JohnMiller

To bola teda riadna úchylárňa !!!! Myslel som si že tejto snímke uberie zub času s kontroverznosti. Hlboko som sa mýlil, bola to tá najväčšia zvrhlosť akú som kedy videl. Lucifer Valentine sedemdesiatich rokov ! Sodomia ktorá si neberie servítku pred žiadnou prasačinou či fetišom. Fekál, piss, homo, proste hnus nad hnusom ktoré sú v iných filmoch iba čiastočne naznačené. Tuto to je to rozvinuté a ukázané ako to v skutočnosti je. Režisér dbal na detaily ktoré mi doslova zdvihli žalúdok (Prvý krát som musel zastaviť film až tak sa mi nadvihol kufor... to sa mi ešte nikdy nestalo a to som videl už mnohé prasárne) Fekálna scéna pri ktorej sa násilím donútené dievča pustilo do čerstvého kúsku mi dala zabrať. Je veľmi zaujímavé ako sa každou minútou stáva film neznesiteľnejším... Každou chvíľou som si myslel že už ukázali to najhoršie a teraz už príde na radu iba vata , no opäť som sa strašne mýlil. V momente keď sa začne prvý deň orgií už to je iba horšie a nestráviteľnejšie. Za absolútnu špinavosť považujem moment keď jeden s tyranov začal masturbovať pred zrkadlom sám na seba.. Niečo také by mi nenapadlo ani v tom najhoršom sne. POZOR!!!! To čo sa hovorí o tomto filme nie je iba zveličovanie kultu, je to naozaj je to asi najzvrhlejší film v dejinách. ()

Kuzlo

Sadeho knižku, ktorá je predlohou tohto filmu mám rozčítanú už asi 15 rokov a ešte stále som len v 2/3. Podobne to bolo aj s filmom. Pozeral som ho hádam na 5 krát vždy s odstupom niekoľkých mesiacov. Pri knihe som ešte v duchu hodnotil zvrátenosti a hranice kam až sa dá zájsť...ale pri filme som pociťoval len nudu-nudu a nudu. Navyše ma úplne iritoval herecký výkon predstaviteľa "škúliaceho pánka". Som rád, že túto na sebe samom páchanú SM procedúru mám už za sebou. Mám obavu, že to bol zabitý čas a vôbec nič mi to nedalo :( ()

radektejkal

V šedesátých letech minulého století patřil u nás Pasolini ke kultovním režisérům a jeho díla (Mama Roma, Oidipus, Médea, Teoréma) byla velmi ceněna. Co si ale počít se "Saló"? Proč se pustil tak daleko, až překročil dobově dané meze? Nechci tady diskutovat o filmu, o kterém si myslím, že ho stejně někdo natočit musel,ani o tom, že Pasolini k tomu měl skutečně značné předpoklady... Chtěl bych jen uvést ve vztah imaginární kruhy dantovského pekla s vraždou jediného člověka a odrazem obou v mysli mnoha recenzentů tohoto filmu. Pasolini byl brutálně zavražděn, vrah nebyl usvědčen. Možná by měla italská policie pátrat na tomto fóru: 1 podezřelý Faye: Mrzí mě, že autora této nechutnosti nezabili předtím, než něco takového vytvořil. 2. podezřelý Gouryella: Pasoliniho a ty uchylny dedky co v tom hrali bych povesil za koule do pruvanu a pak bych je vykastroval. 3. podezřelý Kulmon: Pasolini je nechutný zvrácený hovado! Rozkopat koule!..... Tímto vzdávám hold Pasoliniho památce. Realie viz Radek99... Nakonec ještě komentář filosofa Jeana Baudrillarda z knihy "De la Séduction" (1979, překlad Alena Dvořáčková): "V Pasoliniho filmu Saló je veškerá možnost zvratu odňata s neúprosnou logikou. Komplicita, spojenecká promiskuita katanů a obětí při mučení vymizela. Je to bezduché týrání, zločinnost bez emocí, studená mašinizace... slast je produktem těžebného dobývání, technologickým produktem mašinérie těl..." A úplně nakonec pár citací Miroslava Gregoroviče (Lidové noviny, 19. 9. 1992) pro porovnání se skutečnými dějinmi Sodomy: "Chaotická maškaráda se změní krvavou tragedii... Zvrhlost režimu se stupňuje s blížícím se koncem války... K dokreselní obrazu patří i nechutné svědectví Vittoria Mussoliniho, který dávno po válce poznamenal, že v Salo v posledních dnech existence režimu bylo morfium tak obvyklou věcí jako aspirin, a sexuální orgie běžné jako nedělní venskovský fotbalový zápas... Následný hon na fašisty v severní Itálii přinesl kolem 46 000 mrtvých včetně rodinných příslušníků a spolehlivě vytvořil půdu pro další politickou existenci neofašismu."...................................................................................................................................................... Už dost báchorek o podivnosti a pochopitelnosti naší doby. Stačí se jen dívat a nic si nenalhávat. Naše doba je průhledná jako čerstvě filtrovaný likér. Ale k věci: Moje posluchačské exkurze, kterými si zpříjemňuji překládání technických textů mě zavedlo až youtuberovi Eduardu Birkemu. Předpokládám, že je to mladý inteligentní Čech s citem pro to, co dnešní lidi zajímá, a co chtějí vidět a poslouchat. A tím je násilí, ve své historické verbální podobě (morytáty, detektivky, příběhy ze soudních síní...), ale především ve své vizuální formě (horory, thrillery, snuffy). Nemyslím si, že jde o volný přechod slyšeným a viděným, jde tu o jiné paradigma, ale k věci, stále ještě jsme od ní daleko: A tento Eduard Birke sestavil šestici filmů, které se vyznačují mimořádnou vizuální brutalitou. Pořadí respektuje jeho představu o eskalaci hrůzy, kterou její režiséři snad mohou považovat i za katarzní: 1.       Salò o le 120 giornate di Sodoma (Saló aneb 120 dnů sodomy), 1975 2.       Martyrs (Mučedníci), 2008 3.       Srpski film (Srbský film), 2010 4.       Kanibal Holokaust (Kanibalové), 1980 5.       The Poughkeepsie Tapes (Videa z Poughkeepsie), 2007 6.        Megan is Missing (Megan se pohřešuje), 2011 Tuto sestavu je možno považovat za reprezentativní až na první film, který ostatně do tohoto souboru nepatří. Pasoloniho film je jednak příliš cílevědomý a jednak má jasné poselství - a navíc je to jediný film, který jsem viděl, ostatní jen jako nečetné ukázky z Birkeova pořadu, který tu využívá psychologické vydírání zakázaným ovocem, ke kterému se sám přiznává; čili shlédnutí těchto filmů nedoporučuje.  Pasolini nás varuje před extrémním racionalismem (racionalismus jako jednosměrná cesta pro opatření si toho, co požadují moje smysly) a definitivním úpadkem superega (na nic nikdy nebrat žádný ohled). Možná se časem podívám ještě na nějaký jiný z těchto či jiných podobných filmů, časy se mění...Už dost báchorek o podivnosti a pochopitelnosti naší doby. Stačí se jen dívat a nic si nenalhávat. Naše doba je průhledná jako čerstvě filtrovaný likér. Ale k věci: Moje posluchačské exkurze, kterými si zpříjemňuji překládání technických textů mě zavedlo až youtuberovi Eduardu Birkemu. Předpokládám, že je to mladý inteligentní Čech s citem pro to, co dnešní lidi zajímá, a co chtějí vidět a poslouchat. A tím je násilí, ve své historické verbální podobě (morytáty, detektivky, příběhy ze soudních síní...), ale především ve své vizuální formě (horory, thrillery, snuffy). Nemyslím si, že jde o volný přechod slyšeným a viděným, jde tu o jiné paradigma, ale k věci, stále ještě jsme od ní daleko: A tento Eduard Birke sestavil šestici filmů, které se vyznačují mimořádnou vizuální brutalitou. Pořadí respektuje jeho představu o eskalaci hrůzy, kterou její režiséři snad mohou považovat i za katarzní: 1. Salò o le 120 giornate di Sodoma (Saló aneb 120 dnů sodomy), 1975 2.  Martyrs (Mučedníci), 2008 3. Srpski film (Srbský film), 2010 4.  Kanibal Holokaust (Kanibalové), 1980 5. The Poughkeepsie Tapes (Videa z Poughkeepsie), 2007 6. Megan is Missing (Megan se pohřešuje), 2011 Tuto sestavu je možno považovat za reprezentativní až na první film, který ostatně do tohoto souboru nepatří. Pasoloniho film je jednak příliš cílevědomý a jednak má jasné poselství - a navíc je to jediný film, který jsem viděl, ostatní jen jako nečetné ukázky z Birkeova pořadu, který tu využívá psychologické vydírání zakázaným ovocem, ke kterému se sám přiznává; čili shlédnutí těchto filmů nedoporučuje.  Pasolini nás varuje před extrémním racionalismem (racionalismus jako jednosměrná cesta pro opatření si toho, co požadují moje smysly) a definitivním úpadkem superega (na nic nikdy nebrat žádný ohled). Možná se časem podívám ještě na nějaký jiný z těchto či jiných podobných filmů, časy se mění... () (méně) (více)

L_O_U_S

Pasoliniho filmová verze je vlastně nepříliš invenčním přenesením Sadova románu do fašistické Itálie, navíc notně zředěným (závěrečné pasáže knihy by byly příliš i na takový film, jakým je Salò). Zůstává vlastně festival hoven, který je nejen nechutný, ale i nudný. Vyčnívají jen čtyři odporní pánové, z nichž je nejlepším kandidátem na úchyla století jednoznačně prezident s krysím ksichtem. (1 076.) ()

Eldrick

Pochopil sem, co chtěl Pasolini říct, ale co sem o něm slyšel, nebyl to asi úplně duševně a morálně zdravý člověk, takže to z jeho strany nemůžu brát tak vážně. Markýz de Sade nebyl koneckonců nikdo jiný než zvracený úchyl. Po filmařské stránce jde o celkem nudnej, samoúčelnej, zvrácenej kentus bez sebemenšího přesahu. Spíš je mi líto těch mladých lidí, kteří klesli až na takový filmařský dno. Ale ze fšeho nejvíc mi bylo líto těch zbytečně staženejch 700 MB. ()

Frenegonda odpad!

Mylsím že tohle dílko objektivně hodnotit nejde. Četl jsem dokonce i nedávno vydaný spis pana de Sade. Jak film tak knížka je šílenost. ()

Petroff

Viděl jsem před lety a asi mi to nějak vnitřně pomohlo k podání výpovědi na místě, kde jsem prostě nemohl být spokojenej. Teď "čtu" knihu, která je velmi zhovadělá, prasácká a vlastně dost humorná... Člověk se velmi rychle otrká a něco, co Vám na první pohled připadá total fekal, na druhej už klidně zkousnete a napotřetí se u toho i zasmějete. Už u toho čtení klidně jím, pročež přijdu sám sobě opravdu divnej. Tenhle film není zfilmováním knihy, to by musel být asi tak 100x nechutnější a zvrácenější... ale zasazení do náckovskýho hávu tomu celkem sedlo - odpovídající postoje a přístup hlavních zvrhlíků... ()

d-fens

nie, mňa to až tak neznechucovalo... proste celé mi to pripadalo ako pičovina.... žrali sa tam hovná, šťalo sa do úst, šťalo sa všelijak, kochalo sa tam na zadkoch bez rozdielu, rozprávali sa tam pedofilné príhody, a popritom som si mal asi povedať, "ten fašizmus je ale zvrhlosť"? mne to príde proste príliš prvoplánová alegória na obžalobu despotizmu...... samozrejme, výtvarná stránka filmu je výborná, ale naozaj si režisér neliečil iba vlastné mindráky a chúťky? samozrejme, on bol humanista, altruista, ale ak by nebol, tak..."čo sa babe chcelo, to sa babe snilo" ? ... záver bol zaujímavý, expresívny, ale rozprávania obsatrožných "dám" boli veľmi hlúpe, a snaha navodiť znechutenie iba pohľadom na zlosťou a hnevom zaliatu tvár pošahanca mi neprišla príliš nápaditá ... kto chce vidieť naozaj skvelý film o náckoch, nech si pozrie Viscontiho "La caduta degli dei", a keď o ľudských bakchanáliách, nech si pozrie "Veľkú žranicu" ;)..... celkovo mám pocit, že Pasoliniho iba nadchla Freudova konštrukcia "análneho charakteru", a v tomto filme sa snažil umelecky poňať a snáď aj politicky znásilniť túto vývojovú teóriu... ()

kapsomut

Neuvěřitelná prasárna. Ale ty herecký výkony mi přišli geniální. Dám tomu přesně 50% - 3*. Ale opravdu nevím, jak to mam hodnotit! ()

stuntmanMIKE odpad!

tato zvratena tupost v sebe nenesie ziadne podobenstvo ako tu niektori pisu... To ze ludia sa s mocou menia sa da vyjadrit daleko inteligentnejsie a vkusnejsie. Toto co som prave zhliadol je najjasnesi odpad zo vsetkeho co som kedy videl a to pritom nemam najmensi problem z brutalnymi scenami o to vobec nejde... ide o celok... ten film je jednoducho zbytocny ()

Moena odpad!

Tenhle film je skutečně o utrpení. O mém utrpení! Čekal jsem Sodomu a Gomoru a dostal neuvěřitelnou nudu. Je to jako kdyby vám někdo nezaujatě vyprávěl o análu a koprofilii dvě hodiny. Dvě hodiny! Je to pro mě takové Paranormal Activity ve světě perverze a exploitation. Čili: všichni jsou z toho neuvěřitelně na větvi, jsou znechuceni, ale nakonec je to jen dvě hodiny chodících lidí, sedících lidí, ležících lidí a zvuk neladící piána jako podkres pěti (nebo šesti) trapných povídek. Za zmínku stojí obstojných 10 minut na konci, ale žádná výhra to taky není. Žádná kontroverze se nekoná a de Sade se v hrobě obrací. ()

maverick10 odpad!

viz. Kanibalove........ Jak toto hodnotit? Je to jeste umeni nebo uz vrchol hnusu? Zase se klanim spise k te druhe variante. Ne kecam, delam si srandu ze jsem se rozmyslel, tady zadne umeni neni. ()

kagemush

Bezesporu už byly natočeny mnohem drsnější ,nebo kontroverznější(úchylnější?) filmy o zneužití moci v rámci konzumu či politiky (Okupace ve 24 obrazech,Funny game,dr.Divnoláska ...., nebo třeba Videodrom,-jen tak namátkou),tak proč Saló tak strašně prudí ,he? Že by pro tu nelíbivou nahotu,tolik jinou než ta obvyklá kašírovaná všude okolo? Nebo že by klid divákův tolik rušili perverzní a násilné scény? No to snad ne,vždyť jen v Panu a paní Smithových je násilí desetkrát víc než tady,-ale Smithovi jsou vlastně bžunda,že? - V kině jsem na tom byl třikrát.Mé dvě kamarádky ,které se na to se mnou ze zvědavosti vydaly,jedna jako druhá předčasně, i se mnou, opustily sál.Ani moc nenadávaly,jen to prostě vzdaly. Potřetí (už sám) jsem to již zdárně dokoukal. Rozhodně bych si u tohoto snímku nedovolil tvrdit ,že se jako líbilo(nemá se co líbit),ale spíš než hnus se dostavil poměrně tísnivý pocit z té neuvěřitelné porce zmaru,strachu a rezignace z bezmoci v konfrontaci se zlem. Tohle a takhle podané rozhodně není nic líbivého,ale to přeci neznamená, že je to špatně zpracováno! Nic pro konzumenty všeho a pro ostatní jen občas a se zaťatými zuby.I jako memento. ()

ilemas

Dal bych odpad, ale protože se takový úchýlácký film jen tak nevidí tak za dvě.Musel bych to vidět znovu, abych jinak hodnotil.Už je to hodně dávno, co jsem to viděl na VHS. Těžko hodnotit takovou prasárnu. ()

raffspIn

I přes všechny umělecké klady filmu a i přes komentář od Shadwella, který je velmi výstižný. Nicméně - tohle je prostě až příliš silné kafe. ()

Morloth

Předem bych chtěl avizovat, že to co se z filmu dělá není ani z poloviny pravdou. Ano, film je nadmíru nechutný, hlavní hrdinové jsou zlý, ale proboha, existují daleko hnusnější a zlejší filmy. Vemte si téměř jakoukoli americkou akční klasiku, kolik je tam mrtvých, navíc se tam zabíjení popisuje jako hrdinství. Hlavní hrdinové jsou glorifikovaní a jasně se divákovi říká, takováto vede cesta za štěstím, láskou, penězy a kdo ví čím ještě. Naproti tomu Salo zobrazuje minimum násilí a navíc má každý člověk možnost vlastní volby. Film mu neříká, to co se děje na obrazovce je správné, jen jednoduše ukazuje, že se to děje. Navíc veškeré zvrácenosti probíhají převážně ve slovech, nikoli v činech. Opět si připomeňme americké akční filmy. Jak moc je to tam se slovy a kam až sahají činy (viz. např série Saw, Rambo, etc.). Dále: nechápu některé okolní komentáře typu, autor tohoto snímku měl zemřít před jeho natočením, je to humus a neobyčejná zvrácenost, atd. Takovéto komentáře považuji za nejen trapné, navíc za více pošahané než samotný film. Vždyť kdo tyto lidi nutil se na film dívat? Kdo dává právo divákovi odsuzovat režisérův život? Nepřijde Vám to trochu zcestné? A teď k filmu samotnému. Nemám příliš rád Pasoliniho snímky. Proto mne Salo nepřekvapil svým zpracováním, je prostě pasolinovský. Hodně nahoty, křečovité herecké výkony, podivné figurky. Nelze popřít několik režisérových invenčností. Například se mi velmi líbil kontrast hudby a toho o čem se mluví či co se děje. Pokud znáte de Sadovu předlohu nebudete se ani zvrácenosti Sala divit. Je možné vyčítat Pasolinimu to, že si 120 dnů sodomy vybral jako předlohu, ale to je tak vše. Navíc Pasolini byl dozajista trochu blázen. Těch pár naturalistických záběrů jsme již měli možnost nesčetněkrát vidět. Ve své době možná snímek pohoršoval, dnes je po stránce brutality spíše k smíchu. A tak nejhorší je pojídání výkalů, které stejně vypadají jako čokoláda s klobásami. Salo tak není nejhorším filmem všech dob, ani není filmem, který by vyžadoval smrt jeho tvůrce, Salo je již léty trochu omšelý, dosti nudný a zdlouhavý. Pokud bych měl vyzvednout jeho pozitiva, spatřoval bych je v tom, že snímek nikoho k ničemu nenutí. To je velké plus. Pro mne to ale nevyváží tu skoro dvou hodinovou nudu, u které jsem se občas musel smát a občas mi bylo trošku nevolno. Nic víc. ()

M.i.k.e

pro moje první setkání s Pasolinim sem si vybral jeho poslední a podle všeho nejkontroverznější dílko (ačkoliv,co z toho všeho co stvořil nebylo kontroverzní) a nakonec musim uznat,že sem trošku zklamán.Samotné sexuální scény,nebo násilí nevadí (snad s vyjímkou finálního mučení,které je pro opravdu silné povahy),nejvíc kontroverzní je zcela určitě Kruh Hovna,ovšem jinak je to celé takové povrchní a samoúčelné a ve mě osobně to (krom občasného zvednutí žaludky) nevyvolalo zhola nic.Pokud to Pasolini opravdu myslel jako kritiku a obraz tehdejší společnosti,tak mě to v tomto ohledu docela minulo. PS : upřímně nevím jak hodnotit,takže zatím za tři...třeba se mi to ještě rozleží... ()

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri