Vzpomínky na Afriku

• slovenský

Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

Podmanivá výpravno-dobrodružná romantika, ktorá svojou veľkoleposťou pripomína najpompéznejšie diela podobného rázu z polovice minulého storočia. Herci sú presvedčiví, kulisy a lokácie vytvárajú základ pre krásny príbeh, na ktorého konci sa buď rozplačete, alebo ho zmetiete zo stola s pomyslením, že hollywoodske klišé nikdy nebolo tak prvoplánové. Hudba je síce podmanivá, ale zas počúvať ten istý podmaz dve a pol hodiny ma ku koncu začalo trošku nudiť. Každopádne ja tento film môžem len a len odporúčať, skvelý slovenský sa podpísal pod jedinečný zážitok a vedzte, že to o ňom nepíšem často. 85%.(2.1.2010)

Meryl s Robertem v opravdu nesmrtelném filmu...(5.6.2008)

Priemer môjho hodnotenia spočíva zrejme v tom, že som ho vzhliadla nie zrovna v najvhodnejšej chvíli alebo som naň nemala patričnú náladu. To, čo všetci obdivujú, je určite prekrásne. Africké scenérie, divoká a krásna príroda a k tomu niekoľko nezabudnuteľných scén (hlavne záverečná scéna pri hrobe a blízky kontakt s levmi). Určite má i tento film svoje osobité čaro, ktoré musí divák v prvom rade objaviť za škálou relatívne nevýrazného deja a potom sa nechať unášať lyrickým príbehom o spomienkach, ktoré nedokázal pochovať ani čas a o prírode, ktorá nikdy nestratí nič zo svojej krásy. Snažila som sa s týmito predstavami, ktoré ma sprevádzali celým filmom, naplno vžiť, no zrejme to bude zvláštny a hlavne rozťahaný režisérsky štýl Sydneyho Pollacka, ktorý mi jednoducho nevyhovel. Tak, ako neviem prísť na chuť Scorseseho štýlu, nedokážem sa premôcť ani pri Pollackovi. Meryl Streep však predvádza bezchybný výkon a ako herečka, ktorá si vyberá role predovšetkým silných žien, ktoré skrývajú svoje duševné ťažkosti a zápasia s každodenným životom, ma priťahuje čoraz viac, nehovoriac o charizmatickom Robertovi Redfordovi v úlohe slobodomyseľného lovca žijúceho zo dňa na deň, ktorý Karen ponorí do vlastného sveta a ukáže jej večnosť jednej chvíle. Film sprevádza prekrásna emocionálna hudba Johna Barryho a autentické vyrozprávanie o zložitých životných osudoch v africkej Keni. Pár scén by som však určite vystrihla a pridala viac zmysluplnejších dialógov.(8.5.2008)

Rozpočet $31miliónovTržby USA $87,071,205Tržby Celosvetovo $266,185,197/40%/(28.10.2005)

Snad jediný film, kde se mi opravdu zamlouvala Meryl Streep. Skvělé dialogy a herecké výkony, klasický film.(17.9.2006)

• - Během natáčení scény, kdy myje Denys (Robert Redford) Karen (Meryl Streep) vlasy, byla Streep velmi nervózní, protože natáčení probíhalo na území hrochů. (jezurka42)

• - Výtvarník Stephen Grimes musel v Keni postavit několikakilometrový úsek staré železniční trati, ještě z dob, kdy Nairobi bylo jen prašnou koloniální vesnicí. K dispozici měl původní plány a staré pohlednice. (Siriuss)

• - Většina nábytku, kterým byla zařízena farma v Keni, bylo skutečné vybavení Karen Blixen. (duklak2)