Arizona Dream

Arizonský sen

Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Drama

USA / Francie, 1992, 141 min

• cheyene

Po stránce hudební nemám co vytknout. Herecké výkony skvělé, nemám námitek. Zpracování není vůbec špatné. Námět na základě zdejší synopse také zaujme. Ale film jako takový? Inu, nudil jsem se. Až na pár moudrých vět, které by se daly citovat a v hospodě bych s nimi každého dostal, to bylo dosti slabé a proto dávám pouhé 2* za výše uvedené klady.(13.9.2015)

Ako zabaviť inuitské dieťa, keď si chce Inuita s Inuitkou intímne pohrkútať v ľadovom iglú? Nafúknuť mu z čreva balón a poslať ho do studenej Arktídy so slovami : "Utekaj sa hrať vonku!" .... Kusturicova uletená snímka s mladým Deppom v prostredí so švihnutými priateľmi, známymi a ženami. Prvé skúsenosti so živočíšnymi devami a pošahaným priateľom. Ešteže tam v diaľave bolo počuť sem a tam Bregovićove plechové nástroje ... 3***(17.7.2012)

Pro mě trochu netradiční film. Na příběh jsem si sice ze začátku docela špatně zvykal, ale pak se do něj dostal a přestal ho tolik vnímat rozumem. Nejsilnějším bodem filmu je pro mě osobně herecké obsazení (Depp, Dunawayová, Taylorová), kteří mě svými výkony opravdu dostali. Dále perfektní hudba, zvlášť k poslední scéně/scénám. Navíc jsem se místy docela i zasmál. Naopak, kdo mě nezaujal a beru ho jako nejslabší článek filmu, byl Vincent Gallo, který mi přišel docela trapný. But on the other hand, jsem člověk, který raději stojí nohama pevně na zemi než se vznáší ve snech, takže nějaký snílek by tomu mohl dát klidně plný počet ;-).(28.5.2008)

Čarokrásný sen, kterému se říká život. Nebývalá lahůdka překypující energií, radostí, humorem, sentimentem i melancholií. Kusturica jasně prokazuje svoji lásku, kterou pociťuje ke světu i k filmu - viz citace Scorseseho a Hitchcocka.(19.6.2006)

Filmu sice chybí balkánská živočišnost a energie, ale Kusturica je nahrazuje poetičností a ironií, s jakou se strefuje do amerického konzumního snu. Je to film o dozrávání, o hledání lásky a místa v životě. Kusturica tentokrát pracuje s hereckou extratřídou; vedle největších hvězd mě zaujala Lili Taylor v roli neurotické Grace. V tomhle filmu je obsaženo strašně moc emocí, vášeň, nenávist, deprese i optimismus. Smrt je symbolizována sanitkou, která se vznese do nebe, v nečekanou chvíli se objeví létající ryby a žádná z postav se nechová podle zavedených měřítek. Výborný film, který ocení fajnšmekři s velkou dávkou fantazie. Celkový dojem: 95 %.(30.4.2009)

• - Píseň, která hrála v pozadí u večeře mezi Alexem (Johnny Depp), Elaine (Faye Dunaway), Grace (Lili Taylor) a Paulem (Vincent Gallo), je kousek od jazzového hudebníka Djanga Reinhardta. Stejnou skladbu hrála postava Johnnyho Deppa na kytaru ve filmu Čokoláda (2000). (milealelia)

• - Snímek vznikal v Douglasu (Arizona), White Mountain (Aljaška) a v New Yorku. (Tygrys)

• - Kvůli Kusturicovým depresím, které v té době prožíval se natáčení muselo přerušit na 3 měsíce. (Tygrys)