Přes řeku a do stínu stromů (2022)

Pomaly plunúci príbeh plukovika US army s podlomeným zdravím, tesne po skončení 2. sv. vojny, ktorý sa vyberie do Benátok aby sa doriešil svoju minulosť. Vie, že veľa času mu už nezostáva, nečakane sa mu však pritrafí aj milostný románik. Bojuje však so zdravím, s okolím aj s predsudkami. Výborne zahrané aj zrežirované, pre niekoho však môže byť film aj nudný, Čo mne sa páčilo bol zaujímavý pohľad na Benátky bez haldy turistov, či už večer alebo ráno, to už sa dnes naskytne málokomu. Škoda že len v obraze 4:3.

Jagna (2023)

Chvíľu som si zvykal na ten vizuál, ktorý je akože nádherný, ale nebol som si istý, či je to to, čo vo filme očakávam. Hlavne v niektorých dynamických pasážach obraz akoby seká, naopak, v tých statickejších je ten maľovaný obraz úžasný, a to asi bolo cieľom tvorcov. Neviem si ani prestaviť, koľko práce za tým stálo. Pribeh je možno obyčajný, zameraný na život na dedine zo začiatku minulého storočia, v ktorom sa stupňuje a vrcholí konflikt hlavných postáv. Celkom som si nebol ani istý, kto je tu ten dobrý a kto zlý, asi si musí každý zvoliť sám. Čo ale musím vyzdvihnúť je hudba, tá bola dychberúca a ruka v ruke sekundovala vizuálu. Klobúk dole pred týmto dielom a som rád, že ma takéto niečo vie osloviť, lebo je to podobné našej kultúre a histórii.

Havěť (2023)

Film sa rozbiehal sľubne, vykresľovali sa postavy, zamotával sa dej. Ale čim ďalej som to pozeral, a čim viac bolo tých pavúkov, tým viac som sa nudil. Tá háveď sa za dejovú líniu filmu (čo bol tak deň-dva) namnožila do obludného množstva rovnako tak veľkosti, čo už bolo úplne absurdné. Chovanie postáv bolo tiež debilné a o závere nehovorím. Stačilo len ubrať pavúkov, vyšperkovať dej a mohol to byť slušný survival, čouž.

Godzilla Minus One (2023)

Takto nejako si predstavujem Godzilla film. Vyzerá, že japonci sa nasrali a natočili si vlastný, lebo sa už nemohli pozerať na tie Godzilla chujoviny, čo točia amíci. Nedávno som bol na Godzilla a Kong: nové impérium a to bol teda oproti tomuto zvratok, Godzilla vs. Kong som vypol po 10 minútach. Tu sa dej odohráva tesne po 2. svetovej vojne, s vyobrazením zničeného Japonsko a neútešnej situácie preživších. Navyše ich terorizuje Godzilla, tá konečne vyvvoláva pocit bezmocnosti a strachu z niečoho gigantického a nebezpečného, a to je to od čoho sa odklonila americká produkcia. Efekty na úrovni, Godzilla vydarená, len vyzerá, že by mohla trochu schudnúť. Príbeh hlavného hrdinu je okrem boja s netvorom doplnený o boj so samým sebou. Heroický záver je fajn, len tak trochu klišodný.  Skúsím to ešte pozrieť s dabingom, ale v originále sú tí Japonci preafektovaní až hrôza. Palec hore, len tak ďalej, ale desím sa ďaľšej Godzilly od amíkov.

Lovci z konce světa (2024)

Postapokalyptický a tak torchu zombie na kórejský spôsob. Nebolo to zlé, technicky vydarené, niektoré postavy sa ale chovali ako blbci. Záverečné akčné inferno bolo opäť až príliš uletené, skrátka hlavný hrdinovia nezabiteľní, netrafiteľní. Milovníci akcie, si ale môžu prísť na svoje, aj keď jej tam až toľko zasa nebolo.

Nezlomní (2024)

Sympaticky príbeh o pouličnom psovi, ktorý sa pridá k skupine vytrvalcov a takmer príde o život. Podstatnú časť tvoría samotné preteky a úskalia s nimi spojené, pes sa pridáva do deja zľahka, a záver je už len viacmenej o ňom. Rodinná oddychovka na poslzeniem, ktorá je viac zameraná na dospelé publikum, dieťa sa polku filmu bude asi nudiť.

Lowlifes (2024)

Jednohubkový horror, dalo sa to pozerať. Dobrý rozjazd na pomýlenie divákov, ale pomerne skoro sa ukáže, kto je tu ten zlý. Trochu mi vadili niektorí členovia tej pošahanej rodiny aj ideológia, ktorú spoločne vyznávajú. Tá je hodne pritiahnutá za vlasy, ale dobre. Zjesť si ale vlastné oko, to je ale už riadna sprostosť. Mimochodom, tento horror strach nenaženie, viac pokrúti žalúdok.

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Godzilla vs. Kong som začal pozerať, ale som to nedopozeral, lebo to bola už prefantazírovaná kravina. Na tomto som bol v kine, takže som to dopozerať musel. A teda bola to prefantazírovaná kravina na druhú. Kde sú tie časy, keď podstatou filmu o Godzille bol samotný strach z tohto monštra, napätie z prichádzajúcej skazy a boj o život. Z tohto hľadiska sa mi celkom pozdávala z Godzilla 2014, potom to už išlo dolu vodou. Pri sledovaní tohto "skvostu" som už len s napätím čakam akú hovadinu autori vymysleli a teda niekedy som si pripadal, že museli byť riadne sjetí. Jednu hviezdu ale dávam za efekty, druhú lebo synovi sa to celkom páčilo.

Breathe (2024)

Dávno som nevidel Millu Jovovich vo filme, ale ono som ju vlastne poriadne nevidel zasa, lebo takmer celý čas má na sebe masku. Keďže zápletka filmu je o tom, že vzduch je nedýchateľný a vonku sa nosí maska. Idylka rodiny v hi-tech bunkri naruši banda prichádzajúca si po know-how a zvrtne sa to na taký indoor-outdoor survival. Počínanie postáv je však nelogické až dementné. Sranda vidieť Sama Worthingtona v úlohe záporáka, ale išlo mu to. Dalo sa to pozrieť, ale výstavný kus to teda nie je. Fanúškovia týchto post-apokalyptických si ale môžu prísť na svoje. P.S.Keď vidím vo filme niekoho s maskou na ksichte, alebo v skafandri a v tme sa mu zapnú svetlá ožiarujúce tvár, ide ma poraziť. Človek musí vidieť hovno a konkrétne v tomto prípade Milla Jovovich vyzerala jak keby vykúkala upečená z trúby.

Opičí muž (2024)

Tak až na konci som zistil, že Dev Patel to aj režiroval (vrátane scénara), a tá réžia je sakra dobrá. Revenge akčák na indický spôsob, okorenený kultúrno-náboženskými vsuvkami a celé je to umne vyskladané. Umne sa tiež prelína moderný svet s tým slumovým. Chvíľu si vydýchnete a opäť akčný nárez plný krvi, len na začiatku som trochu tápal, o čo mu vlastne ide. Na záver by som ja trochu ubral, tá hromadná bitka mi už prišla až tak Stathamovsky pritiahnutá za vlasty. Ale fanúšikovia akcie zas budú brblať na tie etno vsuvky, no nikomu sa nezavďačíš. Váhal som medzi 4 a 5, ale nakoniec dávam poctivú 4, no len tak ďalej.