Stezky slávy

• slovenský

Cesty slávy

Drama / Válečný

USA, 1957, 87 min

Úchvatné a naprosto pohlcující. Je opět vidět, že Kubrick se na režisérském postu prostě nikdy neztratil, a natáčel tak perfektní a dechberoucí snímky, že jsou minimálně stejně atraktivní i po padesáti letech. Tomuto filmu se mimojiné daří na diváka přenést beznaděj, kterou všichni jeho hrdinové nejen na bojišti, ale i v soudní síni prožívají. A je smutné, že s něčím hodně podobným byrokracii se lze setkat i zde, na válečném poli a ve válce samotné. Kirk Douglas (ta podoba s jeho synem Michaelem je neskutečná) se velice snaží jak po herecké stránce, tak jako jeho postava plukovníka Daxe. Neměl jsem ani na minutu nejmenší problém vžít se plně do děje, užívat si parádní černobílou atmosféru (osvícení mrtvol na bojišti světlicí je jeden z nejlepších záběrů) a být tam s nimi. Za zmínku také určitě stojí akční scéna útoku na Anthill, která si v ničem nezadá s bitvou na Pellenorských polích. Jiné přirovnání mne vážně nenapadá, protože ve Stezkách slávy je tento filmový moment tak zručně podaný, že mi to opravdu připomělo ty nejúchvatnější bitvy v dějinách světové filmografie - a k nim ty z Pána prstenů rozhodně patří. I tak je ale toto Kubrickovo dílo hlavně nervydrásajícím dramatickým snímkem, a to jedním z nejlepších v souvislosti s první světovou válkou. Máucta.(7.10.2009)

Komorní protiválečná rozprávka točící se kolem zákopů jedné 'zazděné' linie 1. s.v., předem odepsaného útoku a následného polního soudu. Disponuje minimem akce (to samozřejmě za mínus neberu) a přemírou moralizačního podtónu, o lidské špíně a pokrytectví v pomyslném honu za vysší hodností. Bohužel, válka je válka a rozkaz je rozkaz, nic není černobílé. Osobně si této klasiky moc vysoko necením, příliš očividná snaha o srdceryvnost a pocit příkoří u mě vyšla naprázdno. Přišel jsem si mírně 'spravedlnostně' vydírán. Nicméně stále to není nezajímavý Kubrick, zvláště když do hlavní role obsadí charismatického Kirka Douglase. 7/10.(1.8.2010)

Od Kubricka snad ani neexistuje špatný film, takže ani Stezky slávy diváka nezklamou. Pěkný obraz antimilitarismu s příjemným hudebním doprovodem a sympatickým Douglasem v hlavní roli.(15.7.2012)

Ne moc znamy film legendarniho Kubricka, paradoxne ale jeden z jeho nejlepsich. Kirk D. zde dokazuje, ze je vyjimecny herec a kvalitni pribeh dela z Paths of Glory vyjimecny protivalecny snimek.(28.11.2003)

Je skoro až neuvěřitelné, jak z poměrně obyčejného námětu dokázal Kubrick vytvořit po téměř všech stránkách geniální dílo s jasným, realistickým a bojím se to říct, pravděpodobným rozřešením a přesně takovým, v jaký jsem celou dobu doufal. Ale zatímco v The Killing byly poslední vteřiny napěchovány nepopsatelným pocitem beznaděje (či pro někoho radostí) v opojném nápisu "The End". Poslední minuty ve Stezkách slávy jsou poznamenány spíše uvolňováním atmosféry, což se sice dá brát jak negativně, tak i positivně, z mého úhlu pohledu jde však o politování hodnou ztrátu napětí a výborného dojmu z celého díla.(26.3.2006)