Zloděj z Bagdadu

• Velká Británie The Thief of Bagdad

Krásná barevná výpravná anglická filmová pohádka z příběhů „Tisíce a jedné noci“ - Zloděj z Bagdadu, plná na tehdejší dobu výborných triků. Létající koberec, okřídlený kůň, obrovitý džin. O lásce krásné princezny ( June Duprez), zradě proradného velkovezíra a zlého čaroděje v jedné osobě - Jaffara v neuvěřitelně démonicky sugestivně zahrané roli Konráda Veidta, sympatický, ale naivní princ ( John Justin), který bude za svou lásku k princezně trpět jako slepý poutník, a malý zloděj Abu (Sabu), kterého Jaffar za trest promění ve psa, který má slepého prince provázet……pohádkově půvabné město bylo vybudováno v poušti Mojave. Film získal tři Oscary a jednu nominaci. (marťan)

noriaki

Zloděj z Bagdadu má tu smůlu, že díky překrásným barvám a nápadité režii vypadá jako něco z doby Raye Harryhausena, aniž by měl byť i ždibec jeho proslavených triků. Geniální animátor totiž začal svou kariéru až o devět let později. S tímto pomyslným handicapem bojoval film statečně a bohužel zbytečně. Trikové scény mají určitou působivost - zvláště pasáž s obřím džinem, jenže postrádají auru výjimečnosti. Herci, mimo sympatického a přirozeného Sabua také zrovna neoslnili, takže se děj dost táhne. Kdyby na podlaze střižny zmizelo deset, nebo i patnáct minut materiálu, vůbec bych se nezlobil. ()

VanTom

Chtě nechtě budu vzhledem k době vzniku shovívavý, jelikož pastelový "Technicolor" kostýmů, make-upu a kulis plus roztomilé dřevní triky si mě získaly. Dějově však tato romantická dobrodružná pohádka dojela na totální emoční plochost, prostoduchost v řetězení (a řešení) exotických atrakcí, kterými jednorozměrné postavičky monotónně procházely, roztříštěně a bez gradace. Také mi dost vadil šílený "Mickey Mousing" neustále řvoucí, jinak však kvalitní hudby. ()

Han22

Dávno před všemi Harryhausenovými Sindibády, dávno před Jásonem a Argnonauty vznikl tenhle prapředek akčních fantasy. Když jsem se na zloděje z Bagdádu chystal, nečekal jsem nijak zvláštní film, přece jen rok 1940 nedával naděje na nějakou skvělou podívanou. Ale to byla chyba! Od prvních minut je to nádherná podívaná plná barev, úžasných kostýmů a parádní živoucího města Bagdád a Basra. K tomu na rok vzniku opravdu suprové efekty (létající kůň, obří džin, létající koberec) a napětí (souboj s pavoukem). A všechno dohromady to drží klasický pohádkový příběh o hodném princi, krásné princezně, zlém čaroději a hlavně malém ale důležitém zlodějíčkovi. Tenhle film si míň jak 5* nezaslouží, protože v roce 1940 to musela být pro diváky absolutní bomba. PS: Pokud jste někdy hráli klasické plošinovky Prince of Persia 1-2, tenhle film je jasnou inspirací - především ve vzhledu Prince i záporáka Jaffara a také v pár příběhových zvratech. ()

farfalla

Príjemná verzia rozprávky z ´Tisíc a jednej noci´. Je to ten štýl so sýtymi farbami, silnými vášňami, nejednoznačnými postavami, čarodejníkmi, legendami a predpoveďami, čarodejnými predmetmi. A samozrejme džin. Tento je veľmi známy, videla som ho už v rôznych zostrihoch. Film patrí do kategórie ´tunics, turbans and togas´. ()