Ve válečném Bělehradě v roce 1941 se furiantští přátelé Marko a Blacky zabývají obchodem se zbraněmi a jinými lumpárnami. Protože své nepříliš čestné kšeftování obratně spojují s partyzánskými nájezdy, získají v krátké době reputaci hrdinných bojovníků za svobodu. Když se Blacky musí jednoho dne musí začít skrývat, Marko je ukryje spolu s dalšími uprchlíky ve sklepě svého dědečka. Válka pokračuje, uprchlíků přibývá, rodí se děti a ve sklepě se pomalu vytváří autonomní svět. Když se v roce 1944 vrátí mír, udržuje Marko ostatní obyvatekle sklepů v nevědomosti - jednak proto, že s pověstí hrdiny dosáhl v titovské Jugoslávii vysokého politického postavení, jednak proto, že se s Blackym nechce dělit o krásnou Natálii, kterou oba milují. Uplyne patnáct let, než se první sklepní lidé dostanou na povrch - tím však celý příběh zdaleka nekončí. (oficiální text distributora)

Orhalmi

Není co dodat, jeden z nejlepších filmů jugoslávských poměrů. Osvědčení herci, tak jako v ostatních filmech. Tragikomedie, parodie, realita, Fellini - Jakubisko, vše namíchané v akurátním poměru. ()

jack_scott

Šílená záležitost, a zároveň geniální. Chtěl bych někdy vidět tu 5ti hodinouvou verzi, to musí být opravdu kotel! Už takhle člověk místama spí a místama valí oči. Žádný jiný film podobného typu neznám, jen jiné Kosturicovy kousky... Vlastně nevím, co si o tom myslet.... Ale to je normální, je to prostě UNDERGROUND jak svině,proto tento unikátní film nakonec hodnotím absolutním hodnocením. ()

Matamoroz

Nevím no...trošku jak z jiného světa. Nepopírám umělecké kvality, ale nerozumím uplně tomu světu a ten svět se mi nelíbí. Moc rakijové a cigánské. Nechápu, jak někdo tomuhle připisuje politickou jednostrannost. ()

solisoli

Temperamentná, bláznivá, divoká a pomätená komédia sprevádzaná bručiacimi Bregovičovími trubkármi, ktorí pribúdajúcim časom bezuzdne naberali na intenzite, až mal človek z toho hlavu, ako heligón, možno aj bombardón. Dokonca neodmysliac si aj tú trubkačskú kultúrnu vložku, veľmi nápodobné Felliniho tvorbe. Je pravda, že tvorcovia si dali poriadne záležať , priam až príkre a nadštandardne, ale vždy len, ako kopia. Koniec, koncov, je lepšie sa prepchať, aj do myšacej diery, ako prepadnúť, neutíchajúcemu umeniu tých trubkárov alebo slovenských politikov. ()

Ygor20

Kusturicov neopakovateľný humor a sila príbehu. Navyše sa mi strašne páči ich jazyk a hlavne nadávky:) Jebem ti pičku materinu!!! a podobne ()

punka27

šialený film, e n e r g i c k á hudba.. a zváštne prezvlášny dej.. ale čo by sme čakali proste K U S T U R I C A ()

Desmi

Chaotická směsice výstředních postav doprovázená výstředním hudbou. Velmi svižná hudba sice žene snímek rychle dopředu, přesto na mě byly necelé 3 hodiny moc. Vlastně asi i hodina toho chaosu by na mě byla dost a přestože jsem vydržel do konce (hloupej zvyk), unešen jsem z Undergroundu nebyl. Nemám totiž moc v lásce příběhy, které jsou evidentně úplně smyšlené a snaží se ze všech sil takové nebýt. ()

Kkahunaa

Opulentní snímek tragikomického charakteru s hudebním doprovodem Gorana Bregovice. Příběh přátelství a zrady, kde hlavními protagonisty jsou šejdíři Marko (Pregrag Manojlovic) a Blacky (Lazar Ristovski), které spojuje či spíše rozděluje láska k dívce Nataliji (Mirjana Jokovic). Oba se toho druhému snaží nějak držet v šachu, a jak se doba a kulisy mění, stejně tak se mění i přátelství našich hrdinů. ()

RNDr.Strom

Aha, no, tak pro mě to asi není hodnotitelné, válka v jugoslávii mi naživo unikla a v dějáku jsme ji bohužel brali až na konci maturitního ročníku, kdy už jsme si omluvenky mohli psát sami, takže o ní pochopitelně nevím nic. Zároveň mě to taky shodou okolností nikdy nezajímalo, protože mi to vždycky přišlo jako úplně zbytečná zpatlanina a pokud tohle bylo její podobenství, tak byla moje intuice správná a doufám, že už o ní po zbytek života neuslyším. Tak jest. ()

Kwaczek

Jednu dobu muj nejoblibenejsi film... Byl jsem schopen se na to koukat 3krat dokola... Peter "popera" Cerny je muj velky hrdina :-) ()

Zette10

Svým způsobem vlastně velkolepé výpravné dílo o jugoslávské/srbské historii na pozadí přátelství dvou kamarádů. Co mi na něm ale vadí, je jeho neucelený příběh. Divákovi je servirováno příliš mnoho faktů, obrazů a mini-příběhů. Tím "dostává zabrat" hlavní dějová linie, od které je pořád ostupováno někam nabok - a to zbytečně. Domnívám se, že by filmu prospělo zkrácení a zanechání pouze těch scén, které se týkají skutečně jádra věci. Navíc mohl být snímek pojat poněkud decentněji, klidněji, nejenom vzhledem k tragičnosti faktů, které vypráví. Hudba Gorana Bregoviče sedla dokonale. 5 hvězdiček můžu dát jenom za začátek a konec. Dávám tedy 4. ()

pogoman77

Balkánská dechna, na hlavu postavený děj, který ale umí být i smrtelně vážný, imrvére nalité hlavní postavy. Kusturica v celé své kráse! ()

tuberatanka

Vymyslieť tak nereálnu a šialenú zápletku a podať ju úplne logickým a uveriteľným spôsobom, to chce odvahu i talent. Filmové postavy prebehnú cez dobu 50 rokov ako nič, a dokonca im to ani nepríliš pridá na starobe (ešte aj ten šimpanz je po 50 rokoch v pivnici celkom čulý:). Zložitý a mnohovrstevnatý dej je v skutočnosti celkom ľahko podchytiteľný a všetko do seba úplne jasne zapadá, keď nie na prvé zhliadnutie, tak na druhé už áno. Hrôzy vojny sa tam striedajú so šialene absurdnými scénami, celé to ide v zbesilom tempe, sprevádzané všadeprítomnou Bregovičovou dychovkou. Zvieratá zo ZOO pobehujú po ulici bombardovanej lietadlami, rozhegané vozidlá sa ženú rozsiahlou sústavou podzemných chodieb prepájajúcou Belehrad so všetkými európskymi mestami, a obyvatelia podzemia si krátia čas majstrovaním obrovského funkčného tanku, do ktorého hneď vlezie šimpanz a začne strieľať hlava-nehlava. Istý zaujatý politický kontext tu je, ale nie je veľmi silný a dá sa od neho ľahko odosobniť. Príbeh na hranici šialenstva, nereálna zápletka, poniektoré z Kusturicových najšialenejších nápadov a pritom úplne logicky zasadený do kontextu dejín a s úplne jasnou vnútornou logikou a veľmi silnými emóciami. Spolu s "Domom obesenca" podľa mňa najlepší Kusturicov film. ()

90125

Chcel snad Kusturica povedat : "No co uz, my Juhosi sme proste takí. Kludne sa navzajom aj postrielame, ked na to pride." ?!?! Prilis vazna tema, nez aby sa z toho robila sranda. Je to prilis dlhe a prilis zmatene. Pribehu chyba hutnost. Byt to cele o hodinu kratsie, ziskala by pointa o narode v izolacii vacsie grady. Tak ci onak, ide ona "kusturicovska poetika" akosi mimo mna. 44 % ()

Flashheart

Něco jsem nepochopil, něco je vskutku nesmysl, něco je natočené vyloženě neuměle, něco je fajn, vtipné či nápadité. Hudba super. Celkově ale slátanina. ()

Bragi66

Poetika, obrazová malebnost, podobenství a vtip to vše tam je a některé i vynikající, ale často dost daleko od sebe. Neúnosná délka a nespád některých scén, zejména kolem těch scén s natáčením filmu, které pohromadě neudrží ani ty přiblblé gagy. Také scény ze skutečné války nejsou moc hluboké ani hořkovtipné. Tento balkánský guláš ale poukazuje na to, že Balkán nepatří do Evropy. Symbolický konec film trochu napravuje jak filmově, tak myšlenkově. Hudba z filmů Emira Kusturici je plně samostojná a dá se poslouchat i bez obrazů. ()

Goran Bregović má namierené do Bratislavy!

Goran Bregović má namierené do Bratislavy!

14.09.2017

Po takmer trojročnej pauze sa do Bratislavy vracia kráľ balkánskej hudby Goran Bregović aj so svojím legendárnym Wedding And Funeral Bandom. Koncert sa uskutoční 28. septembra 2017 v Bratislavskej… (více)