Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1937 a probíhá japonská invaze do Číny. Markantně lépe vyzbrojená a vycvičená japonská armáda decimuje čínské síly, složené převážně z rolníků a obsazuje jedno území za druhým. V Šanghaji se jejich postup na moment zastavuje, když se oddíl osmi set hrdinných obránců opevní v obřím obrněném skladišti na břehu řeky a s nasazením veškerých svých životů brání útočníkům v dobytí celé Šanghaje a postupu na hlavní město Nanking. Přesila je ovšem obrovská... (C0r0ner)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (57)

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $80miliónovTržby USA $372,755Tržby Celosvetovo $461,219,921▐ Tak už nie je o čom, teraz sa už v Číne vedia dobre predviesť, už to nie je tak ducha prázdne ako iné predošlé vojenské zlátaniny (Wolf Warriors 2). Tu to má prevažne hlavu a pätu, herci moc neprehrávajú, dodajú tomu aj emociálny náboj, pompézne scény ktoré prinesú zimomriavky a technická stránka sa hravo vyrovná americkým produkciám. Moc sa mi páčila vizuálna stránka, žiadny veľký miš maš prevažne pekne prehľadné obrázky. Výzorom mi to asi najviac pripomenie asi Gibsonov Hacksaw Ridge, až na to že tu je to opačne Japonci dobýjajú zo všetkých strán budovu plnú Čínskych vojakov. Je to brutal masaker, kde sa nikto nešetrí a priblíži vtedajší úžasný svet, plný svetových humanistov, ktorých sa nič netýka, skoro ako dnes. Momentálne to vypadá na jeden z naj favoritov na film roka 2020. Rovnako tak aj v komerčnom merítku to je s tržbou na prvom mieste v celosvetových tržbách. /90%/ ()

berny2468 

všechny recenze uživatele

Nejvýdělečnější film loňského roku mě moc nepřekvapil. Na druhou stranu ani nezklamal. Mělo to vše, co jsem od toho snímku očekával, tedy kvalitní a slušně natočenou válečnou řežbu. Avšak příběhově trochu prázdnou. Už v úvodu mě snímek překvapil tím, že bez jakéhokoliv osvětlení situace do a nemožnosti (pro evropského diváku minimálně) se orientovat od počátku děje, se film ihned hrne do akce. Chvíli mi trvalo než mi došlo kdo za koho bojuje a kdo je kdo. Tohle za mě mohlo být mnohem lepší. Ale zase díky tomu snímek získává již od počátku slušný tempo, který si udrží až do konce. Postavy jsou trochu plošší, ale na druhou stranu jsem rád, že se šetří patosem a patriotismem. Film je opravdu slušně natočen a rozpočet na něm jde rozpoznat. Akční scény jsou přehledné. Rozhodně tedy jeden z těch lepších vojenských filmů za poslední dobu. Má to sice i své mouchy, ale celkově je to snímek, co za vidění stojí. 7/10. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Rozhodně zajímavá záležitost !  Někomu bude možná připadat ve filmu nereálná existence toho neutrálního území  koncese, ale tak to skutečně bylo. Šhanghaj bylo na tehdejší poměry megaměsto. Svůj velký vliv zde měli Britové, Amíci a Francouzi. Tyto země měly vlivná obchodní centra a z těchto center vznikla Francouzská koncese a mezinárodní britsko-americký setlement. Centra to byl západní svět se svým tehdejším luxusem a koloniálním stylem. Kolem těchto center byla pravá tradiční mnohdy středověká Čína. Chudé domečky, slumy, opravdové lidské mraveniště. V roce 1937 zaútočilo Japonsko na Čínu a čínské čtvrti Šanghaje velmi rychle dobylo. Koncesí si Japonci nevšímali, protože nechtěli mezinárodní konflikt s mocnostmi. Až po zbabělém útoku na Pearl Harbor, kdy USA a Anglie vyhlásila Japoncům válku se Japíci vrhli i na zbytek Šanghaje. Modří už vědí a nebo ti co četli krásnou knihu J. Ballarda - Říše slunce. Ano tady začíná příběh britského chlapce, který byl i zfilmován pod stejným názvem jako nese kniha. Tento recenzovaný čínský film ale mapuje tu první etapu bojů, kdy z celého města zůstalo v rukou Číňanů už jen dobře opevněné skladiště. Je skutečně absurdní, že si stačilo vynést židličku na nábřeží a sledovat přes vodu v reálu boje mezi odhodlanými obránci a zuřivými Japonci. Docela bych se bál zbloudilých včeliček... Zejména pro obránce musel ten svět na druhé straně vypadat v tomto ohledu jako nějaký surrealistický sen... Čína umí točit slušné filmy to už nám nejednou dokázala. Bojové scény jsou bezchybné i akce. Horší je to s tou asijskou uřvaností plnou slziček, byť tady naštěstí nebyly žádné vzpomínkové flashbacky. Čeho tam bylo ale přesmíru byl patriotismus. Toho tam bylo tolik, že i nejeden soudobý ruský válečný film vedle toho vypadá jak Babicovo vaření.  Čína je teď na koni a tak pochopitelně chrlí tyhle národní snímky utvrzující ulidu národní hrdost a já si říkám proč vlastně ne (samozřejmě v titulcích se nezapomene, že to díky komunistické straně...). I nám by neškodilo natočit pár válečných filmů, ze kterých by bylo zřejmé, že Češi opravdu nejsou národ, který nikdy pořádně nebojoval. Bohuže na to po Marhoulově Tobruku nikdo neměl jak říká Mirek Topolánků gule. Dávám za 3 výstřely z japonského tanku Či-Ha. * * * ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

I dnes jsem věnoval nějaký čas druhé čínsko- japonské válce, ale s tím, že byl včerejší zážitek mnohem mocnější než ten dnešní. Čínští tvůrci totiž tentokrát v oblasti emocionálního ždímání notně přitlačili na pilu, což je opravdu škoda, protože se jinak až překvapivě drželi skutečných událostí. Příběh obrany skladiště proti mnohonásobné japonské převaze byl už sám o sobě skvělým námětem na film, takže mi zbytečné bobtnání scénáře přišlo jako znevažování statečnosti těchto nesporných čínských hrdinů. Snímek také ukázal v pravém světle , že tehdejší obránci demokracie změnili svůj původní postoj z nevměšování se (Asie) v pozdější přímou zradu svých spojenců (Evropa). ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Mile překvapil námět, v němž nehrají titulní roli vojska čínských soudruhů, ale převážně Čankajškovi vojáci. Odvaha se cení a podle očekávání to vládnoucí garnituře nešlo pod nos. Dalším plusem je absurdnost prostředí, v němž se konflikt odehrával, kdy se bojující strany ocitly v jakési válečné divadelní hře, kterou z bezpečí za řekou pozorovali jak jejich krajané, tak Evropané či Američané pobývající v britské části Šanghaje. A nakonec je tu technická stránka věci a kvalita akčních scén, kde jsou vynaložené peníze prostě vidět. Na druhé straně stojí všudypřítomné gerojství a patos, což jsem se zpočátku snažil přehlížet, ale zkrátka a jednoduše to nešlo. Některé scény, jako to z vlajkou, sice působily efektně, ale člověk se při nich chtě nechtě musí usmát. A nelíbil se mi ani pohled na cynické bělochy sázející se o to, jak dlouho obránci vydrží. Celkově to vidím na mírný nadprůměr. 60% ()

Galerie (91)

Zajímavosti (7)

  • Proti značně přibarvené filmové verzi ustupovalo ze skladiště do britské koncese 376 vojáků, přičemž jich na mostě pod japonskou palbou padlo asi deset. (Necrotongue)
  • Lehké kulomety, které ve filmu používají čínští vojáci, jsou pravděpodobně licenční Breny. Ve skutečnosti jimi byly kulomety ZB 26 české provenience. (Necrotongue)
  • Název filmu se objeví až ve 20. minutě. (Duoscop)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

Reklama

Reklama