Reklama

Reklama

Jedna sekunda

  • Čína One Second (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Čína během kulturní revoluce. Útěk vězně z pracovního tábora. Riskuje vše při hledání ukradeného filmového kotouče, na němž se na vteřinu objeví jeho dávno ztracená dcera. Brzy se setkává se zlodějkou, osiřelou dívkou, kterou pronásleduje vlastní strašlivá ztráta. Nádherná, dojemná a hluboce osobní pocta vykupitelské síle kinematografie v duchu filmu Cinema Paradiso od Zhang Yimoua, třikrát nominovaného na Oscara® za nejlepší cizojazyčný film. (Film Europe)

(více)

Recenze (17)

Fingon 

všechny recenze uživatele

Jsem zvědavý, kdy (a jestli vůbec) se One Second dostane do mezinárodní distribuce. Film sice vyšel na DVD, ale opět pouze v Číně (přičemž můj oblíbený e-shop Yesasia má už i Čangův následující film Cliff walkers, ale ne One Second). Vizuálně vypadá One Second krásně (hlavně scény v poušti), příběh mě zaujal, i když o něco méně. Mám chuť pustit si zde v několika scénách ukázaný film Heroic Sons and Daughters, je ostatně na YouTube. Záběry, ve kterých se vysypané cívky s filmem čistí, suší (a detailní záběry na promítačku a lepení pásu) mají neuvěřitelné kouzlo... ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Námět mi trošku připomínal takovou epizodní scénku legendárního italského snímku Bio Ráj. Jen s tím přídavkem, že to tu je s atmosférou čínské kulturní revoluce. Takže notně poetičtější, typicky čínské a asi i dost melancholické. Také ale mnohdy těžko uchopitelné, ale díky námětu pořád zajímavé a v klidu stravitelné. ()

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Hrdiny filmu jsou uprchlý vězeň a osiřelá dívka Liu, které osud nečekaně spojí prostřednictvím groteskního souboje o jeden filmový kotouč. Oba od začátku charakterizuje především nezlomná vůle a zarputilost, s níž okrádají jeden druhého o zdánlivě bezcenný kulturní artefakt. Dospívající rozčepýřená zlodějka a mlčenlivý mukl jinak žádné výrazné vlastnosti nevykazují, spíše se snaží na sebe neupozorňovat a nenápadně se proplétat mezi stíny společnosti, na jejímž okraji se nacházejí. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Banální zápletka v tragikomickém příběhu dvou ztracených lidí, kteří si prostě jdou za svým cílem, ať se kolem nich děje cokoliv...zároveň nadprůměrně lidské a také plnohodnotná pocta filmu samotnému, který může přinášet mír a souznění, to vše v dokonale podchycené atmosféře doby, v níž se jinak pevné charaktery lidské dokážou dosti pošramotit...[Filmový klub Citadela] ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Jedna sekunda, ale jedna minúta a veľa záberov bolo zcenzurovaných a odstránených z tohto diela, posúvajúc ho samozrejme smerom dole. Našťastie nie tak dole, aby sa z toho stala len jedna kunda. Tú čínsku biedu z obdobia "Veľkého skoku vpred" ako to liliput Mao nazval, tu tak necítiť. Kultúrna revolúcia (1966-1969) síce nastala až po tomto brutálnom skoku z rokov 1958-1962, kedy v rámci projektu pokroku od hladu zomrelo 43 miliónov ľudí, čo je najväčší hladomor v dejinách, hoci v Číne si možno úbytok obyvateľstva ani nevšimli, ale stále ten tvrdý červený diktát ničil a pustošil všetko, čo sa len mihlo slobodou. Režisér tú potrebnú silu neukázal, zrejme sa zameral skôr na vlastné spomienky a prežívanie mladosti, čím odstránil potrebu šokovať a natočil to "len" ľudsky. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Mně se líbí, jak se v tom filmu pracuje přeuctivě a fetišisticky s tím filmovým pásem, načež to snímá ta ošklivá digitální kamera. Ta taky obnažuje, jak špatně je to celé nasvícené. Půlka filmu se odehrává v noci, kde mají všichni čtyřnásobné stíny v podobné intenzitě, jakoby na ně někdo pustil dálkovky. Ohledně obsahu je to takové to juvenilní vyznání lásky k filmu obecně jako společenské události, která tmelí komunity a ovlivňuje společenský vývoj. Tomu jsou pak podřízeny postavy, které se chovají většinou jako malé děti, jejich motivace jsou hodně přes koleno a skokově mění svůj charakter dle toho, kde je film zrovna náladou potřebuje mít. Alespoň ty exteriéry a originální časoprostorové zasazení jsou zajímavé, ale stejně tomu filmu nevěřim, protože moje doposud jediná dosavadní zkušenost se Zhangem (Matt Damon na Zdi) napovídá, že je to spíš taková zpohodlněná filmařská kurvička za zenitem. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Netradičně pojatý a přitom hluboce lidský snímek vypráví příběh o střetu dvou ztracených duší na samém dně společnosti, o zranitelnosti a důvěře. O tom, že ve dvou se to lépe táhne... Zároveň se jedná o zdařilou poctu klasické kinematografii. Některé záběry z pouštní krajiny jsou jedním slovem úchvatné, stejně tak jako pohledy na čištění a sušení filmového pásu. (75%) ()

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

V titulcích filmu uvedeno: režie (pouze) Čang I-mou, popř. Zhang Yimou (pro ty, kteří dávají před českou transkripcí přednost pchin-jinu neboli pinyinu). ()

gemi 

všechny recenze uživatele

Jedna sekunda. To je čas, po kterou tento film v průměru dokáže udržet pozornost. No, to jsem asi přísný, ale ani ne... Fajn výprava, ale špatná dramaturgie. Jednoduchý a pomalý příběh na pozadí kulturní revoluce. Všechno ve filmu je šedé a špinavé. Kdo by tohle chtěl vidět podruhé? ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Títo Číňania to s tými historickými filmami celkom vedia. Toto bol v podstate banálny príbeh, ktorý bol ale pekne postavený na vzťahu muža a siroty na pozadí hľadania filmového kotúča zobrazujúceho jeho stratenú dcéru. Akože nebolo to niečo, z čoho by som sa úplne posadil na zadok, ale sfilmované to bolo pekne a s patričnou atmosférou. Očakával by som možno trošku viac emócií, ale účel to splnilo. 60 % ()

nerw01110 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý snímek. Jestli lze o nějakém filmu hovořit jakožto o artovém, tak je to právě tento. Kamera je občas dechberoucí. Záběry z pouště a malé osady Vás nepřestanou nudit. Některé záběry z pokročilého děje mi přišli podobné těm ze začátku děje a jsem zmaten, zda to bylo naschvál a nebo jen nebyl prostor pro jiné prostředí, ale i tak tento snímek má co nabídnout a člověk má nad čím přemýšlet. ()

lubosco 

všechny recenze uživatele

Veľmi prostý príbeh z číny odkiaľ som veľa filmov zatiaľ ani nevidel. O to viac prekvapuje spracovanie - nádherné krajinné scenérie či zachytenie čínskeho vidieka, kde prostý ľud baží po náznaku kultúry, ktorý predstavuje premietanie filmu v miestnom kine. Okolo filmu, resp. filmového pásu sa točí celý príbeh a aj keď sa možno úplne neuzavrie, dáva divákovi možnosť urobiť si (domyslieť) vlastný záver. Je tam aj máličko politiky, ale nevyrušuje. Palec hore, určite stojí za pozretie. ()

Reklama

Reklama