Reklama

Reklama

Dobrodružství Sherlocka Holmese

(seriál)
  • Československo Z archivu Sherlocka Holmese (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Postava soukromého detektiva Sherlocka Holmese ožila v mnoha podobách na filmovém pláně i v televizi. Mezi nejúspěšnější adaptace ale patří britský televizní seriál, který byl vysílán mezi lety 1984 a 1994. Ve své nejslavnější roli se zde představil britský herec Jeremy Brett (1933–1995). Skládá se ze čtyř rozdílně pojmenovaných sérií a pěti delších televizních filmů. První na řadě jsou Dobrodružství Sherlocka Holmese, která byla natočena ve dvou řadách v letech 1984 a 1985. Celkem čítají 13 dílů a každý představí ucelený příběh s vyřešenou detektivní zápletkou. Jedná se o poměrně věrné adaptace knižních předloh Arthura Conana Doyla, které bývají řazeny ke klasikám detektivní literatury. (Česká televize)

(více)

Recenze (56)

DocBrown 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sherlocka Homese jsem měl dlouho rád, ale k Brettovu Holmesovi z dílny ITV/Grenada jsem se dostal až dost pozdě, naštěstí přímo v originálu (hned po příchodu do Anglie). Okamžitě mě uchvátila Brettova genialita a velmi přesné zpracování předlohy, často až doslovné dialogy. Naštěstí si tvůrci odpustili klišé jako loveckou čapku nebo neustálé volání "game is afoot" . Brett poněkud přehrává, typicky pro divadelního herce, přidává postavě značnou energičnost a temperament, ale nic co by bylo v rozporu s předlohou. Burkův Watson je také výborný, ačkoli v první sérii ještě trošku trpí častou snahou dělat z Watsona šaška. Že je Brett nejlepší Holmes bylo hned jednoznačné (o parník před druhým Rathbonem), ale zpracování ITV je navíc jediné, které je velmi často ještě lepší než samotná předloha. Brett je nenadabovatelný. ()

PeteBuck 

všechny recenze uživatele

Prvý Sherlock, ktorého som videl. Pre mňa je Jeremy Brett najlepší Sherlock Holmes. Nech si hovorí kto chce čo chce. Aj zarytí Angláni - fanúšikovia Sherlocka uznávajú Bretta ako Sherlocka, ktorý ho vystihol po všetkých smeroch. David Burke sa mi páčil viac ako Edward Hardwicke. Pri týchto častiach sa od kníh odchyľovali len naozaj výnimočne, dokonca používali presne tie isté repliky ako v knihách. Paráda. Sem-tam niečo prifarbili. Napr. Prof. Moriarty sa v Lige červenovlasých nikde neobjavil. Ale pohoda. Keď som videl Posledný problém, bol som decko a nemohol som uveriť, že je Sherlock mŕtvy. To proste nemohla byť pravda! Potom mi brácho dal prečítať Dobrodružstvo v prázdnom dome a padol mi taký šuter zo srdca, že to bolo počuť na kilometre ďaleko. Tieto spomienky sa mi spájajú práve s týmto seriálom. ()

Reklama

Nut 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dobrodružství SH je stopro nejlepší z celé série (btw český překlad odkazuje až na poslední řadu, tohle je 1.!), Jeremy Brett ve vrcholné formě a David Burke jako poněkud přitroublý, ale sympatický Watson. Pustit si Sherločka už patří k mému odpočinkovému rituálu a právě dvd s příběhy z první řady jsou nejohranější. ()

Ergon 

všechny recenze uživatele

Věrná adaptace sbírky povídek od A. C. Doyla. Úžasná přehlídka dedukčních schopností Sherlocka Holmese v jednotlivých případech - někdy excelentních, jindy obsahově slabších. Velice oceňuji možnost hodnotit každý jednotlivý díl. Seriálu jednoznačně kraluje detektivní poradce pan Holmes v podání Jeremyho Bretta, jenž mně oslovil úžasnou mimikou - samolibým úsměvem, gestikulací rukou, energickými, občas roztržitými, pohyby a dokonalými převleky. Inu, pan herec! Pro mne jednoznačně představitel Sherlocka Holmese č. 1 - dokonalý gentleman, i když někdy více výstřední (náklonnost k drogám), který se nebojí rozdávat rány. A co by to bylo za Sherlocka, kdyby po jeho boku nechyběl Dr. Watson, zde věčně udivující, moralizující a motivující, jenž se od Sherlocka ledasco přiučil a v posledních dílech i sám obstojně dedukující. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Zdejší fanoušci si chrochtají blahem, já tak nadšený nejsem. Netvrdím, že existuje lepší Sherlock Holmes než je Jeremy Brett. Neviděl jsem všechny jeho představitele. Nicméně Brettovi se podařilo vytvořit postavu chladnou prakticky bez emocí. Působí jako chodící mrtvola a to i pro fakt, že má ve tváři mrtvolnou bledost. Jednotlivé případy jsou vyprávěny tak, že je Holmes rozluští prakticky už ve svém domě a na místo přijíždí se skutečným odhalením. Absence byť jen náznaku hudby i v dramatických situacích, alespoň po většinu seriálu, neboť v závěrečných dílech druhé série se to zlepší, je dalším záporným momentem seriálu. Diváka pak musí monotónní vyprávění, dialogy i zápletky uspat. Těžko říct, zda Jeremy Brett je právě takový, jaký Arthur Conan Doyle chtěl, aby Holmes byl. Já zase tak velký fanoušek tohoto nejspíš nejznámějšího detektiva všech dob nejsem, ale závěrečné dva díly mi přeci jen trochu vylepšily mínění o tomto seriálu. Pozorní diváci si při pádu Sherlocka a Moriartyho všimnou, kterak jsou oba upoutáni na lana. ()

Galerie (120)

Zajímavosti (15)

  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Spolek ryšavců“ se v tomto seznamu nachází hned na 2. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Mrzák" se v tomto seznamu nachází na 15. místě. (PhillM.)
  • V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Skandál v Čechách“ se v tomto seznamu nachází na 5. místě. (PhillM.)

Reklama

Reklama