. Film o kterém je potřeba se zamyslet. A právě proto jde o výjimečný snímek, na který nelze zapomenout i v dnešní době. PALEC NAHORU. ()

Ryuuhei

Dlouhé týdny jsem se odhodlával na tento film kouknout. Nechal jsem se vyděsit nálepkou „exploitation“ a údajnou přemírou násilí. Děláte si ze mě srandu? Ve filmech jsem viděl už mnohem, mnohem větší ohavnosti, co se objevilo zde byl jen čajíček, který toho navíc ani tolik neukázal, kromě několika obnažených ženských těl. Plně a bez jakýchkoliv nepříjemných pocitů jsem se tak mohl soustředit na děj, který byl podán dost podivným, řekl bych až divadelním stylem. Jestli je toto Kubrickův ráz, který uvidím i v jeho dalších filmech (Mechanický pomeranč je má prvotina od autora), nadšený nebudu. Ale jinak mohu s klidem říct, že mě příběh zaujal - ten úhlavní zmetek mi nakonec tak přirostl k srdci, že mi ho později bylo upřímně líto. Škoda zhruba poslední půlhodiny, která se už příliš táhla a nastavovala další a další možné konce, kdy by mi vůbec nevadil ten se seskokem z okna. I tak jsem se snímkem celkově spokojen, určitě se cítím kulturně obohacen a byť to není úplně můj styl, bavil jsem se dobře. ()

Lachtaan

Kultovní veledílo, které bych mimo všechny filmové fajnšmekry, promítal hlavně těm, co jsou stále přesvědčeni, že jakékoli problémy lze řešit formou násilí. První půlka o něco působivější, pokud vás ale tak vtáhne jako mě, budete jak na trní, jak to celé může skončit. [viděno na HBO Max 12.3.2022] ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse