Vzpomínky na Afriku

• slovenský

Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

Tenhle film je silene nadhodnocenej, ale nektere oskary si urcite zaslouzil. Asi nejlepsi je na filmu kamera, coz nebyl zas takovej problem, jelikoz se natacelo v zajimavejch lokacich. Taky hudba se povedla. Herci hrajou taky slusne, ale ackoliv tu nejvic prostoru ma Streep a Redford, me nejvic zaujal Klaus Maria Brandauer. Problem je, ze celej film na me moc nepusobil jako romantika, ale prisel mi takovej prazdnej. V podstate az na dve dramaticky sceny (lvi, pozar) se tu jen tak keca, pripadne se nekam jezdi a cely to vyzni tak do prazdna. Nejvic za to asi muze Meryl Streep, respektive scenarista. Jeji postava mi byla celkem nesympaticka, jeji problemy me nezajimaly a jeji hlas mi prisel otravnej. Nechapu, jak si jeji postavu nekdo muze oblibit, kdyz vecne nespokojena furt nekoho otravovala. Navic sceny, ktery meli docela silnej potencial, napriklad smrt dulezite osoby, jen tak presla, bez nejaky ukazky emoci. Vlasne skoro nikdo tu nedaval nic najevo, takze to vypadalo, ze je vsem vsechno jedno a kdyz se tohle odehrava 150 minut, je jasny, ze film bude nudit. A prestoze me nenudil tak moc, jak jsem cekal, vic jak na tri hvezdicky to nevidim, protoze od romantickyho dramatu bych cekal nejakou tu romantiku a dramaticke sceny a ne jen zabery krasne prirody.(16.10.2006)

Nádherný, úchvatný film o ženě, která se v roce 1914 přistěhovala do afrického státu Kenya a žila zde na farmě. Příběh velké lásky, nádhernou kamerou snímaná příroda, fantastická hudba Johna Barryho a několik nezapomenutelných scén (například útok lvů, meditace u ohně o smyslu manželství, lvi na planině...). To všechno vám zůstane na dlouho v paměti . Hlavně ovšem pocit, který se ani moc nedá popsat. Vynikající výkon Meryl Streep a Roberta Redforda. U tohohle snímku se Akademie opravdu nespletla.(25.3.2003)

Priemer môjho hodnotenia spočíva zrejme v tom, že som ho vzhliadla nie zrovna v najvhodnejšej chvíli alebo som naň nemala patričnú náladu. To, čo všetci obdivujú, je určite prekrásne. Africké scenérie, divoká a krásna príroda a k tomu niekoľko nezabudnuteľných scén (hlavne záverečná scéna pri hrobe a blízky kontakt s levmi). Určite má i tento film svoje osobité čaro, ktoré musí divák v prvom rade objaviť za škálou relatívne nevýrazného deja a potom sa nechať unášať lyrickým príbehom o spomienkach, ktoré nedokázal pochovať ani čas a o prírode, ktorá nikdy nestratí nič zo svojej krásy. Snažila som sa s týmito predstavami, ktoré ma sprevádzali celým filmom, naplno vžiť, no zrejme to bude zvláštny a hlavne rozťahaný režisérsky štýl Sydneyho Pollacka, ktorý mi jednoducho nevyhovel. Tak, ako neviem prísť na chuť Scorseseho štýlu, nedokážem sa premôcť ani pri Pollackovi. Meryl Streep však predvádza bezchybný výkon a ako herečka, ktorá si vyberá role predovšetkým silných žien, ktoré skrývajú svoje duševné ťažkosti a zápasia s každodenným životom, ma priťahuje čoraz viac, nehovoriac o charizmatickom Robertovi Redfordovi v úlohe slobodomyseľného lovca žijúceho zo dňa na deň, ktorý Karen ponorí do vlastného sveta a ukáže jej večnosť jednej chvíle. Film sprevádza prekrásna emocionálna hudba Johna Barryho a autentické vyrozprávanie o zložitých životných osudoch v africkej Keni. Pár scén by som však určite vystrihla a pridala viac zmysluplnejších dialógov.(8.5.2008)

Tak konečně jsem se na tenhle film podíval v klidu, bez plačící mamky a v originále, abych zjistil.... kam že to vlastně John Barry chodil pro své hudební motivy k "Tanci s Vlky". Zašel dokonce tak daleko, že je později použil i v naprosto stejných pasážích - pohled na krajinu, apod.......No ale nechme hudebního puntíčkaření. Film mi svou rozvláčností trochu připomíná "Anglického Pacienta", kterého opravdu moc nemusím, ale tady je to ještě snesitelné. Jako epická romance opravdu není špatný, ale přeci jen asi nejsem ta správná cílová skupina. Zvláště, když si uvědomím, že díky tomuhle snímku se Spielbergova "Purpurová barva" stala jedním z nejsmutnějších Oscarových kandidátů.(9.10.2005)

Příběh o lásce, natočen v africké přírodě fantastickou kamerou a podbarven krásnou hudbou Johna Barryho, který se zde stejně jako v Tanci s vlky vyznamenal. Každý záběr z přírody je jako nádherný obraz namalovaný tím nejlepším malířem, režie pana Pollacka je prvotřídní a o hereckých výkonech dvou hlavních protagonistů se netřeba rozepisovat, to je tradiční nadstandard. Ve filmu je spousta krásných scén, které na diváka udělají dojem, ale kdybych měl vybrat jednu, tak tu, kdy Robert Redford jako pilot pozve Meryl na výlet letadlem a ukáže jí Afriku z ptačí perspektivy takovým způsobem, že to bere dech. Do toho všeho zní ta krásná Barryho hudba a mě přeběhl mráz po zádech - tak mě ta scéna dostala. Navíc se dostaví i trocha příjemného humoru.(27.9.2010)

• - Většina nábytku, kterým byla zařízena farma v Keni, bylo skutečné vybavení Karen Blixen. (duklak2)

• - Denys (Robert Redford) oloupe ve scéně, kdy mluví venku s Karen (Meryl Streep), téměř půl tuctu pomerančů. (jezurka42)

• - K obsazení Roberta Redforda došlo částečně ze zoufalství. Herec navíc pohoršil všechny fanoušky skutečné Karen Blixeové, jelikož si odmítl osvojit britský přízvuk. (duklak2)