Vzpomínky na Afriku

• slovenský

Spomienky na Afriku

Drama / Romantický / Životopisný / Dobrodružný

USA, 1985, 161 min

Ale není to čistých pět. Tento film totiž podráží stopáž. Přece jen na romantický film nepotřebujeme 2 a půl hodiny. Tu pátou dávám nakonec jen za ten celkem nečekaný konec. Jen je škoda, že za tohle Meryl nedostala Oscara.(8.5.2008)

Nádherný, úchvatný film o ženě, která se v roce 1914 přistěhovala do afrického státu Kenya a žila zde na farmě. Příběh velké lásky, nádhernou kamerou snímaná příroda, fantastická hudba Johna Barryho a několik nezapomenutelných scén (například útok lvů, meditace u ohně o smyslu manželství, lvi na planině...). To všechno vám zůstane na dlouho v paměti . Hlavně ovšem pocit, který se ani moc nedá popsat. Vynikající výkon Meryl Streep a Roberta Redforda. U tohohle snímku se Akademie opravdu nespletla.(25.3.2003)

Jeden z nejkrásnějších filmů o Africe, který jsem viděla (tedy když nepočítám slavnou lvici Elsu). Herci jsou perfektní, zejména Meryl Streep dává tomuto filmu duši, bez ní by to ani nebylo ono. A přes rozsáhlou stopáž 150-ti minut, film ani na chvilinku nenudí.(10.9.2005)

Strašně moc rozvleklý a přitom hrozně krátký film. Že si to odoruje? Kdeže. Pollack věnuje až příliš času záběrum na přírodu a milostnému plkání Streepové s Redfordem. Naproti tomu je tam ze začátku celkem zajímavě nakousnutá situace v soudobé Africe a hlavně problémy hlavní hrdinky. Bohužel ta se jak mávnutím kouzelného proutku rázem promění z trochu nafrněné Evropanky v zkušenou ochráňkyni farmy. Škoda nevyužitého potenciálu. A ano Pollack tímto filmem stanovil určité mantinely pro romantické velkofilmy. Jenže byl už několikrát překonán. Nostalgie u mě nefunguje, protože film jsem videl teprve čtvrt století od jeho vzniku. Proto hodnotím takto. Králem obdobných filmů zůstává i nadále v mém soukromém žebříčku Costnerův Tanec s vlky. Abych jen nekritizoval - ty kýčovité záběry africké přírody jsou nádherné. A samozřejmě i soundtrack je skvělý. 70ˇ%.(8.9.2007)

Snad jediný film, kde se mi opravdu zamlouvala Meryl Streep. Skvělé dialogy a herecké výkony, klasický film.(17.9.2006)