Mavka: Strážkyně lesa

• Ukrajina Mavka. Lisova pisňa (více)

Hluboké lesy skrývají od nepaměti nespočet tajemství a nevyzpytatelných záhad. Jsou domovem podivuhodných mýtických tvorů, kteří žijí mezi prastarými stromy a věrně střeží svou posvátnou lesní říši. A právě víla Mavka je nově zvoleným strážcem a duší lesa. Jejím hlavním posláním je chránit proti jakémukoli zlu i před světem lidí posvátné Srdce lesa, zdroj samotného života. Mnoho obyvatel lesa má ale pochybnosti, zda milá a jemná víla Mavka zvládne své nové povinnosti. Ve vesnici nedaleko lesa žije Lucas, vesnický kluk, který nade vše miluje hudbu a především hru na flétnu. Sní o tom, že celý svůj život zasvětí této vášni. A právě jeho hudba vyvolá něco opravdu pozoruhodného, Mavka uslyší jeho okouzlující píseň a její srdce se naplní dosud neznámým citem.
Láska mezi člověkem a lesní vílou už od začátku ale čelí mnoha potížím. Do cesty jim navíc vstoupí další a větší překážky, do vesnice přijíždí bezcitná a lakotná Kylina, která tvrdí, že je dědičkou staré pily na kraji lesa a slibuje všem lidem, že s jejich podporou vyrve ze země veškeré bohatství a přinese všem (a hlavně sobě) průmyslový pokrok, který poznala v cizině. To vše ji ale slouží jen jako lest k zakrytí jejího skutečného cíle. Tím je totiž ovládnutí Srdce lesa, pomocí něhož by získala věčné mládí a krásu. Klíčem k němu je právě víla Mavka, která je v této chvíli kvůli lásce k Lukasovi velmi zranitelná. Dokáže Mavka zachránit les před prohnanou Kylinou? Dokáže hudba činit zázraky? Podaří se nakonec spojit magický svět lesa se světem lidí? (CinemArt)

zelvopyr

Hezká a přímočará pohádka, takový ukrajinský Erben. Lukas mě iritoval, Mavku bych si dokázal zamilovat, ale nakonec tam bylo sympatických překvapivě dost postav včetně ne-kladných. Infantilní obyvatelé lesa vlastně byli fajn - čekal bych daleko temnější zase ty ne-kladné.  Trochu ale zůstává rozum stát, že šla do distribuce sice kvalitně nadabovaná verze, ale nejen naroubovaná na poangličtěnou mutaci včetně jmen postav, nápisů ve filmu, ale i závěrečných titulků s americkými herci... navíc i na technicky docela špatnou kvalitu obrazu s viditelnými artefakty ve tmavých odstínech apod. - celkový dojem byl, jako bych se díval na upirátěnou kopii z NetFlixu nebo kinorip, to bych čekal z oficiální distribuce o dost více. Kouknu na původní SSSR verzi. / Edit: zkouknuta ta stará, ta je tak jiná, jak jen to je možné. Dětem nepouštět, otevřely by si žíly. ()

Aljak

Pekné! Dôkaz, že aj ukrajinská produkcia vie vytvoriť skutočne kvalitný animák. Páčilo sa mi, že v tom bol zachovaný aj miestny folklór, a celkovo aj tie postavy, scenérie a príbeh korešpondovali s Ukrajinou. Máme tu aj to, čo nesmie chýbať v žiadnej rozprávke: súboj dobra (les) so zlom (ľudia), a ich vzájomné pôsobenie - vrátane dôverčivosti a zrady. Príbeh bol taký ako od rozprávky človek očakáva, hoci dosť predvídateľný. Ale tie flashbacky do retrospektívy to vcelku oživili a objasnili tú nevraživosť lesa voči ľuďom. Bolo tu aj kopu vtipných scénok či hlášok, takže celkový dojem je rozhodne na vysokej úrovni = 4* ()

alba

Táto rozprávka mala veľký potenciál. Hlavná hrdinka je sympatická a bavila ma. Bohužiaľ, nájdete tu všetky klišé, ktoré v rozprávkach exitujú, vôbec nič vás neprekvapí. Pri pozeraní máte pocit, že ste to videli už stokrát. Najhorší na tom je ten veľmi amatérsky vizuál, pretože ten keby bol prepracovanejší, tak by sa dala odpustiť tá neoriginalita. ()

vydumnica

Mavka je veľmi pekný rozprávkový príbeh o láske krásnej lesnej víly Mavky a dedinského chlapca. Mne sa to veľmi páčilo, mám rada rozprávky a keď dokážu byť aj romantické, o to to je lepšie. Po vizuálnej stránke to je tiež zážitok. Hlavne prostredie lesa je krásne animované, všetky tie farby, premena zimy na jar, lesné zvieratká, ale aj dizajn hlavnej hrdinky s modrými či zelenými vlasmi. Platí tu vlastne pravidlo, dobré postavy sú tu aj pekné, zlé postavy sú hmh no nie veľmi pekné. Dá sa povedať, že Mavka je taká tradičná rozprávka o súboji dobra a zla. Páči sa mi zobrazenie ľudového prostredia, ako tu "oživili" skanzen🙂 a nechýbajú ani iné prvky, typické pre ukrajinské prostredie ako napríklad ľudové piesne a tance. A teraz uvediem dôvod, prečo som nedala plný počet. Do tradičnej ľudovej rozprávky vložili moderné prvky, ktoré tu pôsobia rušivo a nasilu, ale hlavne vôbec nevystihujú danú dobu a prostredie. Nebudem to tu celé rozoberať, poviem len, že mám na mysli jedného z vedľajších postáv, teda sluhu, ktorý mal túžbu stať sa módnym navrhárom a už podľa dizajnu bolo jasné, že aha politická korektnosť. V Mavke ale naozaj nie! Mavka môže byť vlastne ponímaná aj ako taká metafora a také vysoké hodnotenie dávam aj preto, lebo ju považujem za rozprávku so spoločensko-politickým presahom, boj medzi lesnými tvormi a ľudskými tvormi poukazuje na nezmyselnosť vojny ako takej. 80%. ()

silentname

Ak mám byť celkom úprimný, tak som si "Mavka. The Forest Song" úprimne užil. Viem, že príbehovo je to veľmi staré, a rovnako aj postavy sú všetko čo sme v minulosti videli už obrovské množstvokrát. Dokonca veľmi podobný príbeh má aj tohtoročná "The Little Mermaidod Disney. No popravde mi to vôbec neprekáža. Tento film totiž robí dve veci skvele. Romanca medzi našimi dvomi hrdinami je veľmi uveriteľná a pôsobí skutočne, no rovnako je treba uznať, že animácie sú na tak kvalitnom leveli, že by to museli uznať aj obrovské animované štúdia v USA. Na tento film bola úprimne radosť sa pozerať a svojimi vizuálmi ma skutočne dokázal dostať do deja. V závere dokonca ešte prinesie aj jedno celkom dobré prekvapenie a hoci sa to môže zdať, že na určité veci sa zabudne... nebude tomu tak. No je treba priznať, že skrz všetky pozitíva sú tie klišé a hlavná myšlienka a rovnako aj postavy obohrané a tento film nemá žiadny nový element, ktorý by z toho nejakým spôsobom vybočil, narozdiel od "Princess Mononoke". Takže berte to tak. Príjemný film, ktorý však nič nové neprináša. Ale bavilo ma to sledovať. Hodnotenie: B ()

• Mavka je ukrajinská mytologická postava s dlhými vlasmi. Obvykle išlo o duše dievčat, ktoré zomreli neprirodzenou smrťou. Žili v lesoch a milovali kvety, ktoré nosili vo vlasoch. Na jar lákali mladých mužov a snažili sa ich uštekliť na smrť. (vydumnica)