Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiální text distributora)

Marcecek

Film, ktorý mi v mnohom pripomína český majstrštyk Vyšší princip. Kubrick tu už naplno ukázal svoj obrovský režisérsky talent. Krutý, chladný, ale vo veľkej miere realistický obraz zbytočnosti vojny. A je úplne jedno, či sa jedná o prvú, druhú alebo tretiu svetovú vojnu, pretože válka sa nemení. Bravúrne režisérsky zmáknuté, na čele s veľkým sympaťákom, charizmatickým a presvedčivým Kirkom Douglasom, ktorý sa snaží zachrániť svojich mužov pred nespravodlivosťou a vie sa postaviť skorumpovanym autoritám a naopak nechutnými generálmi, ktorým by som najradšej dal cez hubu. Na svoju dobu nadčasový snímok.5* ()

Kritickej

8/10 Krásně to vypadá, má to jednoduchý, ale hodně poctivě odvyprávěný příběh. Jako bonus jednoznačná morální žaloba války a lidí, kteří ji řídí. Co chtít víc? ()

lobsang

Stezky slávy jsou skvelou ukazkou necitelne vojenske masinerie, kde zivot jednotlivce ma mensi cenu, nez centimetr ctverecni dobyteho uzemi. Kirk Douglas jako plukovnik Dax podava vynikajici vykon, Kubrick uz v teto dobe je az perverzne detailni v psychologii a az prilis chladny ve sve odtazitosti ke svym hrdinum. Nicmene vynikajici film, kteremu do peti hvezdicek chybi jen velmi malo. ()

iamblichos

Pribeh o nezmyselnosti vojny, o marnom volani po spravodlivosti a co len stipke rozumu a ludkosti, pribeh o generaloch, iducich cez mrtvoly za osobnymi ambiciami. ()

P/\/EL

skvělej protiválečnej snímek.....takle si přesně představuju tu 1. světovou, šílené vůdce(velení), co nesmyslně(bezohledně) posílaj všechny na smrt....1. světová - válka, co neměla smysl....velké naivní nadšení národů a záhy velké vystřízlivění...... ()

ShakiraS

První světová válka. Zákopová válka. Vynikající výkon Kirka Douglase. Příběh vypráví o francouzské armádě, která bojuje proti neměckému vojsku. Po neúspěšném pokusu o dobytí německé linie vyberou vysocí důstojníci 3 vojáky, kteří zaplatí svým životem za zbabělost na frontě. Snímek ukazuje proces odsouzení těchto vojáku, kteří ani nemají možnost se důstojně obhájit. Já osobně jsem nevěděla, jak to nakonec dopadne a musím říct, že konec mě velice překvapil. ()

creTin

Patos to trochu sráží do kolen, ale tady asi v rámci vykreslení černobílého konfliktu nešlo jinak. Naštěstí se dokáže zvednout a žádný rozkaz s tím nic nedokáže udělat. Ale moc povedená atmosféra, hned jedna z prvních scén prolnutí těch nahoře a dole je památná. ()

Lazy87

Kirk Dougles jako bojovník za práva a čest proti vyšším hodnostem. Kubrick měl asi zálibu ve válečných filmech, ale tento film byl oproti dr. Strangelove jednodušší a lépe stravitelný. Proto mu asi nedám přednost. ()

billcarson

Kubrick ve vrcholné formě, ocenil bych sice delší sekvenci v zákopech, ale i přesto jeden z nejpůsobivějších filmů o světové válce co znám. Skvělý Douglas a Macready jako největší hajzl a zbabělec. Výborná kamera a dobrá volba černobílého filmu. ()

Monco

Po Na západní frontě klid můj druhý nejoblíbenější film o 1.světové válce. Mistr Kubrick v jeho začátcích. Škoda žádného ocenění. Tento film by si zasloužil aspoň nějakou tu oscarovou nominaci. ()

Amberjack

Uff. Vrásky z čela mi zmizely, až když se na scéně objevil německý slavíček v sukních. Příležitost k sarkasmu, jízlivostem a znesvěcování díla jsem tentokrát nedostal. Sdělení vybroušené jako křišťál. ()

JARDAHONDA

"Z bezpečí malebného venkovského sídla za frontovou linií vydávají francouzští generálové rozkaz, který míří k plukovníkovi Daxovi (Kirk Douglas) : dobýt německé pozice za každou cenu. Očividně sebevražedná mise končí předpokládaným nezdarem. Generálové, kteří se snaží zakrýt svou chybu, nařizují zatknout tři nevinné vojáky a obvińují je zbabělosti. Jejich obhajoby se ujímá samotný Dax, který je v civilním životě právník. Brzy si však uvědomuje, že pokud se mu nepodaří prokázat přímou vinu generálů, jeho klienty zachrání před popravčí četou jen zázrak." Působivé mistrovské dílo od světově uznávaného režiséra Stanleyho Kubricka a scénáristů Caldera Willinghama a Jima Thompsona. Závěr = 100% ()

cRocco9

Film, který nastartoval Kubrickovu hvězdnou kariéru. Stejně jako jeho ostatní raná díla prokazuje známky příklonu k lidské stránce věci, což se s Dr. Divnoláskou definitivně zvrhlo. ()

vampvegetar

zákopová psychologická sonda do mysle dôstojníkov, vodcov, vojakov a všetko miešané v krvavej zmesi bahna a nespravodlivého súdu, fikcia o ľudskej odvahe, zbabelosti a ich zámene závisiacej od tých, ktorí o tom rozhodujú, jeden z najlepších ( možno i najreálnejších ) filmov z 1. svetovej, čo som videl ()

Vedjat

Idealisté posouvají svět dopředu a realisté mu vládnou. Tolik zasvěcených, pochvalných a odsuzujících komentářů k filmu. Jsme tu všichni humanisté. Poučili jsme se? Plukovník idealista ve filmu prohlašuje, že je součástí lidské rasy, ve snaze zachránit 3 lidské životy. Generál realista se mu snaží vysvětlit, že je to jen bezvýznamná oběť na oltář mašinerie (a navíc to podpoří morálku). Plukovník Dax jedná tak, jak musí. Generál Broulard dělá jen to, co může. Pokud někdo příliš vybočí, jako Generál Mireaua rozkazem dělostřelecké střelby do vlastních řad, je odvolán a dostane trafiku. Film je výjimečný tím, že proniká hluboko… až k dřeni. Tu hrůzu cítíme přímo před sebou. „Vlastenectví je poslední útočiště darebáka“. Na to si vzpomenu, až půjdu zakrátko k volbám. ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (více)