Ve svém raném filmu Bergman pokračuje v soustředěném zkoumání citových vztahů, tentokrát nezralé lásky sotva dospělých mladých lidí ze sociálně nižší vrstvy na předměstí Stockholmu. Temperamentní přidrzlá Monika okouzlí a svede plachého, nesmělého Harryho a podniknou spolu romantický únik lodí z města na ostrov. Rajské opojení brzy pomine a dvojice, zbavena iluzorních snů, je vržena zpět do tvrdé reality. (oficiální text distributora)

Rattlehead

Nepatří úplně k těm nejlepším Bergmanovým filmům, ale i tak se mi moc líbí. Pěkná kamera (záběry města, přírody), oceňuji nápad s hasnutím světel v pozadí při detailu tváře, takže se obličej najednou ocitá před černým pozadím (myslím, že tento fígl použil Ingmar i v dalších filmech). Léto s Monikou patří jednoznačně k režisérovým "neorealistickým" počátkům, rozhodně se nejedná o "intelektuálský" film. Jinak jsem se dost pobavil některými zdejšími komentáři - a) postavy prý jednají nelogicky (pominu-li skutečnost, že samotné očekávání logického a zodpovědného jednání od pubertálních postav moc logické není - co je nelogického na tom, že mladí, nezkušení a naivní lidé, kteří moc lásky v životě nepoznali, mají plné zuby světa, kde jim každý jen nadává a je k nim zlý, a tak, když se do sebe zamilují, zorganizují takovou svoji soukromou vzpouru; v naivní představě utečou z toho zlého světa dospělých; ovšem po nějaké době v přírodě - kde není co jíst, peníze nejsou, začíná zima - si uvědomí, že takhle nemohou dál žít, a vrací se zpátky do města) b) konec filmu je prý snadno odhadnutelný (tedy překvapivá pointa = kvalitní film, nepřekvapivá pointa = špatný film. Zde je jasně vidět negativní dopad těch pochybných závodů scénáristů na přelomu tisíciletí, kdo vymyslí více šokující pointu; nic ve zlém, leckeré ty filmy jsou (napoprvé) dobré, ovšem pokud je film postaven jen na překvapivém závěru, budu mít chuť se na něj podívat podruhé ? Zatímco Léto s Monikou si pustím třeba popáté, a líbí se mi pořád.) ()

MaxForValue

Smutný, depresívny film. Dalo by sa povedať, že to bol film, ktorý bolel. Snímok o nerozvážnosti prvej lásky, o chýbajúcom zmysle pre zodpovednosť, o túžbe milovať, žiť, neviazať sa a o potrebe nájsť v živote to svoje miesto. Radosť je v Sommaren med Monika neznámym pojmom, nech aj na pozadí života dvojice mladých ľudí vidíme lásku, radosť nie, keďže si sami uvedomujeme, že tvrdá realita ich ani tak neminie. Za ten strhujúci záver jednu * pridám. ()

pollstro

Příběh o seberealizaci, sexuální svobodě, sociálních vazbách a individuálním selhání v neo-realistickém stylu, ve kterém Bergman detailně rozebírá své postavy. Upřímné zobrazení nahoty pomohlo ve své době vytvořit pověst Švédska jako symbol sexuálně svobodné země. ()

ALchemik

I přes to, že se vlastně jedná o obyčejný námět, dokázal z něj Bergman (jako vždy) udělat celistvé a zajímavé dílo. Mně kupodivu ale nejvíce zaujaly exteriéry filmu, kdy mladý zamilovaný pár vyplouvá lodí. Dlouhé záběry na krajinu a mlčení je to, co si nesu z tohoto filmu hluboko v srdci. ()

Ferguson

Někde jsem četl, že tenhle film přivedl Woodyho Allena k filmařině. Film kombinuje dvě roviny příběhu. První: začátek a konec filmu vypraví klasický sociální příběh dvou mladých outsiderů - zakřiknutého mladíka, který se mění v akceschopného jedince a akční dívky, která se mění v "hysterickou fiflenu". Druhá: zobrazení života dvou mladých lidí na ostrově (skvělá kamera). ()

Leila75

Útěk z městské reality na opuštěný ostrov,nádherné léto plné lásky,tečka,ráj končí,Zpět do reality temného města,podbarveno depresivní hudbou,bez financí i iluzí vše krásné končí.Nadčasový snímek. Malý dodatek,nevím proč Monika byla zvaná tlustá ,či snad baculka? ()

Molerat

Není sice z nejlepších, ale přesto jsem se u sledování filmi nenudil ani chvíli.Děj je sice po půlhodině snadno odhadnutelný, ale i tak nutí k doukoukání zbytku filmu.Hodně se mi líbil kontrast mezi přizpůsobivostí páru ve městě a v přírodě.Ve městě byl více schopný Harry zatímco mimo civilizaci spíše Monika, takže dodaný přívlastek živočišná na druhé straně přebalu DVD je opravdu na místě.Nevyzdvihuji ani neshazuji, prostě solidní dílko Bergmanovo. ()

Trismegistos

Léto s Monikou nepředstavuje skvost mezi Bergmanovými díly. Nemá propracovanou psychologii, nemá dobře vymyšlený ani navazující příběh. O čem film je? O složitosti situace dvou mladých lidí, kteří spolu začnou chodit, stráví romantické léto na ostrově, kde si zanadávají na zkostnatělost společnosti a naplánují si skvělou budoucnost. Pak se s příchodem zimy vrátí do města a mají spolu dítě. Táta musí hodně pracovat a máma je nespokojená, že se jí nevěnuje, tak ho podvádí. A pak ho opustí, čímž film končí… 2/5 ()

Ekdahl

Od Ingmara až nečekaně misogynní kousek. Hl. hrdinka - živočišná (viz. např. zvířecký útěk s kusem masa), sobecká, povrchní. Ovšem ne černobílá. Ani hl. hrdina není jen "hodný" - Monice např. s klidem nařeže. Pěkná práce se světlem v expresionistickém duchu. Film dobře ukazuje Bergmanovu posedlost ženstvím: Monika spí, Monika hulí, Monika svádí, Monika tančí... To vše Mistra hluboce fascinovalo (rozumím tomu). Nevím, jak moc Ingmarovi věřit to okouzlení přírodou, ty dlouhé záběry moře, zátok, ostrůvků - špíše mám pocit, že příroda je u něj vždy spíš jen obrazem duše člověka, na níž jedině mu záleží. Trochu mi tam haproval vztah Moniky k dítěti: u takto animálního typu bych očekával spíše upnutí se k dítěti, ale nepopírám, že možný je i opak. Film je pěkná ilustrace tohoto výroku Schopenhauerova: láska jest iluze sloužící k zachování druhu. ()