Půlnoční příhoda

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Rodinný
Československo, 1960, 13 min

Starý dřevěný vláček umí spoustu kousků, jezdí nahoru, dolů, svým komínem vyhazuje kostky do vzduchu a staví z nich mosty a budovy. Pak však přijdou Vánoce a pod stromečkem se objeví nový vláček, celý září, okna mu svítí do dálky a jeho trať se blýská novotou. Výpravčí, který miloval starý dřevěný vláček, je z nového vláčku celý unešený, zálibně na něj kouká, při každém průjezdu mu v pozoru salutuje a stále mu dává zelenou. Starý vláček to sleduje s nelibostí a snaží se svého soka vystrnadit. (Snorlax)

LadyEsik

Tento příběh je krásný především svým koncem a celkovým provedením animace, jinak příběh až tak originální není. ()

NinadeL

Jak to vypadalo, když se Břetislav Pojar osamostatnil. Je to další příjemná variace na Vzpouru hraček, tentokráte v barvě pod vánočním stromečkem s dramatickou kolizí v samém závěru. ()

evapetra

I když vím, jaké naši filmaři a výtvarníci uměli vytvořit skvosty, stejně vždycky znovu žasnu, když na některý z nich narazím. Z Půlnoční příhody na mě dýchla kouzelná atmosféra Vánoc mého dětství a vláček, ten jsem si taky přála dostat pod stromeček. Potěšila mě pohádkově hravá animace, milý, zábavný a zároveň i poučný příběh, jaký udělá radost malým, ale i těm hodně odrostlejším dětičkám. ()

kaylin

Tohle je krásná nostalgie. Když jsem tam viděl tu stavebnici Merkur, z které jsem sám také stavěl a která se navíc vrací a je možné ji znovu koupit, prostě jsem si uvědomil, že to dětství je sice pryč, ale pořád je možné si ho připomínat. Břetislav Pojar tak učinil v krásně napínavém a akčním snímku, který hýří nápady. ()

Nach

Jeden z těch filmů, který jasně dokazuje, na co má být naše země hrdá. Tak dokonalá práce s loutkami nebyla nikde jinde, jen zde k vidění. Tleskám! 80% ()

tomtomtoma

Půlnoční příhoda je krátkým animovaným příběhem Břetislava Pojara (byl scénáristou a režisérem), Jiří Trnka připravil výtvarné návrhy loutek (a možná přispěl i radou). Jen podotknu, že starý vláček se nepokouší vystrnadit vláček nový, pouze smutně usiluje o pozornost, a ten nový nemyslí jen na sebe, nemá to v popisu práce. Je to příjemný animovaný filmeček pro děti, je o vyrůstání a nových potřebách s tím spojených a je o přátelství, neboť to skutečné se rozezná právě v nouzi. Je to milé a nápadité, poučné a nevtíravě výchovné. ()

Matematicka

Souhlasím s tlampatchem, že jde o krásnou českou poetiku... Vánoční noc, jeden starý vláček, jeden nový vláček a jeden nádražák nadšený pro novinky. Krásné využití různých hraček v krátkém filmu s pěkným příběhem. Víc asi není potřeba dodávat... ()

IvonaK

Filmeček s jednoduchým dějem a strašně dojemný. Ukázalo se že dřevěný vláček má mnohem vyšší hodnotu než nějáký na elektrický pohon který myslí jen sám na sebe. ()