Paní režisérka Věra je úžasnou umělkyní s velkým citlivým srdcem, ale i pevnou rukou ve svém vedení, což se nádherně promítá do její krásné tvorby. Obraz přírody, dětských duší a svérázné přívětivosti venkova je ve filmu opět bohatý a kouzelný. V tomto trochu ukřičeném příběhu se hezky snoubí Tónyho dobré srdce a pevné nervy s až drsně naturalním rošťáctvím dětí, které poznávají zákoutí svého nového domova.(20.4.2014)

Šel jsem do toho trochu s obavama, páč mě ve filmech děsně iritujou ječící děti. Ale tohle je náhodou docela roztomilej příběh s moc pěknou kamerou a sympatickou hudbou. Jenže dneska už to moc neosloví, dětský filmy ze šedesátých let strašně zestárly.(13.9.2014)

Je naprosto jasné, po kom sdědila Zuzana Kronerová svůj herecký talent. Tony byl správný chlapík, akorát si rád přihnul. Děti se u něho měly dobře. Byly šťastné. Akorát mě to celé nepřišlo příliš reálné. Asi jsem na to koukala očima dnešního diváka. Ale hlavní myšlenka byla beze zbytku splněna a o to šlo především. Takže velká spokojenost.(12.9.2012)

"Z jednéj strany ženská ruka je ženská ruka.. Ale z téj druhéj strany ženská huba.. Nech bejt, kamaráde !!" ;)(22.12.2014)

Film, v němž lze krásně zaznamenat prvopočátky režisérčiných kvalit, které později plně využila ve svých daleko známějších snímcích. Jako vždy perfektní vedení dětských herců a tentokrát i znatelně citlivější příběh. Každodenní pocit vlastního domova, se pro někoho může změnit v obtížné hledání bezpečí, zvláště pak, jde-li o bezbrannou, dětskou duši. Přirozené dobro a ochotu pomoci druhému, tomu malému a bezbrannému, snad už ani hledat nelze. Co je v člověku, musí ven. Ať je to dobro, či zlo, které se snažíme skrývat. I když, po pár skleničkách se každému rozváže jazyk, a nakonec zjistíme, že jde hlavně o člověka, o toho malého obzvlášť. Na tom se shodneme. Vždyť i ten malý občas zlobí a tahá kozu za rohy a tahá jí tak, že se to některým slaboduchým jedincům, kteří na film asi při této scéně zrovna náhodně přepnuli, jeví jako celá podstata filmu. Naneštěstí měl tento odpadový mimoň ještě nutkání zde své zmatené rozčarování, v podobě přehršle natlačených myšlenek do malé kapacity, vyjádřit. Po přečtení je jasné, že i on si zaslouží lítost, neb za své myšlenkové pochody prostě nemůže. Neznámý film, jenž má v sobě všechny kvality režisérčiných známějších snímků. Tohle je prostě Odvážná slečna v mužském poddání.(20.4.2014)

• - V kočárku se coby roční batole objevuje syn režisérky Věry Plívové-Šimkové Tomáš Šimek. (M.B)

• - Film byl natáčen, ukončen a schválen v roce 1968, ale v úvodních titulcích je copyright 1969. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (NFA.cz)