Arizona Dream

• slovenský

Arizonský sen

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1992, 141 min

Na tomto filmu mě zaujala více jeho forma, než jeho obsah, na jednu stranu jsem filmem fascinovaná, ale na druhou jsem se stále nemohla do filmu úplně položit. Hodně se zde střídají nálady, chvíli se divák směje a vzápětí utírá slzy. I několik dnů po zhlédnutí nemůžu film úplně vyhnat z hlavy, rozhodně na tom něco je a každý si z filmu může něco odnést. Velká poklona především za scénu v bouřce, při které mi stály všechny chlupy na těle. Už jen díky této scény si budu muset vyhledat další filmy režiséra Kusturica.(30.8.2012)

Ako zabaviť inuitské dieťa, keď si chce Inuita s Inuitkou intímne pohrkútať v ľadovom iglú? Nafúknuť mu z čreva balón a poslať ho do studenej Arktídy so slovami : "Utekaj sa hrať vonku!" .... Kusturicova uletená snímka s mladým Deppom v prostredí so švihnutými priateľmi, známymi a ženami. Prvé skúsenosti so živočíšnymi devami a pošahaným priateľom. Ešteže tam v diaľave bolo počuť sem a tam Bregovićove plechové nástroje ... 3***(17.7.2012)

Súhlasím s názorom, že film po dvoch tretinách stráca rytmus a začína trošíčku nudiť. Mne sa zdala navyše aj záverečná scéna. O splnení amerických snov optikou balkánskeho režiséra. O dospievaní a konfrontácii matky s dcérou. Pobavili vystúpenia začínajúceho herca parafrázujúce scénky zo slávnych filmov Zúriaci býk a Na sever severozápadnou linkou. Zaujala Bregovičova hudba, najmä ústredný motív bol veľmi silný a hodiaci sa k práve prebiehajúcemu deju. Množstvo symbolov nevadilo, veď celý film bol o snoch, túžbach – takže tie podobenstvá tam akosi prirodzene patrili. Prekážalo mi len spomenuté naťahovanie dĺžky poslednej tretiny filmu a záverečná scéna. 70%(5.9.2004)

Můj další Kusturica, tentokrát v amerických reáliích. Není to tak bláznivé jako Černá kočka, bílý kocour, přesto se pár pamětihodných momentů najde. Pro mě je to v první řadě hudba Gorana Bregoviče, a třeba výstupy Grace s tahací harmonikou a cigárem v puse jsou pro mě sexy a nezapomenutelné, stejně jako její sebevražedné pokusy s punčocháči nebo přetahování o ubrus. Účast Johnyho Deppa, který ve třiceti vypadal stále jako chlapeček, pak byla třešničkou na dortu. Ten spolu s Faye Dunaway upekli pro všechny, kteří věří na sny. Vždyť létat je tak snadné...(30.6.2010)

Příběh o létajících rybách, prodávání Cadillaců, sebevraždách a Eskymácích. Pohádka pro dospělé, kteří kdesi uvnitř nepřestali být dětmi.(15.11.2005)

• - V alternativním závěru se Axel (Johnny Depp) a Millie (Pavlína Pořízková) vezmou. (Tygrys)

• - Snímek vznikal v Douglasu (Arizona), White Mountain (Aljaška) a v New Yorku. (Tygrys)

• - Natočen byl již roku 1991, ale do kin se dostal až o dva roky později. (Tereza666)