Klér

• Polsko Kler (více)
Polsko, 2018, 132 min

Kamera:

Tomasz Madejski

Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Janusz Gajos, Joanna Kulig, Adrian Zaremba, Ignacy Klim, Michał Gadomski, Katarzyna Chlebny (více)

Církev a víra, jak blízko a daleko mají k sobě... Tři kněží, tři pohledy na polskou katolickou církev, na její „poklesky“ jako pedofilie, korupce, chamtivost, přetvářka a s tím spojená problematika celibátu, alkoholismu, touhy po penězích, moci a funkcích. Režisér Wojciech Smarzowski vstupuje na fary, do kanceláří vysokých církevních hodnostářů, doprovází do zákristií ministranty a faráře, vrací se do církevních útulků minulých let a nahlíží do duší kléru i farníků. Jako by desatero neexistovalo... V polských kinech film zaznamenal rekordní návštěvnost, film vidělo více než pět milionů diváků. V roce 2018 získal řadu národních cen. Úspěšně byl uveden i v zahraniční distribuci a na mezinárodních festivalech. Film se z velké části natáčel v České republice, především scény v kostelích, kam byl filmařům vstup na polském území „zapovězen“. Renomovaný režisér Wojciech Smarzowski ve svých filmech otvírá nejpalčivější rány polské společnosti. Nechodí kolem, nezměkčuje, pojmenovává věci napřímo, i když bolestivě. (Česká televize)

lineker

Další Smarzowského zásah do černého. A v tomto případě nejen obrazně. Pod nejednou sutanou kněžích se totiž odehrává něco co světské okolí vůbec nemá vědět. Polský režiserský skvost ukazuje církev nejen jako společenství zvrhlíků, ale i jako klasickou mafianskou squadru neštítící se ničeho z jejich praktik. Úplatky, korupce, vydírání, kolaborace s politiky,nezřízený antisvětský život. Bůh je pouhou zástěrou pro páchání společenských zločinů. Jak příznačné pro dnešní církev ( a to i u nás ) a zároveň jak krůté vůči křesťanské většinové komunitě, jejichž cesta k bohu je stále dlážděna dobrými ůmysly. ()

Milonak

Film chtěl zřejmě šokovat či minimálně překvapit svým kontroverzním tématem. Nicméně to, že církev jako instituce již odpradávna bohužel velice často slouží - pod rouškou skutečné víry - k tahání peněz z lidí, je dávno známo. Do jaké míry jsou věci znázorněné ve filmu blízké skutečnosti se můžeme jen domnívat, ale díky mnoha opravdovým skandálům z minulosti (finanční machinace, úplatky, zneužívání dětí, atd..) zřejmě poměrně dost reálně. Jedna z věcí, které mně vadily, byla skutečnost, že to dle filmu vypadá, jakoby v církvi byli jen samí zloději a úchyláci. Místo očekávaného překvapení se dostavila jen pachuť z rádoby šokujícího filmu, který je ale ve skutečnosti plytký, celkem nudný, i když s několika dobrými hereckými výkony (Braciak, arcibiskup). A závěrečné upálení se spíš jen potvrdilo můj názor na film - snaha o šokující závěr tak nějak vyplynula do ztracena. ()

marmat7

Neviem, či som pozeral rovnaký film, ako väčšina komentujúcich, ale nemôžem sa s ich komentármi stotožniť. V prvom rade mi prekáža, že film je úplne postavený proticirkevne. Videl som viacero snímok, ktoré riešili prešľapy cirkvi alebo jej predstavených, ale vždy boli vyváženejšie a nesnažili sa vytvárať čiernobiely obraz. Teda tu je len čierny obraz, akýkoľvek náznak pozitívnych kňazov či sestier absentuje. A to ma značne vyrušuje, lebo to uberá dôveryhodnosti a film skĺza do teatrálnosti. Viaceré pasáže vo filme sú príliš pritiahnuté za vlasy a ak bola cieľom satira, tak úplne absentuje. Zvlášť záver filmu je zbytočne hollywoodsky teatrálny a ruší dojem z filmu. Na filme oceňujem to, že ukazuje, síce oklieštene, že kňazi majú zo seminárov vybudovaný morálny základ, ale ten sa ľahko ukryje pod tonami toxickosti z prostredia, ktoré nemá s kresťanstvom často nič spoločné. Kňaz - opilec, ktorý nedodržiava celibát, kňaz - zneužívajúci mladistvých, kňaz - karierista sú dobré archetypy častých vážnych nedostatkov v súčasnej cirkvi. Film je však strihaný často tak, že som sa ako divák ľahko stratil, a tým sa ich vykresľovanie splošťovalo, čo ma mrzí. Stačilo by ubrať z bočných miniliniek, ktoré zbytočne odpútavali pozornosť, a film viac učesať. ()

kodel

Mrazivá mozaika ze života tří kněží v současném Polsku, provokativní obžaloba církve jako totalitní mafie, státu ve státě, který láme charaktery svých členů i laických věřících. Od počátečního veselého "spolčení v hříchu" se každá z postav vydává diametrálně odlišnou cestou a veškerá legrace končí... Jde pochopitelně o jednostranně pojatou uměleckou licenci, ne o vyvážený dokument, ale v polské situaci má zhuštěný popis všeho negativního, čím se katolická církev zapisuje do společenského dění, své srozumitelné důvody. Navíc - veškeré zobrazené zlo má svůj reálný předobraz v kauzách, které v Polsku v posledních deseti letech vyšly najevo. Film má rychlé tempo a na něj možná až moc složitou, kaleidoskopickou strukturu, v níž se paralelní osudy aktérů, často jen naznačené a nedovysvětlené, prolínají s retrospektivami, které ukazují, jak se z obětí stali budoucí pachatelé... Velký respekt tvůrcům za jejich odvahu! Udělali práci i za naše autory, když ukazují, že katoličtí preláti předvádějí hodné strýčky přesně jen do okamžiku, než získají moc... ()

Petein

Tak nevím da zvolat "Bravo" nebo "Bůh s Tebou" - koukal jsem na wiki, zda pan režisér ještě žije, protože japonští kamikadze byli proti němu ubožáci - ve svých 55 letech natočit takovýhle film, s takovou tématikou a navíc v ortodoxně katolickém Polsku a přežít (nyní 58 let) je opravdu jako by jste šli v pochodu smrti. Nevěřím a ani se neodvažuji říst, že "tohle je katolická církev", ovšem všechny ty "ústřelky" tankovního kalibru se dějí, o čemž nás samozřejmě čas od času média informují. Takže v božím stádečku se zcela jistě najde pár vodkomilů, ženomilů a bohužel i úchylných zvířat hledajících sexuální útěchu na těch nejbezbrannějších, slepě důvěřujících dětech. O vedení účetnictví k nakládání s milodary a sbírkami si asi iluze nikdo dělat nebude. Ovšem pan režisér nám to na talíři naservíroval tak brilantně, že si můžeme ochutnat všechny tyto specialitky najednou-úžasný vícechodový pokm. .... A víte co, já si myslím, že to dělal pro dobro církve, protože jako správný polák bude také určitě silně věřící a jen se snažil ji nastavit zrcadlo, aby už si někteří Ti nedotknutelní mimozemští mravokárci vyvolení bohem a žijící v bohatství a luxusu uvědomili, že i na ně se může vařit voda v pekelném kotli. (pokud teda vůbec sami v boha věří). ... V žádném případě však nechci církev samotnou znevažovat .... velké bravo za nápad a odvahu. ()

Marcel25

V Poľsku je cirkev jednoznačne výrazné téma, a jej prepojenosť na štát je samozrejme aktuálna otázka. Film Klérus sa snaží čo najkritickejšie vizualizovať, tie nezávažnejšie prehrešky, problémy a tragédie, ktoré sa dajú vo vnútri Cirkvi pozorovať. Problematické pri to mi však neprišla samotná kritika, tá je samozrejme oprávnená, ale spôsob ako je kritika prezentovaná. Chýbalo mi tu komplexnejšie rozprávanie, ukážka jasného problému, ale zároveň aj snaha ukázať ako ten dopadá, nie len na kňazov ale na celú cirkev, ako aj na klerikov ktorý sú iný a snažia sa žiť slušne a pokorne. Ukážka len toho zlého, alebo len toho negatívneho by sa mi skôr potom zdala prijateľnejšia v satirickom žánre, a nie dramatickom, kde spočiatku síce zaujme a vydesí, ale postupne skôr začne nudiť a ostane len premárnenou príležitosťou na komplexnejší pohlaď na Cirkev zo všetkými jej problémami. Takto to je len propaganda anitiklerikálneho vnímania, ktorá síce má miesto v kontexte silno klerikálneho Poľska, ale mimo tohto kontextu, nemá čím viac zaujať. Snaha byť kontroverzný niekedy, myslím si, nestačí, treba byť občas aj niečo viac. ()

Filumena

Tento vynikající film dokonale vystihuje kam spěje bigotnost církve. Co vše je možné "ve jménu Boha". Polská kinematografie opět zasadila perlu do žebříčku mých oblíbených filmů. ()

to08.net

O pastýřích, kteří měli raději zůstat ovečkami, protože svou autoritu neunesli a podlehli pokušení moci i zneužívaní nejslabších. Ať se navždy smaží v pekle. ()

yvides

prelomovy film i svym dopadem v Polsku. jen je skoda, ze misto aby na nej katolicka cirkev reagovala tim, ze se chytne za nos, nasla si misto toho obetniho beranka v podobe LGBT, na ktere zacala utocit jeste vic nez predtim; to je ale smutna realita konzervativni a katolicke zeme ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží