Aniara

(festivalový název)
  • Švédsko Aniara (více)

Pozemšťané chtějí opustit poničenou planetu a Aniara je jednou z mnoha kosmických lodí, která je převáží za novým životem na Marsu. Nálada je optimistická a podmínky na palubě skvělé. Brzy po startu je však Aniara vychýlena z kurzu a čelí oklice, která potrvá celé roky. Znepokojivý a velice věrohodný sci-fi snímek našel inspiraci v básni „Aniara“ spisovatele Harryho Martinsona, oceněného Nobelovou cenou. (Febiofest)

Han_Quintet

První otázkou je, jestli je vůbec možné tenhle snímek považovat za scifi, protože vesmírné lety s lidskou posádkou na vzdálenější planety jsou již "reálným" plánem na několik málo dekád let. Máme již technologie na to, dosahovat jiných planet, ale přesto se zdá být vůbec tím nejpalčivějším problémem lidská psychika a definitivní odloučení člověka, při takovéto cestě, od planety. Jednosměrná jízdenka do vesmíru, byť třeba jen na Mars, může mít zdrcující dopad na psychiku člověka a právě tomuto "morálnímu dilematu a problému, je v poslední době věnována snad vůbec ta největší pozornost a nosným tématem celého filmu. Aniara je na motivy knihy, která vznikla před více než padesáti lety. V samotném snímku pak vidíme postupně rozpadající se stavební kameny společnosti, která ztratila naději a vizi v budoucnost, ve které se sem tam zmítá alespoň pokus o falešnou naději za cílem nalezení smyslu života. Film je skutečně silným psychologickým dramatem, který vedle zmíněného, lehce nadnáší i téma, kam nás technologie mohou dotlačit, ba dokonce bych se to nebál interpretovat i jako varováním před "přetechnologizací" lidstva. Nejblíže má snímek svou bezvýchodnou a skličující atmosférou ke snímku "The Divide", ve kterém postavy příběhu také čelí bezvýchodné situaci. Nazvat tento snímek průměrným, může skutečně jen negramot. Je to úžasné dílo. ()

mnx

Tenhle film je jedna velká depka. Cestující meziplanetární lodě jsou uvězněni v jejích prostorách, a mají jen velmi chabé naděje na nějakou záchranu. Během postupujících let v nekonečném kosmu jsme svědky různých proměn komunity, kdy i přes všechny možné berličky, co si lidi vytváří, postupně všichni propadají v naprosté zoufalství. Zvlášť když loď prolétne hypotetickým Oortovým oblakem, a tím defakto opustí sluneční soustavu. Pro uvědomění si, jak malincí vlastně jsme, a jak moc je důležité chránit naši vlastní planetu (protože to je, a ještě hodně hodně dlouho bude naše jediné místo pro život), splnil film svůj účel bez jakýchkoliv výhrad. ()

BlondJames

Švédskou tvorbu jsem si oblíbila.Tento film svým psychologickým tlakem dokáže vlézt pod kůži a hodit vás do parádní depky, ostatně v tomhle Švédové vynikaj.Možná bych to jen trochu zkrátila, každopádně věděla jsem co od nich očekávat a přesně to mi také dali, takže za mě 70% ()

Merenre

Milionkrát omletý námět, ale zpracovaný velmi silným, tísnivým způsobem. Ale když pominu silnou atmosféru, není to žádná hitparáda. Necelé dvě hodiny filmu jsou takřka nekonečné a v podstatě jsem pořád čekal, kdy se začne něco dít. Jen tak abyste věděli...nedočkal jsem se. Přesto to nepovažuju za ztrátu času. ()

stanyko

Dej je o nicom, deravy a trpi na nelogicke trhliny, ktore nema cenu rozoberat. Mnohe sceny akoze z vesmirnej stanice boli natacane v pozemskych nakupnych centrach, hoteloch ci letisku. Pocas putovania vesmirom zazijete mix prazdnych kecov, hnusnych ksichtov, sexualnych orgii, psychickych chorob, psychickeho zrutenia pocitaca, nabozenskych kultov a neviem coho este. Dalo sa to dopozerat (preto davam 1*), ale taku sprostost som uz davno nevidel. Znovu by som to nepozeral ani keby mi zaplatili :) ()

vojacekr

Pokud jsem jakýmkoliv způsobem nepřilnul k myšlence abstraktní bytosti Mima a až roboticky vykreslenými sexualnimi scénami, které měly navést a prohloubit beznaděj/depresi do takové míry, kdy bych si po shlédnutí filmu připadal, že celá Země je vlastně takovou vesmírnou lodí na orbitální cestě kolem Slunce, tak nápad, námět a celé to divadlo tak nějak fungovalo. Proč to celé píšu je jen pro poslední minutu filmu. Ta ruku v ruce s hudbou zvedá mé hodnocení o hvězdu víc - mindfuck. ()

prskavka

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY! Piloti jsou nový druh fatalistů. Potlačují své emoce. Upozorňuji, že milovníci přeplácaných nereálných hollywoodských mega-blockbuster-shitů budou nejspíše sklamáni. Jde o nádhernou ukázku střetu pesimistického a optimistického pohledu na realitu. Optimisté jednoduše přežijí v těchto krizových situacích déle. Hlavní hrdinka je bezpochyby optimistka, která vidí světélko naděje i v takto bezvýchodné situaci. Nic se však nevyvíjí k lepšímu, spíše naopak, a i ona časem ztratí veškerou naději a podlehne brutální pravdě. Netvrdím, že je to naprosto dokonalý film, nějaké mouchy by se našly.Například netuším, kde se po třech letech stále bere alkohol do baru, v takové stresové situaci by pravděpodobně konzumace lihovin stoupla o 300% a při tisících lidech by už po roce nic nezbylo. Stejně tak chyběla nouzová komunikace se Zemí, žádná prosba o pomoc? Pokud by lidstvo dokázalo sestrojit tak ohromné vesmírné plavidla, jistě by jejich bezpečnost a bezpečnost posádky zajišťovala pomocí nějakých menších, rychlejších lodí, sloužících k případné evakuaci. Zdejší komentáře jsou vcelku úsměvné. Že tam není žádná akce a nic se tam neděje a nikam to nesměřuje? Halooo...není to náhodou realistický film o ztracencích ve vesmíru? Že jsou herci ošklivý? Vy snad kolem sebe v životě vidíte jen modely a modelky, tak jak se nám snaží namluvit v hollywoodských pohádkách? Pro mě je to naopak další plus pro tento realistický film. Střílení, výbuchy a akci čeká jen autistický milovník laciného hollywoodu čímž potvrzuje že vymití mozku bylo úspěšně završeno. Gratuluji, nejspíš dostanete na ambasádě automaticky ovčanku USA. Raději si pusťte Avengers než tento film. Právě ta rutina na lodi a nekonečná nuda zahušťuje atmosféru, přicházejí deprese, kulty a sebevraždy. Že se život hlavní hrdinky točí i kolem sexu? A ten váš snad ne? Že jsou na tak obrovské vesmírné lodi restaurace, diskotéky, nákupní střediska a bazény přijde někomu zvláštní?? Přesně takto máme vybavené už i zaoceánské výletní lodě a nikomu to zváštní nepřijde ;) Že je tam dost nezodpovězených otázek? Pro Goaulda: a) Pravděpodobně objekt jiné civilizace, složení se nepodařilo zjistit - je to sci-fi, tak proč sakra ne?? b) Samozřejmě to věděli, lhali už od začátku, proč si myslíš že při tom prvním oznámení veřejnosti byl kapitán tak nervózní? Vždyť jim lhali neustále. c) Ve sci-fi filmu může. Tvoji poslední větu jsem nepochopil, oni přece nevěděli že budou mít nehodu, tak proč by zůstávali na Zemi a čekali na smrt? Amen :) Pro Vojacekr: Země ve skutečnosti je přesně takovou lodí, protože neobíhá pouze Slunce, ale spolu se sluneční soustavou i střed naší galaxie (mléčné dráhy) a celá galaxie se i s námi řítí vesmírem neznámo kam. Mimochodem pravděpodobně nikdo nezaregistroval několik scén kdy se hlavní hrdinka dívá z okna na střed naší galaxie, a tento pohled se ani po 10ti letech pohybu nijak nezměnil. Přesně takto by to totiž vypadalo i ve skutečnosti, kdy neustále vidíte stejný statický obraz, a máte nepříjemný pocit, že jste se nepohli ani o píď, což jen umocňuje pocit beznaděje. Při desátém výročí vychýlení lodi z kursu směřující původně k Marsu oznámí kapitán, že Aniara je jedním z lidmi vyrobených objektů, které se dostali nejdál do vesmíru. Při rychlosti přes 60km/s se v té době pravděpodobně nacházeli v heliopauze, tedy na hranici naší sluneční soustavy, za kterou již začíná nekonečně prázdný mezihvězdný prostor. Tedy naděje na nějakou záchranu je nulová. Jen pro zajímavost, sonda Voyager 1 vypuštěna v roce 1977 opustila při rychlosti 17km/s sluneční soustavu teprve dne 25. srpna 2012, tedy po 35 letech. Dne 10. ledna 2019 byla ve vzdálenosti 145,11 astronomických jednotek (21,708 miliard kilometrů) od Země a je od ní nejvzdálenějším objektem který vytvořil člověk. Po hodně dlouhé době na mě dýchla atmosféra chladného, temného a nekonečného vesmíru, ve kterém je, byť několik tisíc pasažérů, méně než kapka v moři. Jde o inteligentní, velmi reálné a proto depresivní scifi, které nekončí happyendem povinným v hollywoodských, nereálných, mainsteemových sračkách, točených primárně pro výdělek, nikoliv pro kvalitu příběhu. Ptáte se, co by se pravděpodobně dělo s tisíci pasážery na obrovské vesmírné lodi, která je po havárii neovladatelá a letí neznámo kam? Podívejte se na tento film. () (méně) (více)

chlemtilka

Jedna hvězda za úžasný nápad a za závěr... Zpracování mě nenadchnulo, téma ztracené a nekontrolovatelné lodi nabízí spoustu nápadů a souvislostí, zde je jich využito naprosté minimum a ještě protivnou formou. ()

P3RS3CUToR odpad!

Pozor nenechte se zmást hodnocením (pokud je stale nad 30) a plakátem. Todle je spletitost náhodných záběrů a nudy. Nuda nuda nuda. Herci neherci, příběh nepříběh. Tohle nemá nic. A scifi bych taky škrtnul. Jenom trotl vydává standartní hospody,auly a obchodní střediska s eskalátorama za hvězdnou loď. Doufám, že na tenhle shit rychle zapomenu. ()

Dalajlada

Aniara není tak blyštivá a se šťastným koncem jako Passengers, ale nebojí se ukázat to, co je realita. V tomto filmu je snad všechno. Vývoj společnosti, manipulace autoritami i lidská psychologie. Deprese z toho, že již nikdy neuvidím rodnou hroudu jsou v Aniaře velice pěkně podány. Jak napsal uživatel Goldbeater. Tohle jsou Passengers, kdyby na to měli v Hollywoodu koule. ()

goauld

Konečně po dlooooouhé době celkem reálně vyhlížející sci-fi o cestě do neznáma se vším co by to obnášelo. Je vidět rukopis skandinávců, kteří narozdíl od US blockbusterech nepřekypují zrovna optimismem a happy-endy. Co stačí k menšímu odklonu od přesně naplánované trajektorii ukazuje neskutečnou obrovitost vesmíru (a pochopitelně jasný náznak "jak to dopadne"). Je však dost nezodpovězených otázek: a) kde se vzalo, tu se vzalo ono záhadné podlouhlé cosi, které nešlo (za tu celkovou dobu) prozkoumat? b) co palubní počítač? že ani piloti "nevěděli" kam vlastně po odchylce "doplujou"? c) může existovat "nekonečná" recyklace řas?? ...no spousta, spousta otázek a odpovědi nějak nikde.... Každopádně - to už raději být na zpustošené zemi (a umřít na ní), než se někde na nějaké kosmické lodi unášet neznámo kam s nejistým výsledkem.... ()

Majo.evans

Som rád,že Európania natočili tento film.Nie stále dookola Amíci.Len je to priemerné scifi.Ukážka,aké sme stále opice s tabletmi ale máme veľký potenciál.Čo sa týka filmu,bavil ma tak začiatok ale potom už nie.Zlé spracovanie.Nemám rád filmy,kde sa necháva otverený koiec ala domysli si sám.Okrem toho tam ostalo veľa otáznikov.Mohli z toho byť kvalitné európske scifi,škoda. ()

Sheelle

Deprese zabalená do sci-fi obalu. Co horšího se může transportní lodi stát, než že se odchýlí z kurzu takovým způsobem, že bude Vesmírem bloudit v podstatě donekonečna? Sociologická sonda do nitra lidstva samotného. Jak moc jsme svázáni s naší planetou, jak moc potřebujeme naději, jak málo se dokážeme přizpůsobit a jak důležitá je svoboda. Líbil se mi náznak toho, že s jiným, silnějším vůdcem na můstku by vše mohlo možná dopadnout jinak. Zajímavé téma, ale na mě příliš mnoho deprese, divná gradace, divák vše sleduje v podstatě jen přes občasné obrazy, náhledy na různé situace. Scény mezi sebou nejsou provázané, postavy jsou ploché a nesympatické. Řeší pouze jedinou myšlenku - beznaděj. A takto to působí i na diváka. Postavy jsou mu v podstatě ukradené, neměl možnost se s nimi ztotožnit, ale cítí velkou beznaděj. ()