Strach a chvění

Yves Angelo

Alain Sarde

Zvuk:

Pierre Gamet

Hlavní hrdinka, křehká a sympatická ve svém nezkrotném optimismu, mi byla místy až nepříjemná pro její výrazné přehrávání (patřilo to k roli, ale myslím, že jí tenhle způsob příliš nesedl). Žánr nebyl pevně daný tak se film stále ocital mezi komedií a dramatem, což bylo příjemné. Děj si tak poklidně, skoro až líně plyne a je těžké hádat jakým směrem se bude ubírat dál a v tom je jeho kouzlo, protože rozhodně nenudí.(29.9.2008)

Tenhle film je neuvěřitelně zvláštní. Je tak zvláštní až mě nenapadá žádné jiné slovo, kterým bych jej mohla charakterizovat. Nenudí, strašně moc pobaví, je šílenej, ale zároveň hrozně smutnej .. přišlo mi to jako dokonalá ukázka toho, jak to vlastně s Japonci je .. :) Navíc jsem se 3/4 filmu nemohla zbavit pocitu, že hl. představitelka je lesbička, ale dost, dost ujetá.(23.6.2008)

Jistě, ten film rozhodně nenabízí komplexní pohled na japonskou "firemní kulturu", ale určité zjednodušování, respektive přenesení některých postav do charakterů ukřičených jedinců je velmi zábavné. Tlustý viceprezident neměl z tohoto hlediska chybu:-D(10.11.2008)

Dojem z celkem zajímavého příběhu mi zkazila především naivita postav. (I ty "zlé" byly naivní; vždyť ta japonka týrala hlavní hrdinku s dětinskou radostí.) Kromě toho mi všechny boty, kterými se hrdinka provinila proti pravidlům japonské společnosti, přišly poněkud čítankové. Střetnutí kultur na pracovišti se mi zdá povrchní, mnohem zajímavější mi připadl střet dvou hrdinek: na první pohled protikladné - obyčejná, hodná dívka vs. krásná, vznešená a podlá dáma. Jejich cíle přitom tak rozdílné nejsou - na jejich vztahu, na způsobech jejich vzájemného chování, na vyrovnávání se s překážkami je vidět odlišnost kultur víc, než v tom, co je řečeno.(21.4.2010)

Hodně suchá komedie, zasmál jsem se jen jednou. :( Ale jinak hodně zvláštní, pomalý film odehravající se převážně v kancelářích 44. patra nadnárodní společnosti YUMIMOTO.Hlavní představitelka furt sleduje svojí nadřízenou, a po chvilce začnou spolu soupeřit. 50%(12.10.2009)

• - Zenová zahrada, kde se setkává Amélie (Sylvie Testud) s Fubuki (Kaori Tsuji) jako malé a na úplném konci filmu, se jmenuje Ryouanji 竜安寺 . Jedná se snad o nejznámější kerasansui (suchá) zenovou zahradu na světě. Pochází z 15. stolétí a nachází se v městě Kyoto. (renhoyek)