Jednorozený (festivalový název)

Begotten

Fantasy / Horor / Experimentální

USA, 1990, 78 min

E. Elias Merhige

Černobílej psycho trip.Mezi galaktická bizardnost a šílenost masakrálních rozměrů.Čuměl jsem na to s vykulenejma očima a otevřenou tlamou přilepenej k obrazovce a pořád jsem si říkal jestli jsem viděl to co jsem viděl nebo jsem měl haluz?Chvílemi jsem si připadal jak Alenka v říši divů.Šílenej černobílej vizuál+jednoduchý,ale přitom geniální zvukový doprovod dodávají tomuto snímku na intenzitě prožitku.Totální ulítlost při které mi jel mozek na plný obrátky.Docela rád bych si pokecal s tvůrcem o tom na čem se zrovna sjížděl když tohle vymýšlel.Tohle nemohl vymyslet normální člověk s čistou hlavou.Ale je to opět krásná ukázka toho jaká je tenká hranice mezi genialitou a odpadem,protože si myslím,že tenhle film vám buď sedne a nebo ne.Nic mezi tím.Pro mě mistrovská zábava.(14.6.2015)

Šíílenej nářez!! Význam filmu zdál se mi jasný od začátku a myslím, že jsem se příliš nemýlil díky "vysvětlení" v podobě závěrečných titulků. Ale i tak jsem se v "ději"-tedy výpovědi filmu občas ztrácel a úplně mě to popletlo a zmátlo. Ale myslím, že o to tu ani moc nejde ... Nejde o to co je obsahem filmu, ale samotný obsah filmu. Begotten je jedním z vrcholů bizardní nechutné a traumatizující zvrácenosti, které se opravdu máloco vyrovná. Viděl jsem opravdu už hodně ale tohle je jasným vrcholem a cestou za hranice vůbec představitelného. Film je navíc tak chytře ztvárněný, že diváka stále nutí přemýšlet. A přitom je neuvěřitelně jednoduchý, je němý, černobílý a vystupuje v něm několik postav. Ale divák, pokud chce film sledovat a vidět, často si musí klást otázku: "Opravdu jsem viděl to, co si myslím??!!", "Opravdu to bylo ono??!!", "Skutečně jsem TO viděl??!!", "Mysleli tohle skutečně tak, jak mi to připadlo??!!"... Atd. Chvílemi opravdu odporné, ale pro milovníka bizardních experimetů naprostý skvost!! Film dalekosáhle v jistých částech přesahuje komerční fláky, které kdy chtěly šokovat, a servíruje divákovi hnus na podnose tak náramně učesaný, sestavený a stvořený, že budete ještě dlouho kroutit hlavou a uvažovat o smyslu toho všeho tam i tady ... Naprosto nedoporučuji pro psychicky labilní osoby, osoby mladší 18 let a obecně osoby, kterým se dělá při násilných a podoných scénách ve filmu špatně!!!(8.12.2008)

Vizuálně sice originální a určitě zajímavé ale na toto dílo jsem neměl sílu dokoukat ho.(22.10.2007)

Jedinou chybou tohodle uměleckého počinu (určitě né horroru)jsou závěrečné titulky,které nechtěně podávají vysvětlení o významu filmu.-Díky tomu se kdejaký "rádoby-intelektuál" nad sklenkou vína rozplývá nad tím jak celé to poselství pochopil,protože "je to přece úplně jasné" ...Zajímalo by mě- kolik osvícených chytrolínů hlásající svou dokonalou schopnost luštění symbolů by se tady (a vlastně všude) našlo,kdyby nám titulky neřekly o co jde..........Osobně to nehodnotím ani tak jako film ale čistě jako symbolické umělecké dílo,které jako správné umění zvysoka sere na nějákého diváka,který je uprostřed toho celého uchvácen a zároveň zmatený jak lesní včela..................Nechápu míru pohoršení nad jakousi brutalitou a krvavostí(nebo co)....Jde snad jen o jednu krátkou úvodní scénu,která je pravda poněkud sugestivní ale jinak si nevybavuju žádné drsnější obrazy.................Síla toho celého je spíš ve způsobu snímání a úpravě obrazu,kombinovaného s podivnými zvuky=Což vyvolává jakýsi nepříjemný vnitřní neklid.(21.9.2010)

experimentálne spojenie biblie, alternatívneho pohybového divadla, rohrsachovho testu, videoartu, obrazov z predsmrtného zážitku, extrémneho hľadania možností média (v oboch zmysloch/významoch toho slova) a potreby - - - a to posledné je to, o čom sa dá diskutovať, to ostatné je skrátka nediskutovateľné(26.10.2013)