Klér

• Polsko Kler (více)
Polsko, 2018, 132 min

Kamera:

Tomasz Madejski

Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Janusz Gajos, Joanna Kulig, Adrian Zaremba, Ignacy Klim, Michał Gadomski, Katarzyna Chlebny (více)

Církev a víra, jak blízko a daleko mají k sobě... Tři kněží, tři pohledy na polskou katolickou církev, na její „poklesky“ jako pedofilie, korupce, chamtivost, přetvářka a s tím spojená problematika celibátu, alkoholismu, touhy po penězích, moci a funkcích. Režisér Wojciech Smarzowski vstupuje na fary, do kanceláří vysokých církevních hodnostářů, doprovází do zákristií ministranty a faráře, vrací se do církevních útulků minulých let a nahlíží do duší kléru i farníků. Jako by desatero neexistovalo... V polských kinech film zaznamenal rekordní návštěvnost, film vidělo více než pět milionů diváků. V roce 2018 získal řadu národních cen. Úspěšně byl uveden i v zahraniční distribuci a na mezinárodních festivalech. Film se z velké části natáčel v České republice, především scény v kostelích, kam byl filmařům vstup na polském území „zapovězen“. Renomovaný režisér Wojciech Smarzowski ve svých filmech otvírá nejpalčivější rány polské společnosti. Nechodí kolem, nezměkčuje, pojmenovává věci napřímo, i když bolestivě. (Česká televize)

barteca

Pokrytectví církve hvězd se dotýká......Silný film. Smarzowski co film, to zásah na komoru. Se nedivím, že jej v loňském roce nechtěli před volbami na mnoha místech v Polsku pouštět. Souhlas flanker.27 :.... naše kinematografie stojí tak strašně za hovno a v porovnání s tou současnou polskou to vynikne v plné nahotě.... Výživná polská diskuze https://www.filmweb.pl/film/Kler-2018-810402/discussion, ()

jiri.twist

Nechci zde vést sáhodlouhé rozbory. Vážím si na filmu toho, že jej natočili Poláci a v polských kinech jej vidělo historicky nejvíce diváků a zde v této zemi to mělo asi největší účinek. Nejsem z těch, kteří věří, že Pánbíček létá po nebíčku a koná dobro, ale zcela jistě věřím v jiné světy, dimenze a časoprostory. A že do církve směřuje řada lidí, kteří jsou od narození jiní a věří, že tam najdou spásu, je zcela logické. Dávám komplexní osmičku ... 8888 ()

Majkak

Koncentrát toho, co všechno je v polské katolické církvi špatně. Nevnímám film jako nenávistný vůči církvi, ale jako osobní tragédii lidí, kteří původně chtěli žít podle víry, ale nějak se jim to vymklo z rukou. Kvůli zraněním z minulosti, kvůli nezvládnutým vztahů, kvůli korupci moci. Museli omlouvat své činy a stali se chladnými a netečnými vůči utrpení jiných. Anebo brečeli v koutě a oficiálně respektovali zákon omerty. Drsně vypointovaný závěr. ()

Rockerman

Jde o to, že lidé si ty kněze, faráře a biskupy (stejně jako politiky) příliš idealizují. Jistě, služebníci Boží (stejně jako politici) by měli být morálními autoritami. Měli by být skromní, pokorní a slušní. K tomu všemu však není jediný důvod. Jsou to lidé jako my, tedy hříšní a chybující. No a když mají moc, a v Polsku má církev svatá velkou moc, tak ji (stejně jako politici) zneužívají. Samozřejmě tím tu jejich pedofilii, intriky a vydírání nechci omlouvat, jen říkám, že to je bohužel, lidské! Rád bych si přečetl nějaké ohlasy z Polska, jak tento mimořádně silný a odvážný film přijali. ()

brumbrum odpad!

Je mi luto Polska. Ale aj nablblych Slovakov, nadsene tlieskajucich rozpadu nasej civilizacie. Ked chceli tocit o cirkvi, mohli inspirovat ludskymi velikanmi nasej doby, ako bol pater Aquinas Gabura, zosnuvsi tohoto roku vo veku 104 rokov - zavreny, muceny, no az do smrti zijuci v askeze a muznej dovery v Boha. Ovsem natocit sracku o dezorientovanom knazovi je malina, najma ak sa najde dost idiotov, ktori vysmiati jak leco daju za popravu idealov 5*. ODPAD ()

kobliha

Na mňa to bolo natočené dosť chaoticky. Veľa informácií bolo zbytočných a len celý dej robili neprehľadným. Miestami som sa strácal ktorý farár kláti ktorého miništranta, ktorý farár v mladosti bafkal iného farára atď.. ()

korok

Hodnoceno z pohledu napětí, které mě filmem provázelo a zájmu, jak osudy kněží a biskupů dopadnou. Filmařsky a herecky není co vytknout. Co se týče poslání filmu, tak v tomto ohledu už to je na rozporuplné pocity. Samozřejmě, že je na tyto problémy třeba poukazovat, snažit se je řešit a nezametat pod koberec. Na druhou stranu může film vyvolat mylný dojem, že všichni, celá církev, jsou stejní a zkažení. Černé ovce jsou všude a ve všem. I když nutno filmu přiznat, že v závěru ukazuje lidské city jako výčitky a snahu o sebereflexi, o nápravu, alespoň u některých. Jinak k tématu zkaženosti církve a přání některých aby byla zlikvidována, jako zcela zločinná organizace, zaujímám asi takový postoj, jako k mému oblíbenému sportu fotbalu. Taky to přece nezakážeme, kvůli tomu, že se sem tam objevuje korupce a podplácení, zmanipulované zápasy, řádící sázkařské mafie nebo výtržnosti fanoušků jak urvaných z řetězu. Sňatky a založení rodin taktéž přece partnerům nezakážeme, přitom je v tom mnohdy posléze tolik domácího násilí a týraných dětí. Ne. Prostě ne. Zlo je všude ale je v menšině. Většinově u výše uvedeného převládá dobro. Věřím tomu. ()

Evander

Kler se mi v podstatě ani moc nelíbil. Přirovnání filmu ke Spotlightu mi přijde naprosto zcestné, pojetím i kvalitou se jedná o dva naprosto odlišné filmy. Jediné, co tyto dva filmy spojuje, je kritika katolických kněží, a to se, alespoň v mých očích, daří mnohem lépe a civilizovaněji Spotlightu. Proč jsem tedy hodnotil tak vysoko? Důvody jsou ve své podstatě dva. Prvním je obrovská potřeba společnosti na tyto problémy upozorňovat a hlavě je řešit, tedy velmi tvrdě kriminalizovat, bez výjimek a nejpřísněji, jak jen to jde! A druhým je asi jediná zábavná scéna za celý tento útrpný film, odehrávající se těsně před koncem filmu na zadních sedačkách Bentleye mezi knězem Lisockim a arcibiskupem Mordowiczem, kdy Liskocki naprosto fenomenálním způsobem imituje čuníka. To jsem se poprvé za celý film zasmál, a to tak, že mi vyhrkly slzy do očí a samozřejmě mě tato scéna zahřála u srdce. Nicméně, aby to nevyznělo chybně – kladnou postavu, aby divák v tomto filmu pohledal a mezi hlavními „hrdiny“ rozhodně nenajde. I přes mé výhrady je Kler kvalitně odvedenou prací a mimo hereckých výkonů, lze pochválit kameru, kostýmy, možná i hudbu, takže důvody pro vyšší hodnocení lze snadno najít. Nic to ovšem nemění na faktu, že film jako takový se mi nelíbil a musím říci, že se na něj i docela nepříjemně kouká, byť žádné zásadně brutální scény neobsahuje. 70% ()

MickeyStuma

O sexuálním zneužívání chlapců katolickými kněžími slyšel snad každý a do dnes se kvůli tomu katolická církev otřásá. Současný polský režisér a scenárista o tom natočil film a stejně jako jeho předešlá filmová díla se jedná o mistrovské dílo. Fakt, že je zrovna Polsko v oblasti katolické víry značně enormní, nemůže překvapit nelichotivé reakce tamního osazenstva. Ale tak už to bývá, když se přesně uhodí hřebíček na hlavičku. Musí se ale i tak uznat, že svou výpovědí o daných skutcích je to skutečně hodně odvážný film, které někdo v obhajobě může něco takového brát i jako satiru. Vážně? Dalo by se říci, že mnohý divák se dozví i věci, o kterých neměl ani tušení. Kromě pedofilie také korupci, libertinismus (odchylka od uznávané doktríny a morálky), a mnoho dalšího. Snímek svým způsobem jako správný film baví a děsí zároveň. Tady vlastně poznáme, že svatí otcové, jak se kněžím říká, zase až tak svatí nejsou. A pokud na tom stále trvají, je namístě vznést otázku, jak potom vypadá člověk hříšný, takřka až posedlý ďáblem. Děj má silný začátek, silný průběh a až emočně nejsilnější konec, natočený takřka až dokumentárním dojmem. Film, jaký tady ještě nebyl, který se prostě musí vidět. A jen tak pro zajímavost, fanoušky polského válečného seriálu 'Čtyři z tanku a pes' (1966-70) může potěšit skutečnost, že si tu zahrál i Janusz Gajos, známý z onoho seriálu jako Janek. Pokud ho však vůbec někdo pozná. ()

Rathalos

Dalsia filmova pecka z Polska a absolutne ma neprekvapil ani nesokoval obsah tejto zalezitosti,lebo uz odjakziva od davnych cias sa v cirkvi robili tieto sku*vene svinstva i poklesky,ktore su totalnou hanbou tejto institucie a to by mala byt prikladom vsetkeho dobreho,no je to naopak a prave preto nechodim do kostola,nechodil som a ani nikdy nebudem,lebo pocuvat,spovedat sa a riadit v zivote ludmi,ktori su skazeni,chamtivi,skorumpovani,chlastaju a to najhorsie,su este aj pedofily,to by som musel byt je*nuty na hlavu,cest vynimkam,takze dakujem reziserovi,ma moje obrovske sympatie...:-) ()

Biopler

Bol som na projekcii, na ktorej bol prítomný aj režisér a ktorý sám seba predstavil ako ateistu, no hlavne ako človeka, ktorému vadí, že platí dane a z nich je financovaná Cirkev, ktorá stvára to čo vidíme vo filme. Bol z neho cítiť výrazný odpor. Režijne je snímka v poriadku, je pozerateľná, má skvelých hercov, myslím predovšetkým troch hlavných predstaviteľov kňazov, z ktorých každý žije vo svojom svete. Charaktery postáv sú dobre vymyslené a podporené dobrým scenárom. Film ako celok však nefunguje v zásadnej veci. Ak niekto dostane šancu niečo natočiť, možno aj chce urobiť veľkú výpoveď, ale v snahe vyjadriť veľa neraz nevyjadrí nič resp. málo. Je to problém aj tohto filmu, ktorý je preplnený množstvom motívov kritiky celého klerikálneho systému, a to kazí celkové vyznenie filmu. Snaha vtesnať do filmu všetko možné, v tomto prípade negatívne, sa neosvedčuje. Príbeh kňaza, ktorý žije so ženou, ide v závere do stratena. Načo bola dobrá jeho celá výstavba predtým? Len na to, aby sa skritizoval alkoholizmus kňaza? Alebo jeho život so ženou, ktorého počiatok ani náznakom nebol objasnený? Tiež sa mi nie úplne pozdáva obraz arcibiskupa, myslím jeho neustále vulgárne vyjadrovanie, to mi prišlo cez čiaru. ()

Dogfish

Tyhle ty filmy prostě Poláci umí. Na začátku pijou tři borci jak čerstvý beton, dají si časovku v bytě spolu s alkoholem, a hele - oni to jsou kněží... Jsou to dobří čípci. Jeden chrápe s posluhovačkou, až ji udělá kouska, další má rád mladé chlapce a třetí si natáčí nejvyššího duchovního. Prostě hodně dobrý film. Tohle by asi naši nenatočili... ()

Carthorias

Letní Filmová Škola 2019, film 31: Pohled do vnitřního fungování polské mafie v kolárcích. Příběh sleduje tři kněží, každý se svými problémy a hříchy, každého v trochu jiném postavení. Máme tu vesnického kněze, kněze střední třídy a konečně moderního high-tech manager kněze s bytem na nábřeží v centru Varšavy, který za celý film nevstoupí do kostela. Během filmu pak, jak se postupně rozplétají různé problémy a klér si přidělává další, se mění i náklonnost diváka k jednotlivým postavám. Člověk, kterého jste před chvilkou nenáviděli, protože si přivydělává církevními odpustky na světské radosti (rozuměj chlast), najednou není tak hrozný, když vyjde najevo že jiný z hlavních hrdinů znásilňuje chlapečky atd. Takovouto sinusoidou projde každý Smarzowskiho hrdina několikrát, a byl jsem nakonec velmi překvapen, který z těch tří chlapů mi byl nejsympatičtější a který byl pro mne naopak póvl. A když už mluvíme o póvlu, Janusz Gajos si zde naprosto geniálně vychutnává roli arcibiskupa, který si s ničím nezadá s Donem Corleone a jeho mluva by šokovala i pouliční kurvy v Katovicích. I jeho zásluhou je pak film plný momentů, kdy se budete smát, ale zároveň kroutit hlavou, jak je "toto kurwa možne". ()

tranquill

"Pro dobro církve je třeba obejít předpisy..." Tohle je hodně husté a od Poláků bych to nečekal. Docela mě překvapilo, že to tam vůbec mohli dávat v kinech... ()

ozeki

Zajímavá sonda do každodenní rutiny pár pěšáků nejzločinnější organizace světa. Kluci nejsou liný na krok a dřou, co jim síly stačí. Tu se pořádně vožrat, tady zařídit nějaký úplatky, tamhle nějaká vejfukařina s pár ministrantama, sem tam lehký vydírání... celkem širokej záběr. Nemaj to vůbec lehký, nezávidím. Tvůrci drží otěže pevně v rukou. Možná je z toho teda trochu cítit, že to nejsou úplně katolíci až za hrob, ale co už. Poláci prostě umí... Pro zatvrzelého ateistu je to více než koukatelné. Na závěr musím ke zpovědi: Koukal jsem nadvakrát. Poprvý jsem to po čtvrthodině vypnul. Další den mě ale dohnaly výčitky svědomí. Dal tomu tedy druhou šanci, protože takhle se k filmům běžně nechovám. To se nakonec ukázalo jako zásah shůry. Takže díky bohu. ()

DAPDO

Nedivím se, že katolíci v Polsku tenhle film bojkotují. A rozhodně si nedělám iluze, že by bylo až nějak moc věcí vymyšlených. Pod svícnem je vždycky největší tma. ()

Khamsin

Film tepe do katolické církve hlava nehlava. A to se mi líbí, jelikož si o katolické církvi myslím své. A nejen o církvi katolické. Problém není v náboženství jako takovém. Problém nastává ve chvíli, kdy je snaha náboženství organizovat a zastřešit ho jakousi organizací. Autoritami, jež si osobují právo běžným lidem vykládat, co je hřích a co hřích není. Duchovními, kteří si říkají pastýři, jelikož prostý lid považují za hloupé stádo, o které se musejí starat. Bohužel film jako takový mě však nebavil. Dějově to bylo až příliš roztříštěné. Neměl jsem ani tu sílu dát těch 132 minut na jeden zátah. Možná to, že se má jednat primárně o šokující film, trošku zazdilo samotný scénář. V první řadě tedy jde o úmysl šokovat, až v druhé řadě o děj. A je to bohužel v celkovém výsledku znát. >| ()

junxi91

Kněží - to jsou ti strážci morálky, oddáni plně službě Bohu a vždy na Vás čekají ve zpovědnici, abyste jim mohli svěřit svá trápení. Jejich mravní čistota, všechny ctnosti a starost o bližního svého, to v tomto filmu moc nenajdete. Místo toho vidíme tři kněží, kteří mají své dost silné neřesti, a jsou nuceni se s nimi nějak vyrovnat. Na začátku vidíme tři hlavní hrdiny, jak společně chlastají v bytě a běhají dokola, aby jim to více stoupnulo do hlavy. Jejich veselí však přeruší zpráva o tom, že jedna stará bába umírá, a tak jí jeden z nich musí udělat poslední pomazání. Ujme se toho Andrzej, který řídí ožralý a projde mu to i před policií. Otec Leszek Lisowski je zaměstnancem kurie ve velkém městě a sní o tom, že bude sloužit ve Vatikánu. V cestě mu však stojí arcibiskup Mordowict, který chce vybudovat největší svatyni v Polsku. Otec Tadeusz Trybus je venkovský farář, který chlastá jako duha a také si začal s jednou hezkou kozatou blondýnkou, které dokonce naprcal děcko. A otec Andrzej Kukula je sice vroucně věřící, ale také je to (nejspíše) pedofil, který si vodí jednoho ministranta do sakristie a tam jej nutí se svlékat. Každý z nich se tedy musí se svými hříchy nějak vyrovnat, a jejich osudy se nakonec liší. Někdo dopadne lépe, někdo zase hůře. Ve filmu je spousta násilí, krutosti, zlomyslného a vypočítavého chování a prostě všech věcí, které by boží sluhové rozhodně neměli nikdy dělat. Natočit tento film v silně katolickém Polsku, to musela být panečku odvaha! ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží