Černý Mercedes

Předloha:

Janusz Majewski (kniha)

Scénář:

Janusz Majewski

Maria Dębska, Aleksandar Milićević, Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Łukasz Sikora, Sonia Bohosiewicz, Andrzej Mastalerz, Izabela Dąbrowska (více)

Vlivný varšavský právník se ujme své bývalé studentky, židovky Anety, a poskytne jí identitu své uprchlé manželky. Pracuje v ilegalitě, ale ve snaze zakrýt svou skutečnou činnost se spřátelí s důstojníkem SS. Když je Aneta zavražděna, vyšetřování se ujímá kriminální rada a pomalu rozplétá řetězec nešťastných událostí, které stály život několika lidí... (TV Prima)

kenkaku

Tento film potřebuje srovnat obecné hodnocení (61% jako fakt???). Lituji, že jsem ho viděl. S příslibem krimi za období WWII a ještě ve Varšavě. To znělo fajn. Co se ale rozpoutalo, bylo zvěrstvo. Jednu chvíli jsem přemýšlel, jestli jde o parodii nebo se film stále bere vážně. Film obsahuje obrovské množství zcela irelevantních scén. př. pipka se jde schovat na půdu, kde je splachovací záchod (?!). tak si na něj odskočí a... nic. prostě střih a jede se dál. Hlavně, že každý fetišista co ujíždí na urolagnii si přišel na své. Nebo ten úchyl s dalekohledem na balkóně. Ty jeho kecy to bylo opravdu něco. ˇuchylný tramvaják? jistě... Je libo homo-nácka? Není problém. To vše zamíchané do zmateného vyprávění kdy se skáče v čase tam a zpět jen tak. Aby nebyla nuda asi... Opravdu lituji, že jsem viděl. ()

kolemjdouc

nevím jestli zrovna tohle chtěl film sdělit:jak to dopadne když i v čisté rase se najdou lidi se svým tajemstvímZa mě dosti svižný děj se zvraty od fanatismu (aby si důstojník zachránil krk, muselo zemřít pár lidí)po tragedii vyhlazování.Mělo by to být mementem pro každou válku ale lidi jsou nepoučitelní. ()

mira007

Polská dobová kriminálka o varšavském právníkovi, který doma nalezne zavražděnou manželku respektive svoji židovskou studentku, kterou za manželku vydává. Do toho jeden homosexuální esesák, horlivý člen odboje, který do té dívky byl zamilován, pěkná služebná, jeden hraběcí voyer, jeden polský a jeden německý vyšetřovatel Boguslaw Linda zabaleno v pěkné dobové výpravě. Na tohle jsem se hodně těšil, ale výsledek kapku sráží, že to nebylo vyprávěné moc svižně, že časové roviny byly kapku nepřehledné, že místo větší syrovosti se zamířilo směrem do naivní televiznosti. Čekal jsem něco pětihvězdičkového, ale i kvůli tomu nevěrohodnému vyústění to srazím, ale čtvrtou hvězdu dávám za nahou Marii Debskou. Poláci jedou. ()

petikacka

Slušná krimi na pozadí 2. světové války...Herci byli sqělí, děj taky akorát by filmu slušel lepší střih...Chvílema jsem se ztrácela v podivných skocích v čase...Nakonec to bylo překvapivější než jsem čekala...U mě dobrý 85% ()

tranquill

"Myslíš si, že nevím, že miluješ mého muže? Pícháš mě a přitom myslíš na něho!" Vypadalo to na válečné drama, ale nakonec spíše provokativní kriminálka na pozadí války. ()

mira.l

Proč jsem tohle stáhnul?? Celkově mě to moc nebralo, a když se objevil slaďoučkej teplej esesák, tak bylo vymalováno definitivně. ()

mac000

Skoro devadesátiletý veterán Majewski, navšvěvující česká kina pětačtyřicet let (pamětníci si možná vzpomenoi na jeho "Dvojí svět hotelu Pacifik") se ve skvělé formě představuje kriminálkou s politickým pozadím, zasazenou do Varšavy okupované Němci. Nesnaží se vybudovat akci na efektních honičkách či střílečkách, ale na důmyslně vystavěné zápletce. A v dnešní době supertrikových akčnáků to není málo... ()

solisoli

Dráma z obdobia začiatku okupácie Poľska v druhej svetovej vojne, ponúka detektívny príbeh, opäť o židoch a SS. Táto židovská vložka, už unavuje, aj keď dej je pomerne zaujímavý a slušne spracovaný s dobrým castingom. Len to neustále vnucovanie prenasledovania židov, pomaly v každom vojnovom projekte, začína liezť na nervy. ()

PTuranyi

Veľmi kvalitne natočená detektívka zabalená do vojnovej drámy poľského advokáta pomáhajúceho židovskej študentke. Bol som z tohto mixu trochu zmätený a to nie len preto, že príbeh nie je lineárny, ale ale aj preto, že hlavným hrdinom sa nakoniec ukázal komisár vyšetrujúci túto sériu vrážd a nie advokát Holzer. Napriek tomu je výkon produkcie a hercov výborný a udržiaval napätú atmosféru aj keď bol vrah už prezradený. Nuž a úloha čierneho Mercedesu bola v tomto príbehu celkom podružná. 70% ()

Erizu

Hvězdu dolů za tu poslední půlhodinu, kdy se dobrá dobová krimi zvrhla v naprosté melodrama. Což je škoda, protože měl film slušně našlápnuto. Totožnost a motivy vraha mě také zklamaly, ale to už je můj osobní problém asi - i když si myslím, že se z toho dalo vytřískat víc než jen (SPOILER) "z hodného esesáka se vyklube zlý homosexuál, který zabíjí de fakto z hysterické žárlivosti". ()

redsparrow odpad!

Námět mě zaujal, ale zpracování nikoliv. Pojaté jako bizarní TV inscenace s překombinovaným a těžko uvěřitelným scénářem a totálně ujetými dialogy (nebo spíš monology), u kterých jsem přemýšlel, jestli to někdo fakt myslel vážně, nebo je to nějaký zvláštní druh dadaistického humoru. Dokázal bych si to docela představit jako poťouchlé divadelní drama v Dejvickém divadle, ale jako film rozhodně ne. 15 %. ()

1234Horymir

Závěrečné rozuzlení mi hodně připomínalo Hodinu pravdy od Járy Cimrmana a myslím, že i na ten Vichr z hor nakonec došlo, či co to mělo znamenat. ()